
Metropolit SPC-a Fotije optužio „Hrvate“ za genocid nad Srbima u 20. stoljeću, a sada i za izbacivanje „srpskih kostiju iz njihovih grobova“
Najavljeno donošenje novog zakona o grobljima u Hrvatskom saboru, koji je prošao drugo čitanje i koji, kako navodi beogradska Politika, predviđa „uklanjanje srpskih grobova i spomenika na kojima su poruke koje vrijeđaju nacionalna osjećanja Hrvata“, naišlo je i na reakciju u Republici Srpskoj. Pravoslavni biskup zvorničko-tuzlanski i metropolit Fotije nazvao je taj zakon „podzemnom Olujom“, ustvrdivši da on ima za cilj da i „srpske kosti izbaci iz njihovih grobova“ – iako u prijedlogu zakonu nema ni spomena o diranju u posmrtne ostatke onih koji su u tim grobovima pokopani. On se na mrežnoj stranici Eparhije zvorničko-tuzlanske najprije opširno pozabavio hrvatskim glagoljašima i latinašima, tvrdeći da su (hrvatski) glagoljaši bili zapravo “pravoslavci”, a zatim se prebacio na noviju povijest te iznio stare optužbe i najgrublje neistine i fantazmagorije o tobožnjemu hrvatskom genocidu nad Srbima u 20. stoljeću.
To je „stvarnost Hrvatske danas“, ocijenio je vladika Fotije, dodavši da su „ljudi izgubili dar za pokajanje i po svojoj gordosti uvijek u drugomu traže i nalaze krivca, nikad u sebi“.
Po Fotijevim riječima, srpski je narod najviše stradao od najbližih susjeda i „nekada ispovijedalaca iste pravoslavne vere – od Hrvata“, pa je u dvama svjetskim ratovima nestala polovina srpskog stanovništva. „Hrvati su već u Prvom svjetskom ratu počeli graditi logore za Srbe, kao što je bio dobojski. U Drugom svjetskom ratu nastaju i novi logori – Pag, Jadovno, Glina i najveći logor smrti na Balkanu – Jasenovac. U tom apokaliptičkom razdoblju za čitav svijet ti logori „progutat će milijune ljudi, čija je najčešće jedinca krivnja bila što su Srbi“, naveo je govoreći o novijoj povijesti metropolit Fotije.
Fotije je zatim podsjetio i na tobožnji progon 150.000 Srba iz „Kninske Krajine“, ovim riječima:
„Kada se svemu rečenom doda nedavni progon, oko 150.000 Srba iz Kninske Krajine koji pred očima čitave Europe i svijeta biše prognani iz demokratske i proeuropske Hrvatske – nikom ništa. Danas pamtimo samo nepregledne kolone vozila, traktora sa starcima, ženama i djecom, a nekim od tih vozila upravljala su i djeca mlađa od deset godina, da bi živu glavu spasili. U Hrvatskoj je za vrijeme te redarstvene oslobodilačke akcije HV pobijeno više od 2500 ljudi, a od onih koji su ostali u Hrvatskoj mnogi su bili stariji od 90 godina, međutim, i kao takvi su bili opasni za novu hrvatsku demokraciju. To se sve zbivalo u ratu devedesetih godina prošlog stoljeća, i ono što je tragično, 30 godina poslije tog rata, Srbi koji su stoljećima živjeli na prostorima Hrvatske sada su svedeni na tzv. Tuđmanov postotak. Trenutno u Hrvatskoj živi 2 do 3l % Srba.“
Metropolit Fotije u svojoj objavi na više mjesta ističe potrebu kršćanskog pokajanja za spomenuta nedjela te prijeti vječnom Božjom kaznom onima koji su činili zla, pri čemu nijednom riječju ne spominju niti na bilo koji način aludira da je među Srbima bilo takvih.
Jedna od najvažnijih novina koju donosi novi hrvatski zakon o grobljima jest mogućnost donošenja odluke o uklanjanju natpisa na grobovima i spomenicima koji vrijeđaju nacionalne i vjerske osjećaje, pri čemu se primarno misli na stvaranje zakonskog temelja za uklanjanje nadgrobnih spomenika sa četničkim, velikosrbijanskim i drugim neprihvatljivim obilježjima. Nitko ne spominje diranje u same grobove odnosno u posmrtne ostatke u tim grobovima pokopanih.
Povezano:
Hrvatsko nebo