Ariel Cohen: Amerika treba udariti po Iranu ako ovaj naškodi izraelskim civilima

Vrijeme:1 min, 21 sec

 

„Nakon sramotnog povlačenja iz Afganistana, tvorci američke politike nadali su se da će zaboraviti na Bliski istok i jako su željeli usredotočiti se na sebi dostojne konkurente: Rusiju i Kinu. No Bliski istok ima gravitacijsku sili snažnu kao crna rupa: on ponovno k sebi privlači i u sebe uvlači velike igrače.“

Od te postavke polazi Ariel Cohen, američki geopolitički stručnjak i, autor knjige Russian Imperialism: Development and Crisis (Ruski imperijalizam: Razvoj i kriza), u članku „Osovina Kina-Rusija-Iran jest očita prijetnja Americi“. Članak je objavljen u glasilu „The National Interest“ 3. studenoga, a u njemu je prije teza koje citiramo prikazan ono što su prethodno spomenute sile činile ili čine, a što nije u skladu s interesom SAD-a i ga izravno ugrožava.

„U globalnom sukobu s osobinom Moskva-Peking-Teheran, Amerika kao supersila treba hodati i žvakati žvakaću gumu: treba podupirati Ukrajinu istodobno dok daje Izraelu prozor za iskorjenjivanje Hamasovih terorista i odvraćanje Irana. Ni Kina ni Rusija nemaju vojnu moć, posebice ne mornaričke i zračne snage, da bi uvjerljivo svrgnule Sjedinjene Države s prijestolja kao najjačeg čimbenika na Bliskom istoku – ako Amerika ima političku volju i vodstvo za ostajanje na toj crti. Ako se Iran ne bude obazirao na upozorenja iz Washingtona te pusti s lanca Hezbolahove pse rata, prouzročujući neprihvatljivu štetu za izraelske civile, on treba biti žestoko kažnjen, a njegov nuklearni program, vojna postava i naftni terminali uništeni. Njegova kleptokratska (sklona krađi) šijitska džihadistička diktatura to zacijelo ne će preživjeti. To će biti poruka koju Moskva i Pekinga ne će moći ignorirati.“

Povezano:

Z. Gavran: Mnogo šire i zloslutnije dimenzije protuizraelskog ’tsunamija’ i rata koji neminovno eskalira

 

The National Interest/Hrvatsko nebo