Diplomatska ofenziva SAD-a na Panamu, sastali se Rubio i Mulina
Američki državni tajnik Marco Rubio upozorio je Panamu da odmah poduzme korake za rješavanje zabrinutosti SAD-a zbog kineskih tvrtki koje upravljaju lukama u blizini kanala, za koje je predsjednik Donald Trump rekao da predstavljaju prijetnju nacionalnoj sigurnosti SAD-a.
Svoje prvo putovanje kao američki šef diplomacije Rubio nastavlja posjetom nizu drugih srednjoameričkih i karipskih država.
Dan nakon što je američki predsjednik Donald Trump objavio da uvodi velike carine Kanadi i Meksiku, što je izazvalo recipročnu odmazdu tih zemalja, njegov državni tajnik Marco Rubio zauzeo je po dolasku u Panamu možda manje konfrontirajući, a više diplomatski pristup srdačno se pozdravljajući s ministrom vanjskih poslova Paname.
O čemu su potom, iza zatvorenih vrata, razgovarali Rubio i predsjednik Paname Hose Raul Mulino, još uvijek je obavijeno velom tajne, no nakon sastanaka, Mulino je još jednom ponovio kako o vlasništvu nad Panamskim kanalom sa Sjedinjenim Državama – nema što pregovarati.
Razgovarajući s novinarima, Mulino je dao naslutiti da može doći do mogućeg širenja postojećeg sporazuma sa Sjedinjenim Državama od prošlog srpnja koji bi mogao utrti put izravnim deportacijama nepanamskih migranata koji prijeđu džunglu Darijenski rascjep na južnoj granici s Kolumbijom. Inzistirao je, međutim, da američka vlada mora pokriti trošak.
Tijekom posljednjih godina, ovim područjem prolaze migranti u nadi da će se domoći SAD-a.
Panamski čelnik rekao je da bi takav produženi sporazum mogao potencijalno omogućiti deportaciju migranata iz Venezuele, Kolumbije i Ekvadora.
– Detaljno smo razgovarali o problemu migracije, s poimanjem da je Panama tranzitna točka, rekao je Mulino nakon sastanka s Rubijom.
Američko svojatanje Panamskog kanala i dolazak Marca Rubia, izazavao je veliki revolt među Panamcima. Na ulicama panamske metropole tisuće ljudi već danima prosvjeduju protiv SAD-a. Pale se i gaze američke zastave, na prosvjednim transparentima uvredljive i provokativne karikature s likom Donalada Trumpa.
– Državni tajnik nove američke vlade posjećuje ovu zemlju kako bi se nametnuo. To pokazuje nedostatak poštovanja prema autonomiji i samoodređenju našeg naroda. Kanal pripada Panami i bit će panamski bez obzira na to koliko ga oni svojatali i prijetili vojnom akcijom. Panamski kanal pripada ovoj zemlji, rekao je Roberto Haynes, prosvjednik iz Paname.
Više od 40 posto kontejnerskog prometa SAD-a, procijenjenog na približno 270 milijardi dolara godišnje, prolazi kroz Panamski kanal – drugi najprometniji međuoceanski plovni put na svijetu. Trump je više puta prijetio preuzimanjem kontrole nad ovim ključnim pomorskim trgovačkim pravcem nazivajući ga “vitalnim” za američke interese i ne isključujući mogućnost korištenja vojne sile kako bi postigao svoj cilj.
Rubio izvršio pritisak na Panamu zbog kineskog utjecaja na Panamski kanal
SAD i Panama postigli su napredak u ključnim migracijskim i poslovnim pitanjima tijekom Rubiova posjeta Panama Cityju, ali nisu uspjeli pronaći zajednički jezik oko operacija Panamskog kanala, a predsjednik Jose Mulino rekao je da suverenitet njegove zemlje nad drugim najprometnijim plovnim putem na svijetu nije predmet rasprave.
– Trump je donio preliminarnu odluku da trenutni položaj utjecaja i kontrole Kineske komunističke partije nad područjem Panamskog kanala predstavlja prijetnju kanalu, rekla je glasnogovornica američkog State Departmenta Tammy Bruce.
Nakon sastanka s Rubijom, za koji je rekao da je bio pun poštovanja i srdačan, Mulino je najavio da bi memorandum o razumijevanju potpisan u srpnju s američkim Ministarstvom domovinske sigurnosti mogao biti proširen kako bi se Venezuelanci, Kolumbijci i Ekvadorci, koji se pokušavaju domoći SAD-a, mogli vratiti u svoju domovinu letovima iz Paname.
Mulino je također pokazao spremnost za reviziju nekih kineskih poslova u Panami, uključujući ključnu 25-godišnju koncesiju CK Hutchison Holdingsu sa sjedištem u Hong Kongu, obnovljenu 2021. za upravljanje lukama na oba ulaza u kanal.
Ugovor je bio na meti američkih zakonodavaca i vlade kao primjer kineske ekspanzije u Panami, za koju tvrde da je u suprotnosti s ugovorom o neutralnosti koji su obje zemlje potpisale 1977. godine.
Panamska vlada i neki stručnjaci odbacuju tu tvrdnju, uglavnom zato što luke nisu dio operacija kanala i nisu predstavljale sigurnosni problem.
Širi sporazum između Paname i Kine u sklopu kineske inicijative Pojas i put, prema kojemu je azijska država proširila ulaganja u Panami tijekom prethodnih administracija, neće biti obnovljen, rekao je Mulino.
– Proučit ćemo mogućnost prijevremenog prekida, dodao je.
Mulino je također rekao da će biti “važno” razgovarati licem u lice s Trumpom o ključnim pitanjima.
Trump je po povratku na dužnost zaprijetio da će preuzeti kontrolu nad Panamskim kanalom, koji su izgradile Sjedinjene Države početkom 20. stoljeća i predale Panami 1999., tvrdeći da kanalom upravlja Kina.
Kina je rekla da ne igra nikakvu ulogu u upravljanju kanalom i da poštuje suverenitet i neovisnost Paname nad plovnim putem.
Kanalom upravlja Uprava Panamskog kanala, autonomna agencija koju nadzire panamska vlada.
vijesti.hr / Hrvatsko nebo