Pendeš: Nema razloga da ne bude postignut politički dogovor o proračunu
PREDSJEDATELJICA KLUBA IZASLANIKA IZ REDA HRVATA
Nakon što su izaslanici iz klubova Srba i Hrvata na posljednjoj sjednici Doma naroda Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine odbili inicijativu Kemala Ademovića za izmjenu hitne procedure, odnosno da se prijedlog bez mišljenja Ustavnopravnog povjerenstva ne može naći na dnevnom redu sjednice ovog tijela, predsjedateljica Kluba izaslanika iz reda hrvatskog naroda Marina Pendeš izjavila je za BHRT kako je neprihvatljivo da bilo tko tumači ustavnost jer za to, kako je rekla, postoji Ustavni sud.
Pendeš je istaknula kako je HDZ BiH odlučio glasovati protiv izmjena Poslovnika jer smatraju da za tim nema potrebe.
“Svaki zakon koji ide u parlamentarnu proceduru mora imati mišljenje Ustavnopravnog povjerenstva, osim ako se radi o žurnom postupku. Ovo uopće nije bila suštinska izmjena Poslovnika, nego pokušaj da se opravdaju dva i pol mjeseca blokade Doma naroda od strane predsjedatelja i Kluba Bošnjaka jer su napustili sjednicu”, rekla je Pendeš u emisiji BHT1 uživo.
Napuštanje sjednice od strane Kluba Bošnjaka uslijedilo je nakon što je na dnevni red uvršten Prijedlog izmjena Zakona o Ustavnom sudu BiH, koji je po hitnom postupku inicirao izaslanik iz Kluba Srba Želimir Nešković (SDS). Bošnjački izaslanici su ocijenili kako je navedeni prijedlog neustavan te su potom inicirali izmjene Poslovnika.
Pendeš je navela da se, sve i da su izmjene Poslovnika prihvaćene, ništa značajno ne bi promijenilo.
“Način na koji je Ademović obrazložio da on izmjenom Poslovnika želi omogućiti daljnji rad, nije točno jer nastavak sjednice se mora održati po postojećem Poslovniku”, rekla je Pendeš.
Ustavnopravni sektor koji je dao svoje mišljenje, dodala je Pendeš, smatra da ta izmjena ne zadovoljava osnovne kriterije koje treba zadovoljiti svaki dokument, te kako nedostaje puno toga.
“Mi smo smatrali da je predsjedatelj trebao osigurati nastavak sjednice, da se izmijeni Poslovnik, ali na način da se kolegiji oba doma dogovore, a ne na način da sazovete žurnu sjednicu. HDZ nije bio protiv izmjene Poslovnika nego načina na koji se pokušava javnosti prikazati dobra namjera da bi netko nešto napravio. Nemojte pravdati svoju blokadu na taj način nego nastavite sjednicu”, kazala je Pendeš.
Ona je govorila i o imenovanju Marina Vukoje za suca Ustavnog suda BiH.
“Ako je nekome u interesu da funkcionira država Bosna i Hercegovina, ako je nekome u interesu da preuzmemo odgovornost i vodimo reformske procese, smatramo jako važnim da se popuni Ustavni sud BiH. Gospodina Vukoju smatram profesionalcem, bez obzira na pokušaje da se diskreditira. On nije zastupnički ili poslanički klub pa otišao u Ustavni sud kao gospodin Ćeman ili gospođa Seada Palavrić. Sve se to zaboravlja”, kazala je Pendeš.
Komentirala je odluku Središnjeg izborog povjerenstva BiH da ponovno prizna sporni listić PDP-a za Dom naroda.
Pendeš smatra kako ovaj potez može imati određene posljedice, ali ističe da je pitanje što je SIP čekao dosad.
“Mi smo usred mandata. To je nezgodno i s aspekta osobe koja je dobila mandat i sutra osobe koja će možda dobiti taj mandat u Domu naroda, političke stranke jedne ili druge… Ako se, pod navodnim znacima, nešto znalo, zašto se nije reagiralo na vrijeme”, upitala je Pendeš.
Ocijenila je kako je u posljednjih godinu i pol napravljen veliki napredak, između ostaloga i kada se radi o otpočinjanju pregovora s Europskom unijom.
Pendeš je naglasila kako je od izuzetnog značaja da BiH ima proračun.
“Mi kao država, bez obzira na otpočinjanje pregovora, jako je važno da imamo proračun institucija BiH koji nemamo. Neću kazati da je to uvjet, ali je uvjet da funkcioniramo kao država, da institucije funkcioniraju”, rekla je Pendeš.
Navela je kako ona smatra da nema razloga da ne bude postignut politički dogovor o proračunu.
“Ja mogu govoriti kao predstavnica HDZ-a i mi činimo sve, odnosno osobe iz HDZ-a u Vijeću ministara BiH čine sve kako bi došlo do usvajanja tog proračuna”, rekla je Pendeš.
večernji.ba / Hrvatsko nebo