
Javnost očekuje brojne odgovore Stevandić i Višković uskoro pred sudom, no pozornost je na pravomoćnoj presudi Dodiku
S obzirom na to da je Dodik probio led, logično je da se na isti način Višković i Stevandić skoro, moguće već ovoga tjedna, pojave pred Sudom BiH kako bi im bio ukinut pritvor u koji nikad nisu ni otišli.
U javnosti se još prepričavaju detalji s ročišta, traže krivci i preispituju posljedice “desanta” čelnika Republike Srpske Milorada Dodika na Sud BiH, gdje je dao iskaz te je automatski za njega povučen zahtjev za određivanje pritvora. Uz to, kao i detalje o navodnoj potrebi javljanja policiji svakih 15 dana, javnost iščekuje i kada će se dvojica njegovih suradnika, premijer Radovan Višković i predsjednik Narodne skupštine Republike Srpske Nenad Stevandić, također suočiti s pravosudnim institucijama, piše Večernji list BiH.
S obzirom na to da je Dodik probio led, logično je da se na isti način Višković i Stevandić skoro, moguće već ovoga tjedna, pojave pred Sudom BiH kako bi im bio ukinut pritvor u koji nikad nisu ni otišli. S time, brojni su upitnici u zraku oko toga donosi li ovakav “odgovor”, odnosno nagodba pravosuđa i drugih bosanskohercegovačkih institucija, ali i očito blagoslova međunarodne zajednice, i naznaku kako bi mogla izgledati drugostupanjska presuda oko nepoštivanja odluka visokog međunarodnog predstavnika.
Nerealna očekivanja
Uz mjere zabrane, odnosno javljanje policijskoj postaji u prijavljenom mjestu stanovanja, očekuje se da će i Stevandić i Višković imati isti status. Oni bi trebali biti potpuno slobodni putovati bez ikakva ograničenja. Posve je izvjesno da je Dodik dobio jamstva da se pojavi na sudu, domaća i međunarodna. Nakon svega što se dogodilo u proteklim tjednima, politička scena u Sarajevu ostala je u šoku. Ponajprije zbog zaoštrenih očekivanja da će Dodika poslati iza rešetaka. Izvješća sa sudskih ročišta i špekulacije koje su pratili događaji oko Milorada Dodika i njegovih suradnika od samog početka sugerirali su dramatičan ishod. Dodik je, međutim, napustio sudnicu bez ikakvih posljedica.
Iako se isprva činilo da će najnoviji pravosudni postupak protiv njega biti prekretnica, dogodilo se suprotno. Za političku javnost u Sarajevu, koja je s nestrpljenjem očekivala da će Dodikovo ime biti povezano s procesom koji bi mogao rezultirati njegovim uhićenjem, ovakav ishod predstavlja duboko razočaranje. Svi su vjerovali da će ishod ovoga slučaja biti politički povoljan za Sarajevo, a da će se institucije obračunati s politikama koje su im protivničke. Međutim, umjesto toga, sarajevska politička scena pogođena je osjećajem poraza – osjećajem da institucije nisu bile u stanju donijeti jasan odgovor i da je ponovno došlo do političkoga dogovora. No, s obzirom na to da je proces protiv Dodika bio politički, da su pravila igre odredili ljudi izvan sustava, nerealno je bilo očekivati “puni plijen”.
Unatoč ovom razočaravajućem epilogu za Sarajevo, ipak je cijela situacija omogućila smanjenje napetosti koja je u prethodnim tjednima sve više prijetila eskalirati u sukob. Iako bi mnogi mogli smatrati ovu situaciju porazom, u širem kontekstu može se reći da je došlo do određenog deeskaliranja političkog konflikta, što bi moglo značiti početak stabilizacije političkih odnosa, barem na privremenoj osnovi. To je, dakako, pomoglo da se spriječe daljnje podjele unutar zemlje, a možda je čak i spriječilo neki oblik otvorenog političkog sukoba. Ono što, međutim, ostaje ključno pitanje jest što će se dogoditi u drugostupanjskom postupku.
Deeskalacija i vjerodostojnost
Hoće li se potvrditi prvotna presuda koja uključuje godinu dana zatvora za Milorada Dodika, zajedno sa šestomjesečnom zabranom političkog djelovanja? Ovo pitanje ne samo da će oblikovati budućnost Dodika i njegove političke karijere nego će imati dugoročne posljedice i za samu BiH. Iako su mnogi u Sarajevu i šire očekivali snažniji pravosudni odgovor, odgovor na pitanje što će se dogoditi u drugostupanjskom postupku postat će presudan za vjerodostojnost institucija u zemlji. Ova presuda će biti donesena vjerojatno tijekom kolovoza.
Ako se presuda potvrdi, to bi moglo značiti daljnje zaoštravanje odnosa do usijanja. Budućnost Bosne i Hercegovine, kao i stabilnost njezinih institucija, ovisi upravo o tome kako će se dalje razvijati ovaj slučaj. Taj razvoj događaja mogao bi imati šire političke posljedice kako za samu BiH tako i za njezin odnos s međunarodnim zajednicama, koje se sve više upliću u unutarnje političke dinamike zemlje. Hoće li Bosna i Hercegovina nastaviti s izgradnjom stabilnog pravnog okvira ili će nastaviti biti talac političkih manipulacija, bilo da je riječ o domaćim ili međunarodnim akterima, što je apsolutno “Dodikov slučaj”, pitanje je koje će uskoro dobiti odgovor kroz drugostupanjski postupak. •
Autor:Zoran Krešić
večernji.ba / Hrvatsko nebo