Američka politika Zaokret i prema Balkanu: Ako Vučić krene u rat, Amerika bi mogla ostati po strani

Vrijeme:4 min, 10 sec

 

Blagojevich se prošlog tjedna sastao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu. U medijima je oštro kritizirao kosovskog premijera Albina Kurtija, optuživši ga da na Kosovu provodi “etničko čišćenje” Srba

Zapravo, Blagojevich je nakon smjene 2010. godine sudjelovao u Trumpovom tadašnjem reality showu “Celebrity Apprentice”. Nakon republikanske konvencije u svibnju 2024., na kojoj je Trump potvrđen kao predsjednički kandidat, Blagojevich je zajedno s Grenellom sudjelovao u predizbornoj kampanji, posebno u zajednicama američkih Srba, gdje je Trump uživao veliku podršku, isto kao i među nacionalističkim srpskim političarima u Srbiji, Bosni i Hercegovini kao i na Kosovu.

U proljeće 2024. godine pet američkih biznismena srpskog porijekla sudjelovalo je na prijemu u Trumpovoj rezidenciji Mar-a-Lago na Floridi, među njima i Ranko Ristić, osnivač tvrtke Zastava Arms USA, ekskluzivnog uvoznika vatrenog oružja srpske tvrtke Zastava Oružje u SAD. Tijekom događaja Trump je, prema Ristiću, predstavio Blagojevicha kao “velikog prijatelja” i “bliskog suradnika”. Ristić je također rekao da je Trumpu ispričao kako su se Srbi u Bosni tijekom rata 1991.-1995. morali braniti od 3.000 mudžahedina.

Blagojevich se prošlog tjedna sastao s predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem u Beogradu. U medijima je oštro kritizirao kosovskog premijera Albina Kurtija, optuživši ga da na Kosovu provodi “etničko čišćenje” Srba. Blagojevich se u Beogradu izričito ispričao Vučiću zbog američkog sudjelovanja u ratu na Kosovu i NATO napada 1999. “Moja zemlja učinila je nešto strašno vašoj zemlji tijekom 1990-ih,” rekao je potencijalni Trumpov veleposlanik u Srbiji Vučiću. “To nije ništa drugačije od onoga što Rusija radi u Ukrajini… Predsjednik Trump će raditi na poboljšanju odnosa između naših zemalja.”

I Trumpov bliski suradnik Richard Grenell već je više puta kritizirao Kurtija. Dan prije Trumpove inauguracije sastao se s Ramushom Haradinajem, bivšim kosovskim premijerom i političkim suparnikom Kurtija, koji je kasnije na X-kanalu KosovoOnline objavio da “nije dobro za Kosovo” ako Kurti ostane na vlasti. Kurti je 2020. godine izazvao Grenellov bijes jer je odbio teritorijalnu razmjenu između Kosova i Srbije, koju je predložio američki posrednik. Iako su ove promjene povoljne za Vučića, masovni prosvjedi koji potresaju Srbiju od studenog 2023. dodatno su pojačali njegovu radikalnu retoriku o Kosovu – vjerojatno kako bi skrenuo pažnju s unutarnjih problema.

Srpski ministar vanjskih poslova Marko Đurić nedavno je za “Berliner Zeitung” nazvao Kosovo “našom južnom pokrajinom” i tvrdio da su Srbi na Kosovu “stalno izloženi diskriminaciji i maltretiranju”. Na to se nadovezao načelnik glavnog stožera Vojske Srbije Milan Mojsilović, koji je za “Večernje novosti” izjavio da su srpske oružane snage spremne “zaštititi Srbe i druge ne-Albance na teritoriju naše južne pokrajine”.

Vučić, koji je ranije Kurtija nazvao “terorističkim ološem”, sada ga je u emisiji na televiziji Happy TV opisao kao “nitkova” koji “mrzi Srbe”. Bosna je također u pitanju Dr. Kurt Bassuener, direktor berlinskog think-tanka Democratization Policy Council, upozorava za Deutsche Welle da nisu samo teritorijalni integritet Kosova, nego i Bosne i Hercegovine ugroženi velikosrpskim aspiracijama. Europska unija bi mogla odgovoriti na Vučićeve agresivne poteze povećanjem broja borbenih trupa u misiji EUFOR/Althea.

U ovoj situaciji, američki “balkanski tim” Grenell-Kushner-Blagojevich bio bi dar za Beograd, uz direktnu vezu s Bijelom kućom. Unapređenje odnosa Srbije i Kosova, ionako malo vjerojatno, tada bi bilo još udaljenije. Brojni kontakti Trumpovog trija sa srpskim vlastima, kao i izjave i objave Grenella i Blagojevicha u korist Vučića i protiv Kurtija, ukazuju na pripreme u SAD-u. Kada su srpske snage 2023. napale NATO i kosovske sigurnosne snage, a zatim koncentrirale trupe na granici s Kosovom, EU je na to odgovorila, što je paradoks, sankcijama protiv Kosova. Samo osobna intervencija američkog državnog tajnika Antonyja Blinkena i ogroman pritisak NATO-a natjerali su tada Srbiju da povuče tenkove.

Opasnost od ratnog sukoba

Danas balkanski stručnjaci Serwer i Bassuener sumnjaju da bi SAD, u slučaju ozbiljnog sukoba, vojno zaustavile Vučićevu vojsku. Serwer također upozorava da bi sama rasprava o podjeli Kosova ili Ukrajine mogla potaknuti srpske separatiste u Bosni na slične akcije. “Ako bi do toga došlo, Bosanci bi morali odgovoriti. A na Kosovu bi tada Javelini bili najbolja obrana,” rekao je Serwer za DW, misleći na američke protuoklopne projektile “Javelin”, ključne za ukrajinsku obranu od ruske invazije 2022. S obzirom na trenutačnu sigurnosnu situaciju, eskalacija potencijalnih sukoba na zapadnom Balkanu postaje sve izglednija.

večernji.ba / Hrvatsko nebo

Odgovori