Čitatelj: Zašto otvoreno ne reći da su najveći vlasnici medija u Hrvatskoj u vlasništvu Srbije i njihovih tajkuna?
„Zašto otvoreno ne reći da su najveći vlasnici medija u Hrvatskoj u vlasništvu Srbije i njihovih tajkuna, što dovodi u pitanje sam demokratski poredak s pristranim i neobjektivnim izvještavanjem?“ – zapitao se čitatelj Tyrex Rex nakon što je na našem portalu pročitao članak o globalno najvećim vlasnicima medija. Tema i teza tog komentara i drugi aspekti neizmjerno su važni za odgovor na pitanje: Tko sve oblikuje svijest hrvatskih ljudi? O tomu je nužno voditi istraživanja i mnogo širu i kritičkiju javnu raspravu, a ne podlijegati otupljenosti, površnosti, senzacionalizmu, medijskom žutilu i općoj bezvoljnosti, a što sve imamo i zaslugom upravo tih i takvih medija kojima hrvatski interes, istina, pravda te hrabro i nepristrano istraživačko novinarstvo nisu vodilice.
Zarada i imovina nekoliko tvrtaka – najvećih vlasnika medija na svijetu – nezamislivo je velika!
Žeželjeve tvrtke promoviraju Vučićevu nacionalističku Srpsku naprednu stranku
Zatim je čitatelj iznio ovu tvrdnju, koja je nekima doduše već odavno poznata, iako zbog netransparentnosti medijskog vlasništva u Hrvatskoj nije lako ući u trag stvarnim, a osobito posrednim vlasnicima, suflerima ili nalogodavcima medija koji oblikuju našu svijest svakodnevno:
„Vlasnik Večernjeg i 24 sata je u 100% vlasništvu srpske Adria Media Grupe, koja je vlasnik srpskog ekstremističkog tabloida Kurir, koji redovito Hrvate proziva za navodno ustaštvo, a iza Adria Media Grupe stoji tvrtka “Mondo Inc” d.o.o., koja je registrirana u Beogradu, a čiji je vlasnik Igor Žeželj, koji je kao menadžer bio na čelu nogometnog i košarkaškog kluba Crvena Zvezda, a u srbijanskim medijima pisalo se kako iza Žeželjeve tvrtke zapravo stoji Telekom Srbija i da promoviraju Vučićevu nacionalističku Srpsku naprednu stranku (SNS).“
Čitatelj se zatim zapitao: „Kad će to netko napokon otvoreno reći i upitati se zašto je tako i tko je to dozvolio??“ te rezignirano zaključio: „Mi osim nekoliko novina i portala nemamo odavno ništa, što je odavno činjenica.“
Što je otkrio Crnogorski portal o Žeželju, njegovu medijskom carstvu i srbijanskom mu režimskom zaleđu
Kao potkrjepu naveo je poveznicu s člankom na jednom crnogorskom portalu
https://montenegro.mom-gmr.org/cg/vlasnici/pojedinci/detail/owner/owner/show/igor-zezelj-2/
gdje se daje sažeta biografija i prikaz vlasničke odnosno upravljačke uloge Igora Žeželja u svijetu informiranja i komunikacija. Evo tog teksta u izvorniku na crnogorskom jeziku:
Igor Žeželj je rođen 1973. godine u Beogradu. Više od 15 godina se bavi digitalnim medijima. Vlasnik je i generalni direktor Wireless Media od juna 2004, a predsjednik Upravnog odbora IAB Srbija od decembra 2017. Interactive Advertising Bureau Serbia (IAB), dio globalne IAB mreže, je udruženje koje aktivno podržava rast i razvoj srpskog tržišta digitalnog i interaktivnog marketinga.
Žeželj posjeduje nekoliko kompanija koje posluju na tržištu digitalnog marketinga, telekomunikacija i IT podrške. Bio je predsjednik KK Crvena zvezda i generalni direktor KK Crvena zvezda.
Žeželj je vodio studentske proteste 1996/1997, nakon čega je sa Čedomirom Jovanovićem, Čedomirom Antićem, Vladimirom Dobrosavljevićem i Aleksandrom Ćirićem osnovao organizaciju „Studentski politički klub“.
Kupovinom Adria Media Group 2019. godine Igor Žeželj je stekao četiri podružnice – Adria Media Magazine, Adria Media Zagreb, Adria Media Invest i Admatic Media. Žeželj je od februara 2019. godine i vlasnik internet portala Mondo.rs preko nekoliko kompanija, čiji je krajnji vlasnik. Mondo.com je u vlasništvu Mondo Inc. (100%). Vlasnik Mondo Inc. je Wireless Media (100%), kompanija koja je više puta pobjeđivala na državnim tenderima kao partner Telekoma Srbija. Vlasnik Wireless Media je Mobil Media (100%), čiji je 100% vlasnik Igor Žeželj.
Navodi ukazuju da se njegove kompanije bave promocijom lokalnih vlasti i Srpske napredne stranke (SNS).
Žeželj navodi da je po struci saobraćajni inženjer.
