KRIVOKAPIĆ: Rezolucijom o Jasenovcu Crna Gora obavlja prljavi posao Beograda i otvara novi front s Hrvatskom

Vrijeme:2 min, 39 sec

 

Aktualna vlast Crne Gore donošenjem rezolucije o Jasenovcu obavlja “prljave zadatke” vlasti u Beogradu, rekao je u Dubrovniku bivši crnogorski ministar vanjskih poslova Ranko Krivokapić.

Krivokapić, veteran crnogorske politike, na marginama Dubrovnik Foruma proglasio je vlast u Podgorici “trećom vladom Crkve Srbije”, naglasivši kako je Crna Gora “više nego ikad” ovisna o Beogradu i o “srpsko-ruskom svijetu u najgorem značenju” tog termina.

Predsjednik crnogorske skupštine Andrija Mandić u četvrtak je službeno predložio da se na dnevni red za danas zakazane sjednice crnogorskog parlamenta uvrsti prijedlog rezolucije o genocidu u Jasenovcu.

Krivokapić smatra kako Podgorica time “obavlja prljavi zadatak za srpsku volju”, naglasivši kako Crna Gora nije donijela rezoluciju o srpskoj aneksiji Crne Gore, o Božićnom ustanku koji je “proporcionalno stanovništvu imao višestruko više žrtava nego Hrvatska u Domovinskom ratu”, kao ni o bijegu srpske vojske dok joj je Crna Gora “čuvala leđa na Mojkovcu”, čime je Srbija “uništila državnost Crne Gore”.

“Aktualna vlast vrši najveću pljačku Srbije u povijesti države”

“Umjesto tih rezolucija mi usvajamo rezoluciju o Jasenovcu” te je jasno da je to način da se otvori novi front s Hrvatskom na želju srbijanskog predsjednika Aleksandra Vučića, pod čijom vlašću Srbija nije donijela takav dokument.

Aktualna vlast u Beogradu “vrši najveću pljačku Srbije” u povijesti te države, a tu je povijest studirao, naglasio je Krivokapić. “Izvozi se nemir u regiju da bi se pod tom krinkom nastavila velika pljačka Srbije”, pa i regije, istaknuo je Krivokapić.

Hrvatski ministar vanjskih i europskih poslova Gordan Grlić Radman tijekom nedavnog posjeta Tivtu rekao je da je Zagrebu neprihvatljiva i besmislena rezolucija o Jasenovcu te je istaknuo da bi se “Crna Gora trebala suočiti s vlastitom povijesti, ako je sklona rezolucijama”.

U prijedlogu rezolucije između ostalog se navodi da su u logoru u Jasenovcu od 1941. do 1945. mučeni i ubijani Srbi, Židovi, Romi, Hrvati i drugi narodi. Predlaže se da 22. travnja, kada je logor 1945. bio rasformiran, postane Dan sjećanja na genocid u Jasenovcu koji bi se obilježavao u Crnoj Gori svake godine.

Prijedlog rezolucije potpisala 43 zastupnika

Njezinim bi usvajanjem populistički Pokret Europa sad premijera Milojka Spajića trebao smiriti i zadovoljiti proruski i prosrpski dio vladajuće strukture u Crnoj Gori nakon što je njegova vlada u UN-u podržala rezoluciju o Srebrenici i njegovi zastupnici dali potpis za nju.

Predlagatelji kažu da su jedinstveni u osudi svih zločina na tlu Crne Gore i bivše Jugoslavije, ističući da odgovornost može biti isključivo individualna i da se ni jedan narod ne može smatrati genocidnim ili zločinačkim.

U prijedlogu rezolucije o Jasenovcu također je navedeno da “skupština Crne Gore osuđuje svako poricanje genocida u Jasenovcu i poziva na očuvanje sjećanja na te tragične događaje kroz obrazovne programe i aktivnosti koje će spriječiti bilo kakav oblik revizionizma”.

Za usvajanje rezolucije potrebna je podrška 41 zastupnika od ukupno 81, koliko ih ima u crnogorskom parlamentu. Prijedlog su potpisala 43 zastupnika. Osim stranaka rasformiranog proruskog i prosrpskog Demokratskog fronta, potpise su stavili i Demokrati bivšeg predsjednika parlamenta Alekse Bečića, prosrpska Socijalistička narodna partija i Pokret Europa sad premijera Milojka Spajića.

Prijedlog rezolucije o Jasenovcu nisu podržali zastupnici albanskih nacionalnih stranaka koje su u vladajućoj većini u Crnoj Gori.

 

hms.ba / Hrvatsko nebo

Odgovori