Kako je praksa lobiranja proizvela korupcijski skandal u Bruxellesu
DW je bacio pogled iza kulisa EU-a i pozabavio se lobiranjem u Bruxellesu. Istražili smo što je omogućilo ovaj najnoviji korupcijski skandal koji potresa Europski parlament. Bivša potpredsjednica Europskog parlamenta Eva Kaili jedna je od četiri osobe u pritvoru koje belgijsko državno odvjetništvo tereti za “sudjelovanje u kriminalnoj organizaciji, pranju novca i korupciji”. Ona je izbačena iz stranke i lišena potpredsjedničke dužnosti nakon podizanja optužnice za primanje mita od Katara. U priopćenju objavljenom na internetu misija Katara pri EU-u nazvala je optužbe “neutemeljenima”, navodeći da se radi o „ozbiljnim dezinformacijama”.
Službeni detalji o obujmu policijske istrage u Belgiji još uvijek su poprilično šturi. No odsad će aktivnosti članova Europskog parlamenta i drugih tijela EU-a biti pod pojačanim nadzorom. Istovremeno, stručnjaci EU-a postavljaju pitanje jesu li postojeće antikorupcijske mjere dovoljne.
“Kada postoji vrlo složeno kreiranje politike kao što je to u EU-u, ono u jednom trenutku postaje neprozirno i olakšava kupovinu utjecaja”, izjavio je za DW News Jacob Kirkegaard iz njemačkog Marshall fonda. “Možete kupiti potpredsjednicu Europskog parlamenta za 600.000 eura! Jesu li takvi političari zaista tako jeftini?”, zapitao se Kirkegaard. “Ovo je očigledno žena koja se nije plašila da će biti uhvaćena. To ukazuje da svi procesi i mjere kojima Europski parlament raspolaže nemaju zastrašujući učinak”, rekao je on.
Mjere transparentnosti
No koje mjere su na snazi u EU-u? Postoji baza podataka u kojoj se moraju registrirati nevladine organizacije (NGO), lobističke grupe, konzultanti, dobrotvorne organizacije i druge organizacije koje žele utjecati na donošenje odluka i zakonodavstvo. Svi oni koji su navedeni u Registru transparentnosti moraju prijaviti svoje proračune i sve donacije iznad 10.000 eura kada je riječ o NGO-sektoru.
Zanimljivo je da nevladina organizacija Fighting Impunity („Borba protiv nekažnjivosti”), koja je u središtu trenutnog korupcijskog skandala, nije u tom registru. Njen predsjednik, bivši talijanski zastupnik u Europskom parlamentu, Pier Antonio Panzeri je u pritvoru. I partner Eve Kaili, Francesco Giorgi, također je radio u toj organizaciji. Nadalje, Fighting Impunity dijeli ured s talijanskom neprofitnom organizacijom No Peace Without Justice („Nema mira bez pravde”), čiji je direktor također uhićen u vezi s ovim slučajem.
“S takvim rupama u sustavu ovo se moralo dogoditi”, rekao je za DW Paul Varakas, predsjednik organizacije SEAP (Society of European Affairs Professionals), koja pomaže lobistima oko prijave u Registar transparentnosti.
Europski parlament je 2021. godine odbio primjenu načela prema kojem bi se zastupnici smjeli sastajati samo s registriranim lobistima. Za visoke dužnosnike u Europskoj komisiji to načelo već vrijedi. No europarlamentarci su tvrdili da bi to narušilo njihovu “slobodu djelovanja u okviru mandata” i odbacili mjere koje bi ih prisiljavale da objave sve sastanke i navedu imena svih onih grupa i organizacija s kojima su se sastajali.
„Tako su to radili u organizaciji Fighting Impunity”, rekao je Varakas. “Imali ste dakle nevladinu organizaciju koja je utjecala na donošenje odluka, a pritom nije bila obvezna otkriti i prikazati svoje aktivnosti. Njezine predstavnike bi pozivao na razgovor član EP-a koji se o tome nije morao izjašnjavati. Bilo im je jednostavno djelovati.”
SEAP i druge organizacije sada kažu da bi obvezna registracija (uz koju ide i obveza objavljivanja svih sastanaka i susreta) mogla biti opterećujuća za manje aktere, kao što su nevladine organizacije. Ali također ističu da je pritisak na Europski parlament da promijeni pravila – ogroman.
Nakon skandala, predsjednica Europske komisije Ursula von der Leyen ponovila je poziv da se osnuje tijelo za pitanja etike, koje bi nadgledalo sve institucije EU-a. “Imamo jedno takvo interno tijelo s jasnim pravilima u Europskoj komisiji i mislim da je vrijeme da razgovaramo o tome, kako bismo to mogli uspostaviti u svim institucijama EU-a”, rekla je ona na konferenciji za novinare u Bruxellesu u ponedjeljak (12.12.).
Diplomatski imunitet
Zastupnici u Europskom parlamentu također uživaju diplomatski imunitet, kako bi mogli djelovati bez straha od kaznenog gonjenja. U skladu s EU-ovim Protokolom o privilegijama i imunitetu, oni ne mogu biti “podvrgnuti bilo kakvom obliku istrage, pritvora ili pravnog postupka u pogledu izražavanja mišljenja ili davanja glasa u okviru svojih dužnosti”.
No imunitet ne vrijedi “kada je neki političar zatečen u činu izvršenja prekršaja” i on tada ne sprječava „Europski parlament da iskoristi svoje pravo da oduzme imunitet nekom od svojih članova”.
Po potrebi, zastupnici u Europskom parlamentu imaju pravo tražiti da im se imunitet potvrdi, ali je iz EP-a priopćeno da Eva Kaili nije uputila nikakav zahtjev te vrste. Državni odvjetnici u Belgiji, dakle, nisu tražili ukidanje imuniteta.
“Ako nema zahtjeva za oduzimanjem imuniteta, to sugerira da je sudac zaključio kako su ispunjeni kriteriji da se imunitet više ne primjenjuje”, rekao je glasnogovornik Europskog parlamenta Jaume Duch u Strasbourgu. U prošlosti su se zahtjevi za ukidanje imuniteta podnosili u vezi sa zahtjevima za izručenje. Ali budući da su u ovom slučaju kriminalne radnje počinjene u Belgiji, ekstradicija se u tom slučaju ne bi primjenjivala.
https://www.dw.com/Hrvatsko nebo