Iz mnoštva dosad objavljenih članaka, ovdje ćemo izdvojiti jedan iz srpskoga medijskog prostora, koji govori o Žeželju kao „izvođaču radova“ za najveću srbijansku tvrtku, a to je Telekom Srbija.
O tvrtki Wireless Media Group ona sama o sebi kaže na svojoj stranici (na srpskom jeziku) ovo:
WMG je broj 1 digitalna medijska kompanija na Zapadnom Balkanu sa impresivnim brojem brendova (32 digitalna izdanja, osam štampanih izdanja i tri televizije). Zahvaljujući naprednoj tehnologiji i timu profesionalaca, WMG stvara izuzetne medijske sadržaje za sve kanale, a partnerima nudi vrhunsku platformu za oglašavanje omogućavajući im da unaprede svoje poslovanje.
WMG divizija Media & digital products objedinjuje najsnažniji medijski brend u Srbiji: Kurir sa svim ekstenzijama (print, veb, tv i društvene mreže), Mondo+ medijski multibrend koncept koji obuhvata portale Mondo, Euractiv, Elle, National Geographic i druge lifestyle i human interest brendove, vodeću produkcijsku kuću Firefly, kablovske TV kanale Klasik i Dox i onlajn oglasnik Sasomange.
U kompaniji s ponosom ističu da su sa svojim portfolijom koji pokriva digitalne i medijske oblasti preko e-trgovine do produkcije, postigli tržišnu dominaciju na Zapadnom Balkanu transformišući način na koji se poslovni i društveni ekosistemi razvijaju i rastu.
Igor Žeželj, osnivač i predsednik uprave novoformirane kompanije WMG poručuje da postoji jasna vizija daljeg razvoja: “Kompanija WMG je postala nezaobilazni partner svojim klijentima, kojima kroz najsavremenija rešenja omogućava adekvatno učešće i pozicioniranje u digitalnom ekosistemu, sa snažnim fokusom na maksimizaciji performansa i njihovih poslovnih rezultata.
Prije četiri i pol godine portal narod.hr bavio se temom vlasničkog udjela WMG-a u vlasništvu Večernjeg lista u članku
Prije nepune četiri godine portal narod.hr ponovno se dohvatio pitanja posrednog upravljanja Večernjim listom u članku:
Kako srpski izdavač preuzima kontrolu nad sadržajem Styrije koja posjeduje Večernji list?
Temom prelaska WMG-a u vlasništvo Telekoma Srbije bavio se je ljetos srbijanski portal televizije N1 u prikazu te ključne vlasničko-upravljačke promjene pod naslovom:
Novo prepakivanje vlasništva u okviru Wireless medija grupe: Sa mame na kćerku, pa na Telekom?
Potrebno je otvarati i teme orijentacije medija u javnom vlasništvu te teme orijentacije, kadrovskog sastava i vlasništva mnogih drugih čimbenika koji utječu na oblikovanje svijesti
Ni naš čitatelj ni ovaj crnogorski članak ne ulaze u temu ideološke orijentacije i međunarodne umreženosti Igora Žeželja, njegovih medijskih kuća i ostalih koji iz sjene njima upravljaju ili imaju u njima važnu ulogu. No očito je da im je zajednička povezanost s državnim ili paradržavnim institucijama i poduzećima Republike Srbije, za koju se zna da je uvelike pod autokratskom kontrolom predsjednik Aleksandra Vučića, nekadašnjeg potrčka četničkih vojvode Vojislava Šešelja i Tomislava Nikolića, koji je bio u jednom mandatu i predsjednik Srbije, a u smislu državnog dužnosnika nekadašnjeg ministra srbijanskog vožda Slobodana Miloševića.
Čitatelj u svojoj kratkoj reakciji nije otvorio ni teme vlasništva drugih najutjecajnijih medija u Hrvatskoj, njihove političke orijentacije i stvarnog zaleđa, a ni temu političke, ideološke, (ne)domoljubne, prosrpske, (a)nacionalne ili globalističke orijentacije medija u javnom vlasništvu, poglavito HRT-a i Hine, a zatim i kadrovskim sastavom i orijentacijom tijela i takvom orijentacijom odnosno vlasništvo privatnih agencija, dakle mnogihd rugih čimbenika koji se bave anketiranjem, istraživanjima, obrazovanjem, gospodarstvom, politikom, kulturom i drugim djelatnostima koje snažno utječu na oblikovanje nacionalne svijesti milijuna hrvatskih državljana. A i te teme moralo bi se otvarati i o njima javno raspravljati. No za to je potrebno imati kompetentne istraživače i potrebna sredstva, a i dovoljno hrabrih koji bi se usudili dirati u te i takve „osinjake“. (Ur.)
Povezano:
Šiljo: Kako nam svijest oblikuju prosrpski „hrvatski“ mediji!
Naslovnica: Igor Žeželj, srbijanski državljanin koji stoji iza moćnoga medijskog carstva povezanoga s poduzećima “Wireless media” i “Mondo”.
Hrvatsko nebo