70 milijuna eura iz EU čeka, hoće li se političari dogovoriti?
Vlasti u BiH imaju novu priliku usuglasiti Plan reformi i dostaviti ga u Bruxelles kako bi nam bila dodijeljena značajna financijska pomoć iz sredstava Plana rasta Europske unije za Zapadni Balkan. Međutim, sve je manje vremena za konačni dogovor koji barem za sada nije izgledan.
Političare koji polako završavaju s godišnjim odmorima, čeka u idućem razdoblju puno posla. Sredinom prošlog mjeseca odjeknula je vijest kako BiH ostaje bez prvog dijela pomoći u iznosu od 70 milijuna eura iz sredstava Plana rasta, ali Europska unija nam je dala novu priliku. Ipak, teško je za očekivati da će se i ovaj put u 100%obliku usuglasiti Plan reformi. Sporan je bio jedinstveni broj za hitne slučajeve, oko kojega bi vlasti u Republici Srpskoj mogle pristati, ali teško će pristati na ukidanje entitetskog veta za dodjelu pomoći iz državnih sredstava, a još teže za popunjavanje upražnjenih pozicija u Ustavnom sudu BiH bez njegove potpune reforme.
Milan Sitarski
“Mislim da bi svi trebali učiniti korak nazad i shvatiti da je ovo jednostavno zemlja takva kakva je i da bilo kakav pokušaj zaobilaženja njezinog Ustava i zaobilaženja bilo koje od konstitutivnih sastavnica BiH niti je realno, niti konstruktivno, a niti produktivno. Hoće li doći do takvog razvoja svijesti, nisam siguran jer znamo da predizborna atmosfera kod nas je neka vrsta završetka kampanje, iako ona zapravo službeno nije niti počela. Jednostavno nije povoljno okruženje za postizanje konsenzusa”, izjavio je Milan Sitarski iz Instituta za društveno-politička istraživanja za RTV HB.
Na raniji Plan reformi potpunu suglasnost nisu dale vlasti u četiri županije koje odlučuju sukladno mehanizmu koordinacije, što pojedini parlamentarci vide kao bezizlaznu situaciju.
Predrag Kojović
“Iskreno, ne vidim izlaz iz ove situacije u kojoj je SDA blokirala 150 milijuna KM za BiH u ovom trenutku. Osim možda jednog politički brutalnog pristupa, kakav je trebao biti od početka, da treba raspustiti radnu grupu koja je donijela ovu odluku. Tu odluku treba donijeti Vijeće ministara i ono treba usvojiti Plan reformi i poslati ga u Bruxelles”, kazao je Predrag Kojović, zastupnik u Zastupničkom domu.
U proteklom razdoblju bilo je dosta prigovora i na neke dosadašnje usvojene reformske zakone, poput Zakona o slobodi pristupu informacijama te izmjenama Zakona o VSTV-u, gdje je sporna uspostava Odjela za provedbu postupka po izvještajima za imenovanje i izbor sudaca i tužitelja.
Davor Bunoza
“Mi smo prolongirali rok za formiranje ovoga Odjela, ali isto tako smo propisali da sve osobe koje su imenovanje u međuvremenu mogu preuzeti svoje funkcije, a tek nakon osnivanja tog Odjela da će se vršiti provjera”, izjavio je ministar pravde BiH Davor Bunoza
Izgledi za dobivanje bespovratnih sredstava Europske unije, iako mali su i dalje tu. Međutim, ako se bude inzistiralo i na ostalim spornim točkama uz već dogovorenih njih 110, BiH bi jedina ostala po strani od zemalja zapadnog Balkana, što opet nije u interesu Europske unije.
Sitarski dodaje kako ipak Europska unija vodi nešto dugoročniju politiku i ona nije ipak toliko podla.
“Imali smo i izbore za Europski parlament, sada uskoro ide i konstituiranje i nove Komisije. Mislim da ipak, čak ako se i izgubi ova prilika neće se dogoditi neka drastična promjena strateškog pristupa EU prema BiH ako i ne bude sredstava u paketu zajedno s ostalim zemljama Zapadnog Balkana. Ne bi me čudilo da se opet pronađe neki način da BiH ipak dobije sredstva koja joj pripadaju”, izjavio je Sitarski
Osim navedenih 70 milijuna eura, BiH ima priliku uzeti još 930 milijuna u predstojećem razdoblju. Ali provedba reformi će se morati drastično intenzivirati, posebno nakon lokalnih izbora, inače pobjeći nam još jedan europski vlak, koliko god bile dobre namjere iz Bruxellesa.
rtv-hb.com/Hrvatsko nebo