Milanović: Hrvatska je bila ucjenjivana nakon Oluje, najbolje ljude smo morali slati u Haag…

Vrijeme:3 min, 5 sec

 

Obilježavanje je i ove godine započelo je budnicom ulicama Knina u ranim jutarnjim satima, čime se simbolično obilježava ulazak Hrvatske vojske u Knin tijekom “Oluje”.

Hrvatska slavi Dan pobjede i domovinske zahvalnosti, Dan hrvatskih branitelja i 27. obljetnicu vojno-redarstvene operacije “Oluja”, kojom je u 84 sata oslobođeno 11.000 četvornih kilometara okupiranog područja u sjevernoj Dalmaciji, Lici, Banovini i Kordunu. Središnja svečanost održava se u Kninu na stadionu NK Dinara. Prigodni govor u Kninu održao je i predsjednik RH Zoran Milanović.

– Više puta sam se pitao zašto svake godine dolazimo na ovo isto mjesto, je li to strah od zaborava. Jesu li to poruke koje od ovog mjesta treba odašiljati. U mnoštvu poslovica koje je smislio narod svojom praznoćom odjekuju one pravničke, onaj koji previše dokazuje, taj ne dokazuje ništa. Onaj koji ne dokazuje ništa taj šuti, a onaj tko se brani šutnjoj taj na kraju nastada. Hrvatska je svoj put prošla teško i nije ništa dobila besplatno. U nizu tema koje bih ovdje mogao i možda i trebao otvoriti, usredotičiti ću se na dvije. Kada govorimo o položaju Hrvata u BiH, iza nas je skoro 30 godina gledanja, pokušaja, vjerovanja, razočaranja, ljutnje, očaja u nekim trenucima. Reći da je Hrvatska jamac Daytona je potrebno, ali nije dovoljno. Ljudi koji su dali svoje živote očekivali su više. Hrvatski narod u BiH ne samo da je obespravljen, nego ga se i vrijeđa. Naša država nije puki pasivni promatrač, nego aktivni pripadnik međunarodne zajednice. Nismo ušli u EU i NATO da bismo bili sretni korisnici EU fondova, nego da bismo našu državu koristili u svom interesu pa i u prkos oni koji nas žele obezvrijediti – rekao je Zoran Milanović, kojeg je taman uoči početka govora dočekao i koji zvuk negodovanja iz publike.

 

– Druga tema je mogla biti Oluja i odlazak velikog broja građana srpske nacionalnosti iz ovih krajeva. To je ljudska tragedija, ali tome je prethodila ljudska pohlepa i ljudska glupost. Danima prije Oluje nisu htjeli pristati na Plan Z4. A taj plan za Hrvatsku nije bio povoljan, ali ga je Hrvatska bila spremna prihvatiti. Međutim, migom sudbine, ohološću onih koji su mogli dobiti više, to nisu prihvatili, i na djelo su stupili oni najhrabriji među nama. Hrvatska je mogla biti podijeljena na UN zone. Oluja je bila veliki rizik, treba biti svjestan da Hrvatska vojska tada nije imala streljiva za više od 2 tjedna borbe. Hrvatska vojska razbila je neprijatelja i tek tada se stupa za zeleni stol i pregovara. Napravljen je “power sharing agreement”, precizno je definirano tko na što ima pravo, a to se danas obezvrjeđuje. Argumenti su na našoj strani – poručio je Milanović.

– Mi imamo svoj posao i svoje obveze, svoju vojsku u koju moramo ulagati. Lijepo je imati skupe cipele, ali ako je ostala roba nedostatna, treba se zapitati je li to rješenje. Zadatak naše vojske, koja je nastala od boljih anđela naših duša je obnova naše države i čuvanje teritorija, drugi je stanovništvo, građani ove zemlje. I demokratski izabrana vlast od većina na određeni mandat. Zadatak je hrvatske vojske prije svega obrana domovine. Što sam stariji i iskusniji, tumačin to čim konzervativnije, čim bliže domu, tim bolje. Ovaj dan ogroman je dan za hrvatsku državu. Prvih 5 godina nakon Oluje, utihnuli smo. Hrvatska je bila ucjenjivana, pritiskana, najbolje ljude smo morali slati u Haag, Gotovinu, Markača, Čermaka… Hrvatska danas nije više taoc ničega, Hrvatska može drskije jer je svjesna da su prave vrijednosti na našoj strani. Držimo se prave strane povijesti, ne branimo se šutnjom, naša postignuća su velika. Nemamo se čega stidjeti. Sretan dan hrvatskih branitelja, Dan pobjede i Dan domovinske zahvalnosti – zaključio je Milanović, uz pljeska okupljenih.

Slavica Vuković/VL/https://www.vecernji.hr/Hrvatsko nebo