Najstariji zvučni zapisi iz Širokog Brijega iz 1913. godine

Vrijeme:1 min, 44 sec

 

Digitalni arhiv Široki Brijeg u najnovijoj objavi, ovoga puta premijerno je objavio najstariji zvučni zapis iz Širokoga Brijega snimljen 1913. godine.

Matija Murko (Matthias Murko) je 1912. godine uz potporu Balkanske komisije Carske akademije znanosti, poduzeo studijsko putovanje u sjeverozapadnu Bosnu i susjedna područja Hrvatske kako bih istražio narodne epske pjesme, a od 27. kolovoza do 18. rujna 1913. godine snimao je u Sarajevu, Mostaru, Širokom Brijegu i Nevesinju. Kako je uređaj za snimanje i ostala oprema bila dosta glomazna, snimanje je ograničio na što manja premještanja.

U Sarajevu je fonografirao u zbornici pripremnog odjela, u Mostaru u knjižnici gimnazije, u Nevesinju u pučkoj školi, u Širokom Brijegu ispred i unutar Franjevačkog samostana. U Širokom Brijegu Fra Didak Buntić, ravnatelj Franjevačke gimnazije doveo je veliku skupinu pjevača, a Murku je izvršio izbor. Snimljena su trojica izvođača, i to: Ilija Brkić iz Rasna nastanjen u Posušju, Didak Jurilj iz Crnča i Mate Soldo zv. Popović iz Britvice, koji je ujedno ispričao kratka svjedočanstva iz života.

Za svako snimanje je ispunjen Obrazac (Karton) koji je uključivao podatke o izvođaču (ime, dob, etnička pripadnost itd.), podatke o snimanju (datum, vrijeme, mjesto snimanja, žanr i srodne informacije) i tekst pjesme (diktiran i pjevan). Sve je zapisano u kartone i uspoređivano prilikom fonografiranja od fra Tadije Beljana, prof. hrvatskog jezika na Franjevačkoj gimnaziji u
Širokom Brijegu i od prof. dr. A. Lovrića, profesora hrvatskog jezika na Velikoj Gimnaziji u Mostaru.

Pjevanje je uglavnom bilo uz instrumentalnu pratnju, općenito uz gusle. Tijekom 1913. snimljeno je 36 ploča (fonograma), od kojih 4 ploče u Širokom Brijegu, vrlo ograničenog trajanje. Tematika pjesama je raznolika, od junačke epike do pjesama koje opisuju pojedinosti svakodnevnog života.

Fonografski je arhiv Austrijske akademije znanosti, u suradnji s Institutom za etnologiju i folkloristiku u Zagrebu, objavio pod naslovom “Croatian Recordings 1901- 1936” – Serija 11/1, prvi put sve snimke (pjesme, instrumentalne plesove, poeziju, priče, molitve, primjere svakodnevnog govora itd.) koje su u tom razdoblju snimljene na području današnje Hrvatske ili na područjima nastanjenim Hrvatima izvan Hrvatske (Bosna i Hercegovina, Molise, Moravska, Gradišće…).

Vrisak.info / Hrvatsko nebo

 

Odgovori