BEĆIROVIĆ U UN: Suštinski cilj rukovodstva Srbije je postupni Anschluss entiteta RS u sastav Srbije

Vrijeme:5 min, 55 sec

 

Predsjedavajući Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović obratio se večeras (po našem vremenu) na sjednici Vijeća sigurnosti Ujedinjenih nacija u New Yorku.

Moja je obaveza da provodim vanjsku politiku države Bosne i Hercegovine, koja se temelji na Ustavu, zakonima i drugim državnim dokumentima, kazao je Bećirović i nastavio: Naši vanjskopolitički ciljevi su ulazak u NATO i EU. Bosna i Hercegovina je uspješno prešla veliki dio puta ka euroatlantskim i europskim integracijama. Da nije bilo opstrukcija i blokada, iniciranih izvan granica naše države, naši rezultati bili bi još bolji.

Svi ratovi u dugoj povijesti Bosne i Hercegovine izazvani su agresijama drugih država.Tako je bilo i od 1992. do kraja 1995. godine. To su potvrdili i sudovi UN-a. Dakle, suštinski problem Bosne i Hercegovine su pokušaji izvana da se naša država oslabi, podijeli i u konačnici uništi.

U svibnju ove godine, u Općoj skupštini UN-a, usvojena je Rezolucija o Međunarodnom danu sjećanja i obilježavanja genocida počinjenog u Srebrenici 1995. Nakon pravosnažnih presuda najviših sudova UN-a o genocidu nad Bošnjacima, veoma je važno da je i Opća skupština UN-a usvojila ovu rezoluciju. Ne smijemo zaboraviti, genocid nad Bošnjacima bio je kulminacija agresije na Bosnu i Hercegovinu.

Nažalost, rukovodstvo Republike Srbije ne poštuje presude sudova UN-a i Rezoluciju Opće skupštine UN-a. Podsjećam, Srbija je jedina država na svijetu koja je prekršila UN-ovu Konvenciju o sprečavanju i kažnjavanju zločina genocida. Destruktivnu politiku rukovodstva Srbije slijede i organi vlasti entiteta Republika Srpska. Oni su u nastavne programe osnovnih škola nedavno uveli sadržaje koji glorificiraju presuđene ratne zločince Radovana Karadžića i Ratka Mladića. Oni nisu heroji. Oni su presuđeni ratni zločinci, proglašeni krivim za genocid, zločine protiv čovječnosti i druge ratne zločine.

Organi vlasti entiteta Republika Srpska opasno ugrožavaju temelje Dejtonskog mirovnog sporazuma. Oni javno zagovaraju: unilateralno destruiranje Dejtonskog sporazuma, obnovu zločinačkog projekta velike Srbije; uništenje države Bosne i Hercegovine i kršenje međunarodnog i nacionalnog prava.

Ovo nisu samo moje osobne konstatacije. Upravni odbor Vijeća za implementaciju mira je 20. lipnja 2024. jednoglasno zaključio da vladajuća koalicija u entitetu Republika Srpska: vrši flagrantne napade na Opći okvirni sporazum za mir, napada ustavni i pravni poredak Bosne i Hercegovine, napada suverenitet i teritorijalni integritet Bosne i Hercegovine; podriva državu, njene organe vlasti i njen multietnički karakter.

Svjedoci Dejtonskog sporazuma, koji aktivno djeluju u Vijeću za implementaciju mira i UN-u, trebaju upaliti crveni alarm zbog prijetnji miru i stabilnosti u Bosni i Hercegovini i regiji. Veoma je važno da je Upravni odbor Vijeća za provedbu mira usvojio jasno tumačenje tri važna elementa za osiguranje mira i stabilnosti. Suverenitet pripada Bosni i Hercegovini, kao jedinstvenoj državi čiji je teritorijalni integritet zajamčen, između ostalog, Općim okvirnim sporazumom za mir.

Entiteti unutar Bosne i Hercegovine nisu države, oni postoje isključivo na osnovu Ustava BiH i nemaju vlastiti suverenitet. Međunarodna zajednica zadržava neophodne instrumente za osiguranje implementacije Općeg okvirnog sporazuma za mir.

Rukovodstvo Republike Srbije se agresivno miješa u unutarnje poslove Bosne i Hercegovine, kao i nekih drugih država u regiji.Jedan od dokaza ove moje tvrdnje je i usvojena Deklaracija tzv. svesrpskog sabora u Beogradu, 8. lipnja ove godine. Osim na tzv. svesrpskom saboru, Deklaracija je usvojena u Skupštini Srbije i Skupštini entiteta Republika Srpska. Tzv. svesrpski sabor ne može biti nadređen državnim organima Bosne i Hercegovine i proglašavati vojnu neutralnost Bosne i Hercegovine.

