
Summit u Skopju Kos: Europa se ne može ujediniti bez Balkana
Novi sastanak najesen, BiH ima rok do sredine kolovoza dostaviti Plan reformi
Povjerenica za proširenje EU, Marta Kos, i lideri šest partnera sa Zapadnog Balkana (Albanija, Bosna i Hercegovina, Kosovo, Crna Gora, Sjeverna Makedonija i Srbija) okupili su se u Skoplju na sastanku posvećenom Planu rasta za Zapadni Balkan, koji je podržan od strane Europske unije. Lideri su ponovo potvrdili svoju odlučnost da iskoriste prilike koje ovaj plan pruža njihovim zemljama.
Povjerenica Europske unije (EU) za proširenje Marta Kos kazala je pak kako se Europa ne može ujediniti bez zapadnog Balkana.
Nakon godinu dana napretka u realizaciji reformi i intenzivnoj suradnji u područjima poput financija, transporta, digitalne povezanosti i integracije tržišta, povjerenica Kos i lideri su analizirali dosadašnje rezultate. Također, potvrđeno je da će se lideri redovito sastajati kako bi održali politički zamah u implementaciji Plana, s planiranim novim sastankom najesen ove godine.
Instrument za reforme i rast – 6 milijardi eura za reforme
Plan rasta uključuje Instrument za reforme i rast, koji omogućava provedbu više od 600 ambicioznih reformi uz financijsku podršku EU u iznosu od šest milijardi eura. Do sada su izvršene uplate predfinanciranja za Sjevernu Makedoniju, Albaniju, Crnu Goru i Srbiju. Komisija također poziva Kosovo da ubrza proces odobravanja sporazuma kako bi se oslobodila sredstva za predfinanciranje. Nedavno je Bosna i Hercegovina usvojila nacrt svoje Reformske agende.
Nova ulaganja u čistu energiju
Kroz ovaj plan, predložena su ulaganja u čistu energiju u iznosu od 487 milijuna eura, koja će biti mobilizirana za osam novih investicija u Albaniji, Crnoj Gori i Srbiji. Planira se izgradnja energetske infrastrukture, sanacija hidroelektrana te integracija obnovljivih izvora energije, čime će se značajno unaprijediti energetski sektor na Balkanu.
Postepena integracija u EU tržište
Lideri su usvojili komplementarne mjere za postepenu integraciju u jedinstveno EU tržište. Crna Gora, Albanija, Sjeverna Makedonija i Srbija pridružile su se Jedinstvenom području plaćanja u eurima (SEPA), čime se omogućava lakši prijenos sredstava i smanjuju troškovi i vrijeme obrade transakcija između tih zemalja i EU.
Također, u okviru inicijative Zeleni koridori, koja olakšava tranzit robe između Zapadnog Balkana i EU, implementiraju se mjere za 11 najprometnijih graničnih prijelaza. Komisija će osigurati financijsku podršku za infrastrukturne potrebe kroz Program sigurnog i održivog transporta.
Napredak u digitalnoj povezanosti i turizmu
U području digitalne povezanosti, sedam europskih centara za digitalne inovacije bit će otvoreno za podršku malim i srednjim poduzećima u digitalnoj transformaciji. Također, razvojem turističkog ekosustava Zapadnog Balkana kroz integraciju regionalnih turističkih aktera u EU mehanizme, nastoji se postići tranzicija prema zelenijoj, digitalnijoj i otpornijoj turističkoj industriji.
Naredni koraci i politička posvećenost
U narednim tjednima, Komisija će završiti svoju procjenu provedbe reformi i nastaviti s usvajanjem odluka o isplatama vezanim za prvi krug izvještavanja. Također, lideri su se obvezali na intenziviranje reformi i rad na stvaranju širokog konsenzusa kako bi ključne mjere bile usvojene rigorozno i na vrijeme.
Povjerenica Marta Kos poručila je da je Plan rasta ključni element za ubrzanje integracije Zapadnog Balkana u EU, naglašavajući da će EU nastaviti podržavati partnere u postizanju bržih rezultata kako bi građani i gospodarstva već sada osjetili koristi, još prije nego što zemlje formalno postanu članice EU.
Autor:Zoran Krešić
večernji.ba / Hrvatsko nebo