Trumpov dolazak pravi je trenutak, Hrvati iz BiH konačno moraju početi lobirati za svoje interese
Organizirano lobiranje može osigurati da ključni međunarodni akteri shvate stvarnu prirodu problema i podrže rješenja koja će jamčiti ravnopravnost Hrvata u BiH. Hrvatska povijest pokazuje koliko je lobiranje bilo presudno tijekom Domovinskog rata i procesa međunarodnog priznanja. Organizirani napori hrvatske dijaspore i diplomatske aktivnosti osigurali su potporu ključnih međunarodnih aktera, što je u konačnici dovelo do međunarodne afirmacije RH, piše Večernji list BiH.
Bivši šef hrvatske diplomacije Miomir Žužul istaknuo je kako je uspjeh Hrvatske bio rezultat aktivne diplomacije i lobističkih napora koji su RH omogućili da iznese svoju istinu pred najvažnijim svjetskim liderima. Slično iskustvo sada treba preslikati na situaciju Hrvata u BiH. Kako naglašava Žužul, Hrvati u BiH nemaju luksuz pasivnog čekanja. Umjesto toga, moraju aktivno iznijeti svoje interese i spriječiti da se kroz strane kanale šalju lažne slike o njihovoj ulozi u BiH. Organizirano lobiranje može osigurati da ključni međunarodni akteri shvate stvarnu prirodu problema i podrže rješenja koja će jamčiti ravnopravnost Hrvata u BiH.
Poruka Stevea Rukavine
SAD, kao najutjecajniji globalni akter, odigrao je važnu ulogu u završetku rata u BiH i potpisivanju Daytonskog mirovnog sporazuma. No, kako primjećuje Steve Rukavina, hrvatski lobist u Washingtonu, ključno je održavati stalnu komunikaciju s američkom administracijom. Rukavina upozorava na jednostrane pristupe, poput onog koji je zagovarao američki veleposlanik u BiH Michael Murphy, a koji je ignorirao odredbe Daytonskog sporazuma i interese hrvatske zajednice u projektu Južne plinske interkonekcije. Hrvati u BiH moraju osigurati da njihovi predstavnici budu prisutni u američkim političkim krugovima te da svoje interese izražavaju kroz redovite kanale, uključujući State Department i ključne članove Kongresa, ističe Rukavina.
Žužul ističe važnost povezivanja s administracijom Donalda Trumpa, koja ima specifičan pogled na međunarodne odnose. Aktivno sudjelovanje u Trumpovim redovima, bilo kroz podršku njegovim političkim inicijativama ili kroz izravnu komunikaciju s njegovim timom, moglo bi donijeti značajne prednosti Hrvatima u BiH. Osim SAD-a, Hrvati u BiH trebaju aktivno raditi na izgradnji odnosa s ključnim europskim državama poput Njemačke i Ujedinjenog Kraljevstva. Njemačka, kao najutjecajnija država Europske unije, ima veliki utjecaj na političke procese u BiH. Međutim, kako primjećuje Žužul, bošnjačke političke elite već desetljećima vode “mini ofenzivu” u međunarodnim krugovima, sustavno lobirajući za svoje interese. Srpska strana, s druge strane, često se oslanja na podršku Rusije, dok Hrvati ostaju u najnepovoljnijoj poziciji jer nemaju organizirane i koordinirane lobističke aktivnosti.
Lobiranje u Njemačkoj mora biti usmjereno na objašnjavanje važnosti Daytonskog sporazuma i njegove uloge u očuvanju ravnoteže među trima narodima. Hrvati moraju naglasiti da pokušaji stvaranja unitarne BiH, u kojoj bi Bošnjaci dominirali, nisu u skladu s europskim standardima demokracije i ravnopravnosti. Sličan pristup potreban je i u Ujedinjenom Kraljevstvu, gdje bi Hrvati trebali izgraditi odnose s ključnim političarima i institucijama te osigurati da njihova perspektiva bude zastupljena.
Razotkriti manipulacije
Kako ističe Žužul, Daytonski sporazum ostaje ključni dokument koji jamči mir i stabilnost u BiH. Iako ga se može nadograditi, temeljne odredbe koje definiraju BiH kao zajednicu triju konstitutivnih naroda ne smiju biti dovedene u pitanje. Pokušaji stvaranja građanske BiH, u kojoj bi Bošnjaci dominirali, predstavljaju kršenje Daytona i ugrožavaju ravnopravnost Hrvata. Za uspješno lobiranje ključna je koordinacija između Hrvata u BiH, RH i dijaspori. Kako bi osigurali svoju ravnopravnost, Hrvati u BiH moraju biti proaktivni, organizirani i glasni. Njihovi predstavnici moraju biti prisutni u međunarodnim institucijama, diplomatskim krugovima i ključnim medijima kako bi razotkrili pokušaje manipulacije i osigurali potporu za svoja legitimna prava.
Hrvati u BiH imaju priliku iskoristiti povoljne političke okolnosti i boriti se za svoju poziciju. No, ta prilika neće trajati vječno. Kako zaključuje Žužul, ne smije se dopustiti da drugi oblikuju percepciju o Hrvatima u BiH. Oni sami moraju iskoristiti svoje resurse i lobističke kanale kako bi osigurali svoju budućnost u zajedničkoj državi. Lobiranje nije samo pravo već i obveza Hrvata u BiH. To je ključ za osiguranje njihove ravnopravnosti, očuvanje Daytona i postizanje dugoročne stabilnosti u BiH.
vecernji.ba/Hrvatsko nebo