Njemačka pogođena dvjema teškim političkim krizama: unutarnjom i onom povezanom s dolaskom Trumpa na vlast u SAD-u

Vrijeme:3 min, 56 sec

 

Dva članka što ih je objavio današnji njemački medij u javnom vlasništvu Deutsche Welle (DW) pokazuju dramatičnost kriznoga stanja u kojem se upravo našla Njemačka. Jedna je kriza unutarnja, povezana s gospodarskim nazadovanjem njemačke i odnosima u vladi. Vladajuća je koalicija na rubu opstanka. Druga je kriza međunarodna, povezana s izborom Donalda Trumpa za predsjednika SAD-a. Njemački kancelar Olaf Scholz (socijaldemokrat-ljevičar, SPD) računao je s pobjedom Kamale Harris, kao i velika većina europskih vlada zajedno s mnogima u institucijama EU-a i NATO-a. Sada su svi odreda doživjeli hladan tuš, desno-konzervativno-“nacionalistički” američki izborni „protuudar“ u velesili s druge strane Atlantika. Od kojega pokušavaju naglo doći nanovo k sebi i re-pozicionirati se – ali to ne će biti nimalo lako, a za neke vladajuće ekipe ni moguće.

 

U članku „Završna igra njemačke vladajuće koalicije?” ističe se ovo:

Čelnici SPD-a, Zelenih i FDP-a večeras imaju sastanak koalicijskog odbora. Mnogo je tema za raspravu. Prije svega moraju razjasniti: žele li uopće nastavak vladajuće koalicije?

Na koalicijskom odboru raspravljat će se o pitanju: mogu li i žele li SPD, Zeleni i FDP i dalje ostati u zajedničkoj vladi? U posljednje vrijeme uglavnom se govori o njihovim sukobima. Trenutno se spor vodi oko toga što njemačka vlada može i treba učiniti kao bi pomogla posrnulom njemačkom gospodarstvu. Osim toga, SPD, Zeleni i FDP moraju postići dogovor oko proračuna za iduću godinu i odlučiti koje projekte još uvijek žele provesti zajedno.

Ova koalicija nalazi se u svojoj najvećoj krizi. Vodeći političari iz SPD-a, Zelenih i FDP-a otvoreno o tome govore. Tako je zeleni ministar gospodarstva Robert Habeck priznao: „Posljednji dani bili su loši za Njemačku.” Supredsjednica SPD-a Saskia Esken kaže da „u koaliciji trenutno gori”. A šef FDP-a Christian Lindner, s obzirom na rasprave o ispravnoj gospodarskoj politici, najavljuje: „To ćemo razjasniti što je brže moguće.”

To bi moglo značiti i da bi koalicija mogla doživjeti kolaps. Lindner i njegov FDP već tjednima ne ostavljaju mnogo prostora za sumnju u to. „Tjedan odluke” koji je najavio dopredsjednik SPD-a Lars Klingbeil kreće se ka mogućem vrhuncu.

Ostatak teksta može se pročitati OVDJE.

U članku „Pobjeda Donalda Trumpa – noćna mora za Berlin” ističe se:

Nakon izborne pobjede Donalda Trumpa njemačka vlada očekuje krajnje složene transatlantske odnose, za što se, u stvari, nije pripremila.

Članovi njemačke vlade jutros su se probudili usred noćne more – Donald Trump će biti predsjednik SAD-a. Bila je jaka želja i nada da će, nakon dokazanog multilateralca Joea Bidena, Kamala Harrisnastaviti tu tradiciju. Međutim, Trump je iznenađujuće brzo i uvjerljivo pobijedio na predsjedničkim izborima.

Sada je savezna vlada nepripremljena, kritizira Henning Hoff iz Njemačkog društva za vanjsku politiku. “Bila je greška toliko se oslanjati na demokrate”, izjavio je Hoff za DW. “Poseban odnos koji je kancelar njegovao s predsjednikom Bidenom možda je ipak bio malo previše jednostran. Sada će se osvetiti to što nema kontakata s Trumpovim ljudima.”

U Berlinu su još uvijek svježa sjećanja na prvi Trumpov mandat, od 2017. do 2021. Trump je tada već dovodio u pitanje NATO i prijetio povlačenjem američke vojske iz Njemačke. Njegova kritika na račun Njemačke i drugih članica NATO-a bila je jasna: koriste vojnu zaštitu SAD-a, a ne doprinose dovoljno vlastitoj obrani.

Za saveznu vladu sada je ključno da “nadoknadi propuste”, smatra Henning Hoff. “Potrebno je poslati puno snažniji signal da su Europljani, a posebno Nijemci, zaista spremni preuzeti veći teret obrane. Ako nastavimo s minimalnim povećanjima proračuna za obranu i tvrdimo da su posebna sredstva za Bundeswehr dovoljna, to neće impresionirati nikoga u Washingtonu, ni sada, a pogotovo ne u Trumpovom mandatu.”

Predstojeća promjena u Bijeloj kući vjerojatno će imati najveće posljedice na rat u Ukrajini. To je ključno pitanje i za njemačku vladu: što će biti s podrškom Ukrajini? Jer, SAD je do sada pružao daleko najveću podršku, i oružjem i financijski, dok je Njemačka odmah iza njega na drugom mjestu.

[…]

Donald Trump je Njemačku više puta isticao kao negativan primjer. Bilo da je riječ o politici otvorenih vrata za izbjeglice 2016. ili trenutnoj energetskoj politici koja se oslanja na obnovljive izvore umjesto na ugljen, naftu i nuklearnu energiju – Trump smatra da je Njemačka primjer kako NE treba postupati.

Sada se njemačka vlada mora ponovno suočiti s Trumpom kao predsjednikom, i to kod pitanja sigurnosti, trgovine i klimatskih promjena. “Bojim se”, kaže Henning Hoff, “da će se mnogo toga što smo vidjeli tijekom Trumpovog prvog mandata ponoviti: pritisak na Njemačku, antipatija prema Njemačkoj, to nije sad nestalo.”

Bit će zanimljivo vidjeti prve transatlantske susrete nakon Trumpovog povratka u Bijelu kuću u siječnju.

Čitav članak može se pročitati OVDJE.

Povezano:

Z. Gavran: Što trostruki Trumpov trijumf donosi svijetu?

DW/Hrvatsko nebo