Jozo Pavković/Današnja proslava Dana RS-a uz prijetnje odcjepljenjem, uhićenjima, čak i ratom
Sukob srpskog vodstva s federalnim entitetom i međunarodnom zajednicom rezultirao je zastrašujućom retorikom među političarima. Javni prostor zatrovao je ratnohuškački govor mržnje kojega se ne bi postidjele ni devedesete.
Srbi svake godine 9. siječnja obilježavaju Dan Republike Srpske unatoč tomu što ga je Ustavni sud BiH proglasio neustavnim jer je taj datum, zapravo, obljetnica odluke srpskih zastupnika u Skupštini tadašnje SRBiH iz 1992. o uspostavi “republike srpskog naroda u BiH”. SAD i EU osudili su nepoštivanje odluka Ustavnog suda BiH, pa i zaprijetili kaznama ako vlasti RS-a danas obilježe “entitetski dan”. Sudeći prema dosadašnjim iskustvima s prijetnjama, ni ovaj se put neće ništa dogoditi. Isto kao što ni Milorad Dodik neće realizirati svoju više puta ponovljenu najavu o odcjepljenju RS-a od države BiH.
Milorad Dodik odcjepljenje je opet aktualizirao prijeteći time visokom predstavniku Christianu Schmidtu ako nametne Zakon o državnoj imovini kojim bi entiteti bili razvlašteni upravljanja državnim resursima. Dodik je poručio – ako Schmidt nametne taj zakon, Narodna skupština RS-a proglasit će neovisnost tog entiteta od BiH u roku od nekoliko sati. Federalni ministar Isak ekspresno uzvraća kako će uhititi Dodika minutu nakon takve odluke. U raspravu se uključila i članica Predsjedništva BiH iz RS-a Željka Cvijanović koja je poručila Isaku da ima previše posla u Federaciji u kojoj, umjesto Srba, treba uhićivati mudžahedine i isilovce.
Državni ministar obrane Zukan Helez, želeći potvrditi kako entitetski ministar policije Isak “ne puca iz prazne puške”, izjavljuje kako nikome neće dopustiti komadanje države. Ako se to pokuša, kaže, oni će vratiti stari Ustav Republike BiH. Prema kojemu nema ni entiteta ni županija, ali ima unitarne BiH. Protiv takva su se političkog uređenja borili i bore ne samo Srbi već i Hrvati.