Novi svjetski poredak: Može li se Europa obraniti sama bez Amerike?

Vrijeme:2 min, 21 sec

 

Novi američki ministar obrane Donald Trumpa preokrenuo je desetljeća vanjske politike kada je europskim saveznicima poručio da sada sami moraju brinuti o vlastitoj obrani. Ali, nakon više od 75 godina oslanjanja na SAD, može li se Europa obraniti sama?

Američki ministar obrane Pete Hegseth šokirao je Europu izjavama da Amerika više nije “primarno usmjerena na sigurnost Europe.” Naglasio je da SAD neće slati vojnike u Ukrajinu i da “više neće tolerirati neuravnotežen odnos koji potiče ovisnost.” S obzirom na to da je američka predanost globalnom miru od 1945. godine sada završena, što ova promjena znači za europsku sigurnost? Može li se Europa obraniti bez američkih vojnika, financiranja i obavještajne potpore, analizira britanski Telegraph. I signalizira li Trumpova administracija prelazak na multipolarni svijet, gdje bi globalna moć bila podijeljena u tri različite sfere utjecaja?

Novi američki ministar obrane Donald Trumpa preokrenuo je desetljeća vanjske politike kada je europskim saveznicima poručio da sada sami moraju brinuti o vlastitoj obrani. Ali, nakon više od 75 godina oslanjanja na SAD, može li se Europa obraniti sama? Hegseth je naglasio da SAD više nije “primarno usmjeren na sigurnost Europe” te da europske zemlje moraju više nego udvostručiti svoja ulaganja u obranu. Europske države moraju preuzeti većinu pomoći Ukrajini i jamčiti sigurnost Kijevu kako bi obuzdale ratobornu Rusiju u slučaju mirovnog sporazuma.

Rekao je: “Zaštita europske sigurnosti mora biti imperativ za europske članice NATO-a. Kao dio toga, Europa mora osigurati najveći dio buduće smrtonosne i nesmrtonosne pomoći Ukrajini.” Raniji nacrt njegovog govora sugerirao je da je htio otići još dalje i proglasiti da SAD više nije “primarni jamac sigurnosti u Europi. Nakon godina frustracije u Washingtonu zbog toga što Europa koristi američku zaštitu bez značajnijeg doprinosa, njegove su izjave pojačale strahove da bi se Trump sada mogao povući s kontinenta, ostavljajući Europu da se brani sama.

Američka vojna i ekonomska moć jamčila je europsku sigurnost više od 75 godina. NATO savez obećava da će svaka zemlja koja napadne neku europsku članicu NATO-a morati odgovarati najmoćnijoj vojnoj sili koju je svijet ikada vidio. Takvo zajamčeno osiguranje omogućilo je europskim nacijama da zanemare vlastitu sigurnost, sigurni da im Washington čuva leđa.

Ova američka zaštita bila je na vrhuncu tijekom Hladnog rata, ali je i dalje golema – SAD dominira NATO-om, koji uvijek vodi američki časnik.

Ukupno, SAD ima više od 100.000 vojnog osoblja raspoređenog u Europi i najmanje 25 značajnih baza, poput RAF Lakenheatha i RAF Mildenhalla u Ujedinjenom Kraljevstvu. Taj vojni otisak podupire ostatak američke vojske, s 1,3 milijuna aktivnih vojnika i 800.000 rezervista.

Ukupno, SAD ima više od 100.000 vojnog osoblja raspoređenog u Europi i najmanje 25 značajnih baza, poput RAF Lakenheatha i RAF Mildenhalla u Ujedinjenom Kraljevstvu. Taj vojni otisak podupire ostatak američke vojske, s 1,3 milijuna aktivnih vojnika i 800.000 rezervista.

večernji.ba / Hrvatsko nebo

Odgovori