Kina odgovorila na nova američka ograničenja – zabranila izvoz kritičnih sirovina (CRM) u SADkrti, prijeko potrebnih za visoku tehnologiju

Vrijeme:2 min, 44 sec

 

Kina je u utorak objavila da zabranjuje izvoz galija, germanija i antimona te drugih visokotehnoloških sirovina i materijala koji se mogu koristiti u vojnoj industriji u SAD-u. To je odgovor na ograničenja Bijele kuće na izvoz poluvodiča u Kinu koja su objavljena u ponedjeljak navečer, izvijestio je Glas Amerike (VoA) prenoseći izvještaj agencije AP. Kinesko ministarstvo trgovine najavilo je nove mjere jer je Washington proširio popis kineskih tvrtki koje podliježu kontroli izvoza opreme za izradbu računalnih čipova, softvera i memorijskih čipova potrebnih za napredne aplikacije.

Pooštravanje ograničenja dolazi u trenutku kada novoizabrani američki predsjednik Donald Trump prijeti znatnim povećanjem carina na uvoz iz Kine i drugih zemalja, što potiče napetosti u području trgovine i tehnologije.

“Kina je uložila snažan prosvjed SAD-u zbog novih kontrola izvoza poluvodiča, sankcija protiv kineskih tvrtki i zlonamjernog pokušaja zaustavljanja tehnološkog napretka Kine“, rekao je Li Jian, glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova. “Želim ponoviti da se Kina snažno protivi pokušajima zlouporabe mjera kontrole izvoza te jednostranim sankcijama protiv kineskih tvrtki”, rekao je Lin.

Za što se koriste kritične sirovine iz Kine?

Kina je u srpnju 2023. uvela zahtjev za tvrtke da podnose zahtjev za dozvolu za izvoz strateški važnih materijala kao što su galij i germanij u Ameriku. U kolovozu je kinesko Ministarstvo trgovine objavilo da će uvesti ograničenja na izvoz antimona koji se koristi u širokom spektru proizvoda – od baterija do oružja, te da će uvesti strože kontrole izvoza grafita. Ti se minerali smatraju ključnima za nacionalnu sigurnost. Kina je velik proizvođač antimona.

Ograničenja koja je najavio Peking također uključuju izvoz dijamanata i tvrdih materijala koji se ne mogu komprimirati, a koriste se u mnogim industrijama – poput alata za rezanje, kočionih diskova i zaštitnih materijala.

Kina je najveći svjetski izvor galija i germanija, koji se inače proizvode u malim količinama i prijeko su potrebni za čipove za mobilne telefone, automobile, solarne ploče, vojnu tehnologiju i slično.

Kina tvrdi da se štiti od američkih ograničenja

Nakon što SAD bijaše najavio da će dodati još 140 kineskih tvrtki na popis subjekata koji podliježu strogim kontrolama izvoza, kinesko ministarstvo trgovine prosvjedovalo je, najavivši da će zaštiti prava i interese Kine. Gotovo sve tvrtke obuhvaćene novim ograničenjima imaju sjedište u Kini, a manji broj njih u Japanu, Južnoj Koreji i Singapuru.

Obje vlade tvrde da su izvozna ograničenja nužna za očuvanje nacionalne sigurnosti. Kineska vlada frustrirana je što SAD ograničava dostupnost naprednih čipova i druge tehnologije iz sigurnosnih razloga, ali je inače oprezna s uvođenjem protumjera.

Razne kineske tvrtke prosvjedovale su protiv američkih ograničenja dostupnosti napredne tehnologije čipova. Kinesko udruženje proizvođača automobila priopćilo je da negoduje zbog ograničenja izvoza na temelju nacionalne sigurnosti i ocjenjuje da se radi o “zlouporabi mjera kontrole i zlonamjernoj blokadi Kine”. Slično je reagirala i Udruga proizvođača poluvodiča, dodajući da bi ograničenja poremetila lanac opskrbe i povećala troškove američkim tvrtkama.

SAD uvozi polovicu potrebne količine galija i germanija iz Kine. Ti minerali postoje i u SAD-u, ali se ne iskopavaju, iako su neki projekti otvaranja rudnika u tijeku.

Ograničenja izvoza utjecat će na cijene kritičnih minerala – cijena antimona ove je godine više nego udvostručena.

Povezano:

Čipovi i poluvodiči određuju političko stanje svijeta

Otkriće ‘novog zlata’ u brdima srednje Azije: Kreće utrka velesila

 

VoA/Hrvatsko nebo

Odgovori