ZAPOVJEDNIK AMERIČKOG ZRAKOPLOVSTVA: Rat s Kinom i Rusijom može se dogoditi svakog trena
“Rat između Sjedinjenih Američkih Država i Rusije ili Kine može se dogoditi u bilo kojem trenutku”, upozorio je šef američkog zrakoplovstva Frank Kendall tijekom nedavnog govora. Govoreći pred kadetima Akademije zrakoplovnih snaga SAD, Kendall je istaknuo kako je njegov najvažniji cilj kao čelnika Ministarstva zrakoplovstva “upozoriti da su potrebne hitne pripreme za mogući rat”.
“Rat s Kinom ili Rusijom nije nemoguć, može se dogoditi u bilo kojem trenutku”, rekao je kadetima dodavši da Kina posjeduje oružje osmišljeno da porazi američke snage u Tihom oceanu, uključujući područja Tajvana i Južnog kineskog mora, koja su prioritet za kineske nacionalne interese.
“Moramo biti spremni”
Prošlog tjedna zapovjednik američke vojske u Indo-Pacifičkoj regiji, admiral Samuel Paparo, upozorio je svoje snage da “moraju biti spremne” nakon što je Kina tijekom ljeta održala najveću vojnu vježbu za invaziju na Tajvan, samoupravni otok koji Peking smatra svojim teritorijem.
Kendall je također istaknuo da je Rusija “pokazala spremnost za uporabu sile protiv susjednih zemalja” te da je “ozbiljno razmatrala uporabu nuklearnog oružja tijekom rata u Ukrajini”. “Potencijal za uporabu nuklearnog oružja postao je stvarniji nego ikad”, dodao je.
Upozorio je kadete da će njihova zadaća biti spriječiti “najveću moguću katastrofu u ljudskoj povijesti” jer Rusija sve više ovisi o nuklearnom oružju, dok Kina razvija nuklearni arsenal usporediv s američkim i ruskim. “Razmišljanje da nuklearne sile neće međusobno ratovati jer to nisu činile u prošlosti vrlo je opasno”, rekao je Kendall. “Prijetnja nuklearnog rata vratila se, možda u još opasnijim oblicima”, dodao je.
“Moramo modernizirati nuklearne kapacitete”
U rujnu ove godine Kendallova zamjenica Melissa Dalton pozvala je naciju da “punom brzinom” modernizira svoje nuklearne kapacitete. “Prvi put u povijesti suočavamo se s dva strateška konkurenta koji su nuklearne sile s velikim i rastućim nuklearnim arsenalima”, dodala je.
U međuvremenu Pentagon je najavio prilagodbu svoje strategije nuklearnog odvraćanja, uključujući planiranje odvraćanja “višestrukih nuklearno naoružanih protivnika” istovremeno. Upozorio je da sve više država daje prioritet ulozi nuklearnog oružja u svojim strategijama nacionalne sigurnosti.
Prema podacima Štokholmskog međunarodnog instituta za mirovna istraživanja, Rusija i SAD zajedno posjeduju gotovo 90 posto svih nuklearnih bojevih glava, s 5580 bojevih glava u Rusiji i 5044 u SAD. Kineski nuklearni arsenal treći je najveći u svijetu s 500 bojevih glava.
hms.ba / Hrvatsko nebo