Preminuo Ivan Gabelica, jedan od najtvrđih hrvatskih desničara
Ivan Gabelica, bivši saborski zastupnik, osnivač Hrvatske čiste stranke prava, jedan od najpoznatijih političkih zatvorenika u bivšoj Jugoslaviji i poznati odvjetnik, preminuo je u nedjelju u 83. godini nakon duge i teške bolesti.
Njegov život, od rane mladosti, bio je obilježen žestokim progonima komunističkog režima zbog borbe za slobodnu i neovisnu Hrvatsku kojoj se posvetio bez imalo taktiziranja i odstupanja.
Rođen je 1. listopada 1939. u Podbablju, općina Imotski, gdje je završio osnovnu školu. Gimnaziju je pohađao u Imotskom, ali je izbačen zbog članstva u Tajnoj organizaciji hrvatske inteligencije (TIHO).
Član te organizacije bio je i Bruno Bušić. 1957. je bio kažnjen trajnim isključenjem iz svih srednjih škola, ali je kasnije ta kazna ublažena. 25. travnja 1959. ponovno je uhićen, proveo je tri mjeseca u istražnom zatvoru, a 25. 7. sudac za prekršaje u Imotskom kažnjava ga s mjesec dana zatvora i upućuje na boravak u koncentracijski logor na nenaseljenom otoku Sv. Grgur u trajanju od dvije godine.
Po izlasku iz logora UDBA (jugoslavenska tajna policija) šalje izvještaj u kojem stoji da je Gabelica ostao „u suštini isti ubeđeni nacionalista“ i kao takav će i dalje djelovati ali vrlo oprezno. Iz logora izlazi 25. srpnja 1961. Krajem kolovoza polaže završni razred gimnazije u Ljubuškom, maturira u lipnju 1962. a na jesen iste godine upisuje se na Pravni fakultet u Zagrebu.
UDBA ga nastavlja pratiti i provoditi mjere protiv njega. 6. lipnja 1965. otima ga na ulici, odvodi u pritvor, zlostavlja, ispituje neprekidno 72 sata. Vlasti ga osuđuju na 16 mjeseci zatvora u Staroj Gradiški. Nakon izlaska iz zatvora, isključen je s fakulteta na godinu dana.
Uspio je diplomirati pravo 30. rujna 1968. i aposlio se kao odvjetnički vježbenik u Zagrebu, ali nastavlja i dalje politički djelovati.. Demonstracije pred Hrvatskom narodnom kazalištu rganizirao je 18. veljače 1970. i prekinuo predstavu General i njegov lakrdijaš Marijana Matkovića zato što se u njoj krivotvori lik Nikole Šubića Zrinskog. Osuđen je na 60 dana zatvora.
Nakon sloma Hrvatskog proljeća, Gabelicu 1974. izbacuju s posla u Gradskom podrumu. Uskoro biva ponovno osuđen na 30 dana zatvora. Kad god bi Josip Broz Tito, tadašnji predsjednik SFRJ, dolazio u Zagreb, Gabelicu bi preventivno zatvarali. Često su ga šišali do gole kože.[
Nakon Titove smrti, dopušteno mu je raditi kao odvjetnik i više ga nisu zatvarali. U osamdesetima je u pet sudskih procesa bez naknade branio optužene u političkim procesima. Godine 1989. učlanjuje su u Hrvatsku demokratsku stranku Marka Veselice. Nakon izbornog poraza 12. prosinca 1992. osnovao je Hrvatsku čistu stranku prava (HČSP).
Postao je saborski zastupnik u trećem sazivu. Bavio se publicistikom. Proučavao je povijest NDH i ustaškog pokreta. Odbijao je tvrdnje da želi politički rehabilitirati to razdoblje. Cilj mu je, kaže, samo utvrđivanje istine o tom vremenu.
Kritizirao je prvog hrvatskog predsjednika Franju Tuđmana. Najviše mu je prigovarao zato što Hrvatsku nije oslobodio „jugoslavenstva i komunizma“ zbog čega „duhovno nasilje iz tog vremena i danas dominira u hrvatskom javnom životu“.
Iza sebe ostavio je suprugu Mladenku, sinove Hrvatina i Mislava te troje unučadi – Tvrtka, Zdeslava i Sunčicu
Pogreb Ivana Gabelice održat će se u četvrtak u 13.20 sati na groblju Mirogoj.
https://hb.hteam.org/Hrvatsko nebo