Tajni dokument iz Pentagona otkriva što planira SAD ako Rusija napadne Europu

Vrijeme:3 min, 15 sec

 

Otkriven je tajni interni memorandum američkog ministra obrane Petea Hegsetha iz kojeg je vidljivo da se promijenio prioritet američke vojske. Sada je primarno odvraćanje Kine od zauzimanja Tajvana, dok suprotstavljanje Rusiji više nije jedna od ključnih točaka u Nacionalnoj obrambenoj strategiji prihvaćenoj u vrijeme Bidenove administracije 2022. godine.

Novinari Washington Posta, koji su imali uvid u tajni memorandum, tvrde da su njegovi dijelovi doslovno prepisani iz priručnika konzervativne zaklade Heritage, koju je think thank objavio prošle godine. Jedan od koautora izvješća Heritage, Alexander Velez-Green, sada je u privremenoj ulozi najvišeg političkog dužnosnika Pentagona. Trump je kao predsjednički kandidat zanijekao da je Heritageov plan Project 2025, koji je postavio agendu tranzicije krajnje desnice u cijeloj saveznoj vladi, bio nacrt za njegov drugi mandat. Ali njegova politika i imenovanja – uključujući smjernice Pentagona – jasno su pokazali da su Heritageovi planovi bili duboko utjecajni u prvim mjesecima njegove administracije, prenosi Dnevnik.hr.

Memorandum ministra obrane

Dokument, poznat kao Privremene nacionalne obrambene strateške smjernice i čija većina odlomaka ima oznaku “tajno/bez stranog državljanina”, distribuiran je po Ministarstvu obrane sredinom ožujka, a potpisao ga je Hegseth. Ocrtava viziju predsjednika Donalda Trumpa da se pripremi i pobijedi u potencijalnom ratu protiv Pekinga i obrani Sjedinjene Države od prijetnji u “bliskom inozemstvu”, uključujući Grenland i Panamski kanal. Dokument također upućuje vojsku da preuzme izravniju ulogu u suzbijanju ilegalne migracije i trgovine drogom.

Dokument predviđa da će Pentagon vršiti pritisak na saveznike u Europi, na Bliskom istoku i u istočnoj Aziji da potroše više na obranu kako bi preuzeli glavninu uloge odvraćanja od prijetnji iz Rusije, Sjeverne Koreje i Irana, dok je prioritet SAD-a odvraćanje Kine od zauzimanja Tajvana i preusmjeravanje goleme američke vojne arhitekture prema indo-pacifičkoj regiji.

Agencija će se usredotočiti na protuterorističke misije protiv skupina sa sposobnošću i namjerom da napadnu SAD, navodi se u smjernicama, signalizirajući da će depriorizirati militante na Bliskom istoku i u Africi koji destabiliziraju regiju, ali ne planiraju međunarodne napade.

Ruska prijetnja

Hegsethove smjernice priznaju da je malo vjerojatno da će SAD pružiti znatnu, ako uopće, potporu Europi u slučaju ruskog vojnog napredovanja, napominjući da Washington namjerava potaknuti NATO saveznike da preuzmu primarnu obranu regije. Prema memorandumu, SAD će europske saveznike u velikoj mjeri ostaviti same suočene s prijetnjom iz Moskve. Izričito se navodi da će Amerika podržati Europu nuklearnim odvraćanjem Rusije, ali NATO ne bi trebao računati na američke snage koje su potrebne za obranu domovine ili misije odvraćanja Kine.

Značajno povećanje u Europi koja dijeli svoj obrambeni teret, kaže se u dokumentu, “također će osigurati da NATO može pouzdano odvratiti ili poraziti rusku agresiju čak i ako odvraćanje ne uspije i Sjedinjene Države su već uključene, ili moraju zadržati snage za odvraćanje, primarnog sukoba u drugoj regiji.”

“Vrh koplja”

Smjernice su, piše Washington Post, već dostavljene kongresnim odborima za nacionalnu sigurnost, gdje su ih republikanci i demokrati opisali kao zbunjujuće, tvrdi kongresni pomoćnik koji je pregledao dokument. Dok američki ministar obrane očekuje povlačenje vojne prisutnosti u većem dijelu svijeta, uključujući i Bliski istok, paralelno napada hutiste u Jemenu. Trump usput upozorava Iran da ih smatra “potpuno odgovornim” za podršku Hutima te poručuje da Washington “neće biti nimalo ljubazan oko toga”.

Hegseth je nedavno posjetio pacifičku regiju kako bi naglasio svoje prioritete protiv Kine, govoreći pripadnicima vojske u Guamu da su oni “vrh koplja” za američke vojne operacije. Nove smjernice Pentagona vezane za Tajvan uključuju povećanje prisutnosti trupa putem podmornica, bombardera, bespilotnih brodova i specijalnih jedinica kopnene vojske i marinaca, kao i veći fokus na bombe koje uništavaju ojačane i podzemne ciljeve.

Otkako je preuzeo dužnost, Heghset je izbjegavao pitanje hoće li SAD dopustiti Pekingu da silom preuzme otok.

Hegsethovo vodstvo usklađuje Pentagon s nekim od Trumpovih međunarodnih fiksacija, opisujući neodređene prijetnje iz “bliskog inozemstva”. Američke snage, napisao je, moraju biti “spremne braniti američke interese gdje god bi mogli biti ugroženi na našoj hemisferi, od Grenlanda, do Panamskog kanala, do Cape Horna.”

hms.ba / Hrvatsko nebo

Odgovori