Nadbiskup emeritus Aguer: Crkva u Argentini propada – a Vatikan je prepun samohvala

Vrijeme:1 min, 43 sec

 

Argentinska Agencia Católica de Noticias (Katolička agencija vijestī) objavila je 26. ožujka članak u kojem donosi ocjene umirovljenog nadbiskupa Héctora Aguera o teškoj krizi i umiranju Crkve u Argentini. Članak je objavljen pod naslovom “Vatikan je prepun samohvala a da bi priznao teško propadanje Crkve”.

 

Héctor Aguer, umirovljeni nadbiskup (emeritus) La Plate od g. 2018. iznio je kratku analizu stanja Katoličke crkve u svojoj zemlji, koja je ujedno i Bergogliova – pape Franje – zemlja. U analizi je zaključio da je slika Crkve sada poput ravnog encefalograma, dakle medicinskog pokazatelja da je prestalo kucanje srca.

Argentinska su sjemeništa prazna, katolički brak gotovo da više i ne postoji

Aguer – osamdesetjednogodišnjak – kaže da je propadanje evidentno. Argentinska su sjemeništa uvelike prazna, a ima jedno, koje djeluje već jedno stoljeće, u koje ove godine nije stupio nijedan sjemeništarac.

Katolički brak gotovo da više i ne postoji. Govorimo samo o kohabitacijama i više-manje o de facto parovima.

Najmanje rođenih u posljednjih 50 godina, prava kršćanska kultura više ne postoji

S 460.902 rođena djeteta godišnje stopa nataliteta dosegnula je u Argentini najnižu točku u posljednjih pedeset godina.
Broj krštenja i dalje opada i prava kršćanska kultura više ne postoji. Nema više katoličkih mislilaca. Prisutnost Crkve u javnosti nikakva je, a mediji o katoličkim stajalištima govore samo kada su posrijedi politička stajališta.

Dok se broj svećenika, redovnika i sjemeništaraca vidljivo smanjuje, postoje argentinske biskupije u kojima je broj biskupa jednak broju sjemeništaraca ili veći od broja sjemeništaraca.

S „Crkve u pokretu“ spalo se na „Crkvu u bijegu“ – šezdeset godina od II. vatikanskog koncila i nakon dvanaest godina pontifikata pape Franje

Nakon dvanaest godina Franjina pontifikata i šezdeset godina nakon Drugog vatikanskog koncila, došlo je vrijeme da se suočimo sa stvarnošću. „Crkva u pokretu“, u potrazi za onima koji ne poznaju Krista ili su se od Njega udaljili, ne bi trebala biti „Crkva u bijegu“ od vlastite biti i poslanja.

Cjelovit izvorni članak na španjolskom jeziku dostupan je OVDJE.

Povezano:

Stepinac: Odnos katoličkog intelektualca prema svome narodu

Agencia Católica de Noticias/Hrvatsko nebo