Prostor nekadašnje Herceg Bosne danas je motor socijalnog i ekonomskog razvoja

Vrijeme:4 min, 4 sec

 

U Mostaru je održana obljetnica posvećena prisjećanju na vrijeme Hrvatske zajednice i Hrvatske Republike Herceg Bosne, institucija koje su imale ključnu ulogu za hrvatski narod u Bosni i Hercegovini tijekom ratnih godina. Okupili su se bivši ministri u Vladi Hrvatske zajednice, a onda i Hrvatske Republike Herceg Bosne. Sastanku su nazočili bivši ministri i dužnosnici Herceg Bosne koji su položili vijence i zapalili svijeće na Trgu hrvatskih velikana u znak poštovanja prema svim onima koji su dali svoj doprinos utemeljenju i očuvanju ovih institucija.

Tom prigodom održana je sjednica, a nekadašnji ministri podijelili su svoja sjećanja i razmišljanja o značenju Herceg Bosne, njezinim postignućima i važnosti njezina nasljeđa za današnje generacije. Njihove izjave odražavaju ne samo ponos na ostvareno već i poziv na očuvanje povijesne istine i prijenos sjećanja na mlade generacije.

Časno, ali ponosno

Bivši ministar obrane Herceg Bosne Vladimir Šoljić prisjetio se ratnih godina s posebnim naglaskom na zajedništvo i požrtvovnost koja je obilježila tadašnje vrijeme. – Bilo je teško, ali časno – izjavio je Šoljić. – Zajedništvo, volja i silna energija bili su osnova svega. Nitko tada nije pitao za plaću ili radno vrijeme. To je bilo vrijeme koje treba pamtiti – rekao je Šoljić u izjavi za medije. On je istaknuo da bez Hrvata danas ne bi bilo ni Bosne i Hercegovine. – Hrvati su odigrali ključnu ulogu u donošenju odluke o neovisnosti i referendumu. Bez njih BiH možda ne bi ni nastala, a tada sigurno ne bi – dodao je. Naglasio je i važnost današnjih institucija Hrvata, a na izravan upit tko danas baštini Herceg Bosnu, Šoljić je nedvosmisleno odgovorio: – Hrvatski narodni sabor. Mi mu dajemo podršku – istaknuo je Šoljić navodeći kako HNS nosi teret i obveze nekadašnje Herceg Bosne. – Hrvatski narodni sabor središnja je institucija Hrvata u BiH. Oni koji kritiziraju njegov rad često ne razumiju složenost situacije. Često su prisiljeni birati manje zlo, a ne između dobra i zla – kazao je Šoljić, koji je bio i ministar u Vladi Federacije BiH, a poslije i predsjednik Doma naroda. Božo Ljubić, nekadašnji ministar zdravstva u Vladi Herceg Bosne, istaknuo je povijesni značaj tih institucija za očuvanje političke i kulturne subjektivnosti Hrvata u BiH. – Zahvaljujući Hrvatskoj zajednici i Hrvatskoj Republici Herceg Bosni Hrvati su ostali politički subjekt u Bosni i Hercegovini i zadržali većinu svojih staništa na kojima su obitavali prije rata – rekao je Ljubić. On je također pohvalio učinkovitost Vlade Herceg Bosne. – Do danas ni jedan entitet u BiH nije dosegao funkcionalnost i učinkovitost kakvu je imala Vlada Hrvatske Republike Herceg Bosne. Ona je zadovoljavala potrebe svih građana, bez obzira na nacionalnost – dodao je. Podsjetio je i na ulogu Herceg Bosne u izgradnji temelja Federacije BiH. – Hrvatska Republika Herceg Bosna nije ukinuta; ona je integrirana u temelje Federacije i daytonske BiH. Područja koja je obuhvaćala i danas su motor socijalnog i ekonomskog razvoja – zaključio je Ljubić.

Na pitanje o važnosti obilježavanja ovakvih obljetnica, ministri su naglasili potrebu za očuvanjem sjećanja i edukacijom mladih generacija o povijesnim činjenicama. – Bila je pogreška što nismo mladima prenosili priče o tim vremenima, od vrtića nadalje – kazao je Šoljić. – Sukob generacija uvijek postoji, ali mladi moraju znati za žrtve i napore utemeljitelja Herceg Bosne. Imamo što reći i naša povijest zaslužuje biti ispričana – istaknuo je. Sličan stav iznio je i Ljubić, istaknuvši da su ovakva okupljanja prilika za prisjećanje i dijalog o aktualnim izazovima. – Dirljivo je susresti ljude koji su dali ogroman doprinos. Iako su neki od njih izvan političkih procesa, njihova je uloga neizmjerna i uvijek će biti cijenjena – rekao je.

Još u uporabi

U svojim izjavama bivši ministri su naglasili kako nasljeđe Herceg Bosne nije samo povijesno već i suvremeno jer mnogi propisi, institucije i političke prakse potječu iz tog vremena. – Mnogi propisi koje danas koristimo u Federaciji BiH preneseni su iz Hrvatske Republike Herceg Bosne – kazao je bivši ministar prometa i veza Ilija Kožulj. – U ratnim uvjetima uspjeli smo stvoriti institucije koje su bile funkcionalne i služile ljudima – istaknuo je Kožulj. On je istaknuo ponos zbog postignuća iz tog razdoblja. – Napravili smo državu koja nije bila savršena, ali bila je učinkovita i dobra s obzirom na okolnosti. Naši ljudi su dali veliki doprinos i u kasnijim vladama Federacije BiH i Vijeća ministara – dodao je Ilija Kožulj. Obljetnica Herceg Bosne nije samo povod za prisjećanje na teška, ali časna vremena već i prilika za razmišljanje o suvremenim izazovima. Izjave bivših ministara i dužnosnika svjedoče o složenosti situacije u kojoj su djelovali, kao i o ponosu zbog doprinosa koji su dali očuvanju hrvatskog naroda u BiH. Nasljeđe Herceg Bosne, kako su istaknuli sudionici, ostaje relevantno i danas, ne samo kao povijesna činjenica već i kao podsjetnik na važnost zajedništva, odlučnosti i ustrajnosti u borbi za očuvanje identiteta i političkih prava. Posebice zbog uloge koju je imala u očuvanju Hrvata u BiH te napose kroz ulogu Hrvatskoga vijeća obrane kao vojne sile Hrvata. U tom kontekstu sjećanje na Herceg Bosnu nije samo stvar prošlosti.

 

vecernji.ba/Hrvatsko nebo