HRVATSKI MEDIJI/Pompeov posjet Hrvatskoj dobra je prilika za nametanje na dnevni red hrvatskog pitanja u BiH
Američka vanjskopolitička ofenziva osim Balkana i Bliskog istoka posljednjih mjeseci obuhvaća i Srednju Europu. Šef američke diplomacije Mike Pompeo u kolovozu je imao turneju diljem Srednje Europe, a jedan od ključnih ciljeva bio je “nagovoriti” ove države na odbacivanje Huaweija, kineskog telekomunikacijskog giganta koji Washington smatra prijetnjom, posebno na planu uvođenja 5 G mreže diljem svijeta.
LNG terminal na Krku
U kolovozu Pompeo je zaobišao Hrvatsku, no pokazalo se da je očito već ranije bio dogovoren njegov posjet Dubrovniku krajem rujna. Koji su glavni motivi Pompeova posjeta Hrvatskoj, ovog tjedna? Medijske najave govore o ukidanje viza i sporazumu o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. No dvije su strateške teme za koje je Amerika posebno zainteresirana u odnosu na Hrvatsku, piše portal Direktno.hr.
Prvi strateški projekt je izgradnja LNG terminala na Krku. U jeku plinskog rata SAD-a i Rusije (prijepori oko izgradnje Sjevernog toka 2) za Ameriku je ključna izgradnja ovoga terminala jer preko njega američki ukapljeni plin dobiva jednu od predviđenih poluga za transport prema Europi. Nakon što je, usavršavanjem metode hidrauličkog frakturiranja, Amerika postala najveći proizvođač nafte i plina na svijetu jasno je da ima interes taj plin prodavati i Europi, iako je njegov transport za oko 20 skuplji od transporta plinovodima.
Trump kroz cijeli svoj mandat ističe da ovisnost o energentima stvara i političku ovisnost što se, naravno, odnosi na ovisnost Europe o ruskome plinu. Plinski prijepori dobri dijelom i stoje u srozavanju odnosa Washingtona i Berlina. Mreža LNG terminala trebala bi olakšati transport ukapljenog plina prema Europi koji bi trebao supstituirati ruski plin.
Kupnja borbenih zrakoplova
Drugi američki strateški interes, dakako, prodaja je borbenih zrakoplova Hrvatskoj. Kupnju borbenih zrakoplova ne treba tumačiti samo kao obični kupoprodajni ugovor. Riječ je o strateškoj odluci koju treba promišljati i u geopolitičkim okvirima i pritom imati na umu da su Sjedinjene Američke Države i dalje najmoćnija sila svijeta koja je, kao što vidimo, i dalje sposobna modelirati međunarodne odnose diljem svijeta, napominje autor teksta.
Situacija u BiH
Tema Pompeova posjeta Hrvatskoj bit će i političko-sigurnosna situacija na području tzv. zapadnog Balkana. U okviru ove teme razgovarat će se i o stanju u Bosni i Hercegovini. Ove godine obilježava se 25. godina od potpisivanja Daytonskog sporazuma, a sredinom studenoga očekuju nas lokalni izbori u Bosni i Hercegovini. Jedna od neuralgičnih točaka je Izborni zakon. O tome je neki dan pred UN-om govorio i predsjednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković. On je istaknuo kako je godišnjica Daytona prilika za reviziju njegovih postignuća i situacije u BiH. Pozvao je na punu jednakost Hrvata kao konstitutivnog naroda u BiH i donošenje odgovarajućeg izbornog zakona koji bi spriječio izborne inženjeringe.
Pompeo će se u Hrvatskoj sastati s Plenkovićem i s ministrom vanjskih poslova Gordanom Grlićem Radmanom što je dobra prilika da se ukaže na probleme u Bosni i Hercegovini i na činjenicu političkog obespravljivanja tamošnjih Hrvata. Bez sudjelovanja Sjedinjenih Američkih Država jednostavno nije moguće riješiti hrvatsko pitanje u BiH i to je nešto čega svi moramo biti jako dobro svjesni. Pompev posjet dobra je prilika za iskorak u tome smjeru, zaključuje Direktno.hr.
hms.ba/ https://hms.ba/Hrvatsko nebo