Scholz vodi njemačku vladu u Poljsku

Vrijeme:2 min, 2 sec

 

Njemački kancelar Olaf Scholz i poljski premijer Donald Tusk sastaju se danas u Varšavi, dok nacije s teškom zajedničkom poviješću nastoje ojačati suradnju, suočene sa sigurnosnim izazovima i političkim turbulencijama u Europi.

Čelnici će sudjelovati u međuvladinim konzultacijama u kojima će sudjelovati vlade zemalja, prvom takvom sastanku od 2018.

Odnosi su se poboljšali otkako je Tuskova proeuropska koalicija došla na vlast u prosincu, okončavši osam godina nacionalističke vladavine u Poljskoj tijekom koje je vlada Prava i pravde (PiS) redovito prikazivala Njemačku kao neprijateljsku silu.

Sastanak se održava u trenutku kada se zemlje suočavaju sa sigurnosnim izazovima povezanim s ratom u Ukrajini i turbulentnim geopolitičkim okruženjem, s krajnjom desnicom koja je pobijedila u prvom krugu parlamentarnih izbora u Francuskoj, a europski čelnici spremaju se za mogućnost povratka Donalda Trumpa kao predsjednika SAD.

Zamjenik poljskog ministra vanjskih poslova Marek Prawda rekao je za Reuters da je sastanak “otvaranje razgovora u duhu zabrinutosti za budućnost”.

“Budući da imamo geopolitički zaokret u svijetu, EU više nije tvornica pravila, već postaje zajednica sudbine i na tu promjenu moramo odgovoriti barem nekom politikom povećanja vojnih kapaciteta”, rekao je.

Uz visoke napetosti na granici s Bjelorusijom i ruske raketne napade na Ukrajinu, koji redovito dovode do toga da se zrakoplovi NATO-a upute u Poljsku, zabrinutost za sigurnost bit će visoko na dnevnom redu u Varšavi.

“Sigurnost Poljske i kohezija unutar NATO-a iznimno su važni za Njemačku”, rekao je izvor iz njemačke vlade.

Međutim, iako je ruska invazija na Ukrajinu ujedinila dvije članice Europske unije i NATO-a u prepoznavanju važnosti jačanja njihove obrane, postoje razlike u tome kako bi se to trebalo postići.

Tusk je glasan zagovornik zajedničkog financiranja obrambenih projekata EU-a, ali Scholz je rekao da blok ne bi trebao biti uključen u financiranje kupnje naoružanja ili u nacionalne obrambene proračune.

Nadalje, 85 godina nakon početka Drugog svjetskog rata mnogi u Poljskoj još uvijek smatraju da Njemačka nije učinila dovoljno da se iskupi za sukob koji je zemlju ostavio u ruševinama i usmrtio oko petinu njezinog stanovništva, uključujući većinu njezinih 3 milijuna židovskih građana.

Njemački dnevnik Süddeutsche Zeitung izvijestio je u ponedjeljak da će Berlin predložiti paket koji će uključivati ​​potporu za obranu istočne granice Poljske, kao i sredstva za žrtve nacističke okupacije te izgradnju spomenika i mjesta okupljanja.

Njemačka vlada već je odobrila financiranje Njemačko-poljske kuće, koja će se osnovati u Berlinu kao spomenik žrtvama okupacije Poljske od strane nacističke Njemačke.

 

hms.ba / Hrvatsko nebo