Jedan od potpredsjednika Vlade Republike Srbije je nedavno otvoreno priznao da je „počelo ujedinjenje Srbije i Republike Srpske“. To je opasno i apsolutno neprihvatljivo. Vrijeme je da se ovdje, u Vijeću sigurnosti UN-a, kaže istina o stvarnoj namjeri Srbije. Suštinski cilj rukovodstva Srbije je postepeni Anschluss entiteta Republika Srpska u sastav Srbije. Taj cilj pokušava ostvariti zloupotrebom paralelnih veza. Podsjećam, u Ustavu BiH jasno piše da se paralelni odnosi sa susjednim državama mogu uspostavljati „u skladu sa suverenitetom i teritorijalnim integritetom Bosne i Hercegovine“. Deklaracija tzv. svesrpskog sabora je suprotna Dejtonskom sporazumu i Ustavu BiH.

Zbog ovih i brojnih drugih razloga, visoki predstavnik je bio obavezan staviti izvan snage ovu antidejtonsku deklaraciju. Ona nije samo deklarativni akt, već opasan velikodržavni programski dokument. Nažalost, visoki predstavnik to još nije učinio.

Pozivam međunarodnu zajednicu, posebno EU, da jasno osudi reaktiviranje projekta velike Srbije. Ovo se tiče ne samo Bosne i Hercegovine, već i cijele Europe. Zaustavimo na vrijeme oživljavanje opasnog koncepta „jedan narod, jedan sabor“.

Posebno je neprihvatljivo da rukovodstvo Srbije ne poštuje međunarodno pravo, kao ni konačne i obvezujuće presude Ustavnog suda BiH o državnoj imovini Bosne i Hercegovine. Državna imovina predstavlja neodvojivi dio teritorijalnog integriteta i suvereniteta Bosne i Hercegovine.

Zloglasni predsjednik Srbije Slobodan Milošević je u Dejtonu pokušao podijeliti državnu imovinu između entiteta. Milošević nije postigao taj cilj tijekom agresije na Bosnu i Hercegovinu, kao ni tijekom pregovora u Dejtonu. Međunarodna zajednica ne smije dozvoliti da se ovaj ratni cilj ostvari u miru.

Smatram važnim da je Vijeće sigurnosti UN-a usvojilo Odluku o produženju mandata EUFOR/Althea. Prisustvo EUFOR-a je važno za očuvanje mira i stabilnosti u Bosni i Hercegovini, ali i u regiji.

Također, veoma je važna poruka NATO-a da neće dozvoliti sigurnosni vakuum u Bosni i Hercegovini. Ne zaboravimo, mandat NATO-a u Bosni i Hercegovini precizno je utvrđen Aneksom 1-A Dejtonskog sporazuma.

Budućnost Bosne i Hercegovine je povezana s implementacijom presuda Europskog suda za ljudska prava u Strazburu.

Bosna i Hercegovina ima obvezu osigurati individualna prava građana, a ne samo kolektivna prava naroda. Vrijeme je da retrogradne snage prestanu opstruirati implementaciju presuda Europskog suda za ljudska prava.

Nedopustivi su pritisci na Europski sud za ljudska prava zbog najnovije presude u predmetu Slaven Kovačević. Mi moramo eliminirati svaki oblik diskriminacije građana, uključujući i diskriminaciju prema etničkoj i teritorijalnoj osnovi. Naša je obaveza da Ustav BiH usklađujemo s međunarodnim pravom i općeprihvaćenim demokratskim principima i praksama. U tom procesu neophodno je jačati demokratsku i multietničku državu Bosnu i Hercegovinu.

Bosna i Hercegovina je prihvatila Europsku konvenciju za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda kao dio međunarodnih obveza u okviru Daytonskog sporazuma, čime je preuzela odgovornost za zaštitu ljudskih prava po najvišim europskim standardima. Bosni i Hercegovini ne treba selektivna primjena ove konvencije.

Ustav BiH propisuje direktnu primjenu Europske konvencije za zaštitu ljudskih prava i temeljnih sloboda, kao i prioritet ove konvencije nad svakim drugim pravom. Bosni i Hercegovini trebaju demokratska rješenja za prevladavanje trenutnih izazova.

U tom smislu, smatram da se trebamo fokusirati na: dosljednu i cjelovitu provedbu svih aspekata Dejtonskog sporazuma; harmonizaciju Ustava BiH, u skladu sa zahtjevima Europskog suda za ljudska prava i prihvaćanje EU acquisa.

Moja država treba politički sustav koji će svim građanima osigurati jednaka prava i bolju budućnost.

Na kraju obraćanja u Vijeću sigurnosti UN-a želim posebno naglasiti da je za moju domovinu Bosnu i Hercegovinu veoma važno da se osiguraju neophodni preduvjeti koji će jamčiti sigurnost svih građana.

Nažalost, u susjedstvu svjedočimo enormnom naoružavanju ofanzivnim oružjem. Nakon genocida, zločina protiv čovječnosti i udruženih zločinačkih poduhvata iz 1990-ih godina, Bosni i Hercegovini treba omogućiti da ima potrebne obrambene kapacitete, u skladu s međunarodnim i nacionalnim pravom. To je zajednička obveza Bosne i Hercegovine i međunarodne zajednice, zaključio je Bećirović u obraćanju Vijeću sigurnosti UN-a.

hms.ba / Hrvatsko nebo