IMENOVANJE GENERALA/Od pojedinaca iz Predsjedništva novi udarac upućen hrvatskom narodu u BiH
Komšićevi “vojni analitičari” stava su da imenovanje generala nije političko pitanje i da trebaju biti imenovani najsposobniji, a ne najpodobniji, što se u konačnici i slažemo
Komšićevi “vojni analitičari” stava su da imenovanje generala nije političko pitanje i da trebaju biti imenovani najsposobniji, a ne najpodobniji, što se u konačnici i slažemo. Postavlja se pitanje zašto je član Predsjedništva BiH Željko Komšić postavio svog kandidata za generala, koji nije usuglašen kao prijedlog Ministarstva obrane BiH, koje jedino ima uvid u časničke rang-liste, čime je u konačnosti prekršen niz zakonskih i podzakonskih akata.
Predsjedništvo BiH ima pravo odbiti postupiti po dostavljenom prijedlogu, ali je tada dužno zatražiti novi prijedlog kandidata od ministra obrane jer Predsjedništvo nema ovlasti vršiti izmjene u postupku postavljenja generala bez novog prijedloga ministra obrane, koji je jedino tijelo koje ima uvid u časničke rang-liste.
Prijedlog dostavljenih imena iz Ministarstva obrane BiH prema Predsjedništvu BiH nije uzet u razmatranje, nego je protuzakonito na mjesto generala postavljen Komšićev kandidat koji nikako nije dostavljen u prijedlogu Ministarstva obrane, ponovno ističe Galić. Željko Komšić je u svojstvu predsjedatelja Predsjedništva Bosne i Hercegovine nezakonito imenovao, smijenio i umirovio generale u Oružanim snagama Bosne i Hercegovine iz reda hrvatskoga naroda. Kao predsjedatelj Predsjedništva, Komšić je izvršio umirovljenje general-bojnika Marka Stojčića s dužnosti zapovjednika Zapovjedništva za potporu OS-a BiH bez prijedloga ministra obrane BiH, čime je prekršen članak 15. i članak 30., stavak 1. Zakona o obrani BiH i članak 48., stavak 2. Zakona o službi u OS-u BiH. Odluka o imenovanju novih generala dostavljena je Parlamentarnoj skupštini Bosne i Hercegovine, ali nije potvrđena te samim time ne može ni stupiti na snagu dok je ne potvrdi zakonodavno tijelo, smatra Galić.
Narušavanjem i nepoštivanjem Zakona o obrani BiH narušen je integritet Oružanih snaga BiH i Ministarstva obrane BiH te kontinuitet dosadašnje prakse utemeljen na zakonskim procedurama, a gdje je ujedno narušena i operativnost funkcioniranja OS-a BiH. Na temelju prethodno navedenoga, postavlja se pitanje je li ovim činom predsjedatelja Predsjedništva Bosne i Hercegovine Željka Komšića stavljen izvan pravne snage Zakon o obrani BiH i Zakon o službi u OS-u BiH. Je li na snazi potpuno bezvlašće nepoštivanjem lex specialis zakona u Ministarstvu obrane BiH i Oružanim snagama BiH s obzirom na kršenje niza zakonskih odredbi koje podliježu kaznenoj odgovornosti?