Umjetna inteligencija određuje ciljeve u Pojasu Gaze?

Vrijeme:2 min, 58 sec

Više izvora tvrdi da izraelska vojska koristi i umjetnu inteligenciju u izboru ciljeva napada u Pojasu Gaze. Rezultat ove „inteligencije“ je mnogo više ciljeva i mnogo više civilnih žrtava.

 

Izraelsko topništvo
Izraelsko zrakoplovstvo i topništvo svakog dana dobivaju nove koordinate ciljeva napada. Ali te ciljeve više ne određuju samo ljudi, nego računala.Foto: Leo Correa/AP/picture alliance

Ali kako Izrael uopće odabire ciljeve? U ratnim sukobima je to obično na temelju informacija obavještajnih službi i otkrića jedinica na terenu, ali Liran Antebi iz Instituta za istraživanje nacionalne sigurnosti sveučilišta Tel Aviv tvrdi kako izraelska vojska uvelike koristi programe umjetne inteligencije u otkrivanju i određivanju ciljeva napada zrakoplovstva ili topništva. Njegova je procjena da su to programi koji posjeduju razmjerno visoku autonomiju i analiziraju okoliš mogućeg cilja napada. Tako veoma brzo otkrivaju dinamiku koja bi mogla biti prijetnja i svrstavaju taj objekt u cilj napada.

Brzina uz mnogo manje opreza

Još 2019. je izraelska vojska osnovala Target Center gdje i prema izjavi bivšeg načelnika stožera izraelske vojske Aviva Kochavija radi više stotina vojnika. Već u eskalaciji 2021. u Pojasu Gaze je izraelska vojska u određivanju ciljeva počela koristiti rutine umjetne inteligencije u odabiru ciljeva, a Antebi tvrdi kako je to priznao i sam vojni vrh.

Izraleski vojnici u Pojasu Gaze
Nema nikakve dvojbe kako Hamas namjerno krije svoja uporišta u naseljenim područjima, znajući da će to neminovno značiti i gubitak života nevinih civila.Foto: IDF/Handout/REUTERS

Glavni razlog korištenja takvih programa je brzina: već prije dvije godine je tako definirano 200 ciljeva visokog značaja u roku od samo 12 dana, prije toga je vojsci bilo potrebno 360 dana da bi otkrila toliki broj ciljeva.

I izraelski novinar Yuval Abraham potvrđuje da vojska koristi umjetnu inteligenciju, ali isto tako svjedoči o izraelskim dužnosnicima koji nisu uvjereni u učinkovitost takve metode: „Osobe s kojima sam razgovarao su postavile ozbiljna pitanja o vojnoj korisnosti nekih od određenih ciljeva. Ako se svakog dana određuje na stotine ili čak na tisuće ciljeva, onda je i drastično smanjena mogućnost da to onda neki čovjek od krvi i mesa provjeri i utvrdi točnost takve informacije.“

Palestinka među ruševinama u Rafahu
Patnje i žrtve među civilima su goleme. Je li umjetna inteligencija doista baš tako “inteligentna”?Foto: MOHAMMED ABED/AFP/Getty Images

Izraelski premijer Netanjahu je više puta rekao da je cilj „potpuno uništenje“ Hamasa – što se ovom novinaru čini besmislenom zadaćom. Hamas je mobilizirao oko 30 do 40 tisuća boraca i ako računalni program ne odabire samo bitne ciljeve, dakle zapovjedna mjesta i važne dužnosnike terorističke organizacije, onda će neminovno biti mnoštvo civilnih žrtava i „kolateralne štete“.

 

dw.com/hr/Hrvatsko nebo