Bevanda: Otkud toliko nepovjerenje prema Hrvatima, narodu koji je već u EU i NATO

Vrijeme:4 min, 8 sec

 

U Mostaru je jučer održano 12. zasjedanje Hrvatskog narodnog samora Bosne i Hercegovine, na kojemu se u ime Hrvatske akademije znanosti i umjetnosti obratio akademik Mladen Bevanda.

“Imam uistinu čast uime HAZU-a u BiH pozdraviti ovaj impresivan skup, časni Sabor, poštovanog predsjednika, uvaženo Predsjedništvo, cijenjene članice i članove te iskazati zahvalnost za sve što ste do sada učinili, ustrajno i odvažno, na ostvarivanju i zaštiti prava i interesa hrvatskoga naroda u BiH. Sabor (HNS) smatram bitnim stupom hrvatskoga naroda, ali i BiH, a međunarodna zajednica ima legitimnog i pouzdanog partnera jer je Sabor kohezivna snaga, amalgam koji konstruktivnim djelovanjem povezuje i čuva integritet, cjelovitost i suverenost BiH. Sabor i predsjednik Sabora u svakoj prigodi podsjećaju, na uljudan i argumentiran način, sve one koji pokušavaju prisvojiti i dijeliti BiH s unitarističkih ili secesionističko-separatističkih pozicija da je BiH povijesna i stvarna zajednica triju konstitutivnih, izvornih, suverenih i potpuno ravnopravnih naroda. Vi ste legitimno izabrani zastupati i braniti narodna prava utvrđena Ustavom, međunarodnim konvencijama te Općom deklaracijom o pravima čovjeka”, ističe Bevanda.

“Za hrvatski su narod konstitutivnost i jednakopravnost “condicio sine qua non”, uvjet bez kojeg se ne može. To su, zapravo, temeljni postulati, polazne točke, neupitnost koju ne treba posebno dokazivati. Pojedinci i političke skupine kojima nije stalo do takve BiH još uvijek tendenciozno i nasrtljivo pred licem međunarodne zajednice osporavaju razlike, oformljene identitete, konstitutivnost i ravnopravnost Ustavom utvrđene odredbe međunarodno priznate BiH. Stoga naglašavanje i isticanje ovih neupitnih postulata te legitimno predstavljanje naroda trebaju biti trajni hrvatski “ceterum censeo”, dakle uporno zastupati i ponavljati, jer se temeljna prava ne daruju, nego se duguju svakom narodu”, smatra Bevanda, prenosi Večernji list.

“S etičkog motrišta nemoralno je i nedostojno čovjeka birati drugima predstavnike i nametati im vlastitu volju. Srušio se i Berlinski zid, a tobožnja demokracija i ljudska prava još ne mogu promijeniti nemoralan, nerazuman i nepravedan Izborni zakon?! Ali brzo će doći vrijeme kad će se stidjeti glavni akteri zbog ove nečasne i nedostojne podvale hrvatskome narodu.”

“Želim istaknuti da se Hrvati, Sabor i hrvatske institucije znanosti, umjetnosti, kulture i izobrazbe ne suprotstavljaju međunarodnoj zajednici, a najmanje svojim susjedima. Nesporazumi i verbalni sukobi nastaju kad god legitimni predstavnici hrvatskoga naroda zahtijevaju temeljna prava koja pripadaju konstitutivnom narodu, a međunarodni predstavnici i antibosanskohercegovačke politike to osporavaju. Hrvati ne žele biti objekt, podstanari u vlastitoj domovini, i prepustiti drugima da odlučuju o njihovoj egzistenciji, o njihovoj sadašnjosti i budućnosti. Dosadašnjim konstruktivnim djelovanjem i čuvanjem cjelovitosti BiH u njezinim granicama, Sabor je pokazao da ima još bolju budućnost, a hrvatski narod mjerodavnu i odgovornu instituciju koja štiti njegova prava, interese, dostojanstvo i identitet”, poručio je Bevanda sabornicima.

“Ustanova uime koje govorim nije ravnodušna i nezainteresirana prema sumornoj društvenoj stvarnosti u kojoj živimo i djelujemo. Akademija je svoje motrište objelodanila u Promemoriji 13. siječnja 2025. godine. Znanstvenom metodologijom otkrivamo uzroke i korijene stalne krize te razdor i netrpeljivost. Pitamo kako se može pozivati na Dayton kad su ga zaduženi za njegovo čuvanje i nepristranu provedbu samovoljno prekrajali, obeščastili i obesnažili. Umjesto uspostavljanja mira, dijaloga, povjerenja, suradnje, tolerancije, stvaranja dobrosusjedskih mostova, izgrađen je zid nepravde, sustav diskriminacije hrvatskoga naroda. Intelektualci su pozvani kritički misliti i upozoravati na nepravdu, na gaženje prava svakog naroda, osobito malobrojnijeg. Nismo ničija produžena ruka, nego ruka znanosti, istine, odgovornosti, savjesti i želje da se konačno nađe prikladno rješenje kako bi ova naša lijepa domovina, federalizirana, postala istinska zajednica konstitutivnih naroda u kojoj bi svi konačno ostvarivali stvarnu ravnopravnost, živjeli u miru, surađivali na način dobrih susjeda. Akademija se zauzima za vrijednosti koje se nalaze u temelju zapadnoeuropske civilizacije i kulture te nije navijačka niti je dnevnopolitički determinirana”.

“Neka ova godina bude povijesni rasplet, neka se s verbalnih obećanja i “bombona” za pasiviziranje Hrvata prijeđe na konkretna djela, kako bi rekli stari Latini – djela, ne riječi. Konačno, otkud toliko nepovjerenje prema Hrvatima od pojedinih predstavnika međunarodne zajednice i lakoća izricanja neutemeljenih optužbi o narodu koji je već u Europskoj uniji i u NATO-u? Naslušali smo se kojekakvih bedastoća, ali je ova s plinovodom ipak prevršila svaku mjeru. Poput gatara ili proročice Pitije, koja je sjedila u Zeusovu hramu u Delfima i pogađala koješta, poneki današnji vračevi već znaju da bi Hrvati zavrnuli dovod plina, a zapravo se 30 godina sve zavrće Hrvatima. Vjerujemo u razboritost i pravdu, konačno rušenje zida diskriminacije i preglasavanja Hrvata te politički ustroj BiH po demokratskim standardima drugih država u EU s višenacionalnim, višejezičnim i višekulturnim sustavom u kojemu neće biti hegemonije, dominacije ni obespravljivanja i ponižavanja Hrvata”.

“Saboru i njegovu predsjedniku želimo da i ubuduće “viribus unitis” – zajedničkim snagama – odlučno i razborito, kao i dosad, zastupaju volju hrvatskoga naroda. Ne treba ni isticati, ali valja podsjetiti, da Sabor nikada ništa nije radio na štetu drugih naroda i protiv digniteta BiH. U ostvarivanju ovih univerzalnih vrjednota i u zaštiti naroda čiji ste legitimni i legalni predstavnici imat ćete svesrdnu potporu HAZU u BiH i svih drugih hrvatskih kulturnih, umjetničkih i obrazovnih ustanova”, zaključio je akademik Mladen Bevanda.

hms.ba / Hrvatsko nebo

Odgovori