Pet dana do drugog polugodišta, u škole se uvode sigurnosne mjere

Vrijeme:3 min, 30 sec

 

Pet dana prije početka drugog polugodišta u gotovo svim osnovnim i srednjim školama pripremaju se kratkoročne mjere koje treba provesti u skladu s potpisanim Protokolom o sigurnosti škola. Te mjere, nakon tragedije u Osnovnoj školi Prečko, uključuju nove sigurnosne brave na ulaznim školskim vratima i nadzorne kamere. No, doznali smo da se naziru i problemi s provođenjem mjera, a ravnatelji traže i bolju zaštitu školskih dvorišta i prostora oko škola.

U zagrebačkoj osnovnoj školi u Folnegovićevu naselju ravnatelj se ne bavi samo sigurnosnim mjerama prije početka novog polugodišta, nego i saniranjem same škole. Naime, jučer su, za sada i dalje nepoznati počinitelji demolirali školu – šteta je velika, razbijeno je 13 prozora i dvoja vrata, staklo posvuda.

– S obzirom na okolnosti koje su se dogodile, moram reći roditeljima i uvjeriti ih da će škola biti spremna, jer sreća u nesreći je da su prozori uništeni na dijelovima koje nisu učionica nego se radi o sanitarijama pa ćemo zaštiti šperpločom kako bi djeca mogla ići na wc, rekao je Tomislav Milek, ravnatelj OŠ Lovre pl. Matačića, Zagreb.

Još su tri zagrebačke škole, doznajemo, bile meta novogodišnjih provala. Dvije srednje i jedna osnovna.

– U osnovnoj školi Malešnica gdje su počinitelji maloljetni ušli u školsku dvoranu i pritom oštetili ulazna vrata, ali to je bio događaj, koliko je za sada utvrđeno, jer je vani bilo hladno pa su ušli u školsku dvoranu, kazao je Nikola Milina, glavni ravnatelj policije.

Sigurnosne pripreme za početak polugodišta

Jednom riječju – katastrofa, komentar je mnogih. Inače, ono što je obilježilo ovaj prvi radni dan jest da je on zaista i bio radni u osnovnim i srednjim školama, sigurnosne pripreme za početak polugodišta.

– Od utorka mjere su zaključavanje vrata, kontroliranje ulaska i izlaska i odrasla osoba zaposlenika, osoba dežurna na porti, rekla je Suzana Hitrec, ravnateljica Upravne škole, Zagreb.

Najava i otključavanje vrata – ubuduće su pravila za sve.

– Trenutačno smo u nabavi brava, postavljanje šifrarnika na vrata nadogradnja videonadzora i tražili smo zaštitara. Ne znam hoćemo li dobiti zaštitara do utorka, Ministarstvo je prebacilo na osnivače, kazao je Denis Žvorc, ravnatelj OŠ Petra Preradovića, Zagreb.

– Roditelji više neće ući u škole bez da se najave razrednicima, upravi škole, zato što želimo povećati sigurnost djece, pojasnila je Sandra Krpan, zamjenica gradonačelnika Rijeke.

– Najave će biti preko sustava e-dnevnika dolazak i dogovaranje u školu, rekao je Davor Bučević, ravnatelj OŠ Bol, Split.

– Kontinuirano dežurstvo učitelja na hodnicima, do sada su bili jedan do dva, a sada će se svi hodnici kontrolirati, kazao je Mario Keča, ravnatelj OŠ Ksavera
Srednja škola u Čakovcu, koja ima i učenički dom i školske radionice u kompleksu, najavljuje posebne planove za sigurnost.

– Bit će aktivno 16 kamera koje će nadzirati svaki kutak ovog kompleksa, otkrio je Damir Srnec, ravnatelj Graditeljske škole, Čakovec.

– Mislim da dosta kasnimo,da su se ove mjere odavno prije mogle riješiti. Kod nas se uvijek čeka da se dogodi neki ovakav slučaj da bi se stvari ubrzale i pokrenule, rekao je Denis Žvorc, ravnatelj OŠ Petra Preradovića, Zagreb.

Donesen Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školama

Pa je tako sve ubrzalo i resorno Ministarstvo – donesen je, potpisan i poslan školama Protokol o kontroli ulaska i izlaska u školskim ustanovama.

No već se naziru problemi. Kako će se, primjerice, kontrolirati ulasci i izlasci srednjoškolaca za vrijeme velikog odmora koji, budući da nemaju prehranu u školi, odlaze po hranu van. Ili u školskim zgradama u kojima su smještene dvije, tri, pa čak i četiri škole – tko će i kako organizirati osobe na porti.

– Jer radnici jedne škole ne žele preuzeti odgovornost za drugu , 3 ili 4 školu tako da ako se radi o više škola morat će biti više osoba na porti, kazala je Suzana Hitrec, ravnateljica Upravne škole, Zagreb.

Ali, potvrdio je premijer, u planu je rješenje.

– A to je da se kroz sistematizaciju i kroz edukaciju zaposle one osobe u školama koje imaju vještine za zaštitu, a ujedno su i posebno senzibilizirane za rad s djecom, nastavnicima i roditeljima, rekao je Andrej Plenković, predsjednik Vlade.

A kada govorimo o školskim dvorištima i prostorima oko škole koji nisu uopće zaštićeni, njima se mogu koristiti svi građani i upravo se ondje, dodaju, nerijetko događaju nedopuštene aktivnosti.

 

vijesti.hrt.hr/Hrvatsko nebo

Odgovori