PROMJENE NA GRANICI EU U EU uskoro samo sa skeniranjem putovnice? I bh. građani bez pečata

Vrijeme:3 min, 2 sec

 

Nakon što krene s radom, jedino će prvi ulazak u EU biti nešto kompliciraniji jer će granični policajci uzeti biometrijske podatke, poput fotografije i otiska prsta svakom putniku koji ulazi u EU

Inače, sustav je trebalo početi s radom narednog mjeseca, ali zbog problema u povezivanju baza podataka različitih agencija u više zemalja EU, on će ponovno biti odgođen na nekoliko mjeseci. Nakon što krene s radom, jedino će prvi ulazak u EU biti nešto kompliciraniji jer će granični policajci uzeti biometrijske podatke, poput fotografije i otiska prsta svakom putniku koji ulazi u EU.

Automati za skeniranje putovnice već postoje na većim europskim zračnim lukama i bit će jednostavno u taj sustav uključiti i putnike koji će biti dio nove EES baze, što znači brži prelazak granice bez potrebe predavanja putovnice graničnom policajcu. U kasnijoj fazi, predviđeno je postavljanje automatskih kontrolnih punktova i na drugim vrstama graničnih prelaza, posebno kopnenih.

I na tradicionalnim graničnim prelazima na kojima nisu postavljeni automatski čitači prelazak će biti znatno ubrzan jer će granični policajac odmah dobiti podatke o posjetitelju i bit će lako utvrditi njegov identitet, osim prilikom prvog ulaska, kao što smo već objasnili. Osim toga, sustav će automatski “brojati dane” koje je posjetitelj ranije proveo na području EU, pa neće biti potrebe da policajac lista putovnicu i traži pečate kako bi na tradicionalan način izračunao broj dana provedenih u Schengenskoj zoni.

Podsjećanja radi, posjetitelj može unutar Schengena najviše provesti tri mjeseca, nakon čega mora pauzirati najmanje 180 dana prije nego što ponovno može legalno ući. Novim sustavom će ova provjera biti znatno ubrzana, što će smanjiti gužve na graničnim prelazima, koje se pojavljuju posebno u periodima kada dijaspora porijeklom s ovih prostora dolazi kući ili se vraća na posao.

Osim ovog sustava građane BiH uskoro čeka i ETIAS, online sustav prijave ulaska u područje Schengena. Posjetitelj će prije planirane posjete najaviti svoj dolazak upisivanjem osobnih podataka u online bazu, a u 99 posto slučajeva odobrenje će dobiti e-mailom u roku od nekoliko minuta. Iako je ETIAS odvojen od EES-a, oba sustava služe istoj svrsi, osiguravanju vanjskih granica EU i lakšoj kontroli osoba koja ulaze u Schengenski prostor. ETIAS dozvola će važiti tri godine ili do isteka važenja putovnice a koštat će sedam eura.

ETIAS bi trebao početi s primjenom naredne godine, ali moguće je novo odlaganje, s obzirom na to da on ne može krenuti s primjenom prije EES-a jer će se on oslanjati na bazu pohranjenu u sustav EES. EES je trebao započeti s primjenom početkom 2022. godine, a ETIAS ubrzo nakon toga. Novi rok primjene EES-a postavljen je za svibanj 2023, a nakon toga studeni ove godine, koji je sada ponovno odgođen. Novi rok nije najavljen pa se ne zna kada bi mogla primjena konačno krenuti, ali očekuje se odgađanje od barem nekoliko mjeseci.

Kada počne primjena ETIAS-a, prvih šest mjeseci putnici će biti samo upozoravani da je on počeo s radom, ali neće biti kažnjavanja ako posjetiitelj nije popunio online obrazac. Narednih šest mjeseci prijava će biti obvezna samo za posjetitelj koji su već ulazili u EU u proteklih pola godine, a šest mjeseci nakon toga počeće puna primjena.

večernji.ba / Hrvatsko nebo