Fragmenti hrvatske zbilje – D. Dijanović: Pod hitno formirati međuresorski stožer radi krize s koronavirusom

Vrijeme:2 min, 58 sec

Koronavirus pred vratima Hrvatske

Najnoviji podatci o koronavirusu za Kinu pokazuju da je kod populacije 80+ godina smrtnost 14,8 %, 70-79 godina 8 %, 60-69 godina 3,6 %, 50-59 godina 1,3 %, 40-49 0,4 %, a za 30-39/20-29/10-19 godina 0,2 %. Nitko od djece do 9 godina nije umro zbog koronavirusa.

Korona virus

 

Kina se s koronavirusom vrlo radikalnim mjerama bori već tri mjeseca, a osim Kine od nedavno su se pojavila nova tri kritična područja: Južna Koreja, Iran i Italija. I u nekim drugim europskim zemljama (Njemačka, Francuska) virus se također pojavio, ali se radi o izoliranim slučajevima. Procjene govore da niti pandemija virusa nije isključena.

Za Hrvatsku od velike je važnosti činjenica što je koronavirus došao u Italiju. Virus se aktivno širi, zaraženo je najmanje 149 osoba, a tri su osobe preminule. Zbog virusa odgađaju se utakmice Seria A i karnevali.

Otegotna okolnost vezana uz koronavirus je ta što osoba može biti zaražena, ali ne pokazivati nikakve simptome što znači da može zaraziti druge ljude ni ne znajući da je zaražena. Stavljanje detektiranih zaraženih područja u karantene, kao što pokazuju kineska i talijanska iskustva, može se provoditi samo uz koordinaciju s vojskom i policijom. U Kini danas imamo velik broj strogih karantena koje su odvojene od ostatka zemlje.

Kriza pred vratima, adekvatnog odgovora nema

Virus je, dakle, pred vratima Hrvatske što bi trebalo upaliti alarm. Ako smo, naime, ozbiljna država onda bi se na razini Vlade već sada trebao formirati svojevrsni krizni stožer koji bi razradio različite vrste scenarija i mogućih odgovora u slučaju (ka)da virus dođe i u Hrvatsku. Kineska iskustva u borbi protiv virusa, dostavljena i Svjetskoj zdravstvenoj organizaciji, ne smiju se zanemariti i svakoj bi državi trebalo biti u interesu vrlo pažljivo proučiti ih te formirati ekipe i koordinacije stručnjaka.

Hrvatska se mora pripremiti za koronavirus prvenstveno zbog zdravlja ljudi. Uvodno su navedeni podatci o smrtnosti, s Karantenetim da treba uzeti u obzir da je Kina iznimno ozbiljno i iznimno profesionalno pristupila borbi protiv epidemije virusa čime je spriječena veća smrtnost. Osim zbog zdravlja ljudi, što je nedvojbeno najvažniji čimbenik u krizi koja je pred vratima s koronavirusom, ne smiju se ničim podcijeniti i brojni sigurnosni i ekonomski aspekti. Epidemija virusa u kratkom roku, ako ne će biti adekvatne pripreme i odgovora, može blokirati i paralizirati cijelu Hrvatsku.

Ne zaboravimo pri tome da turizam sudjeluje u BDP-u naše države s iznimno visokih 18% prihoda. Epidemija virusa i moguća neadekvatna reakcija (vidimo da u Kini sve traje već tri mjeseca i da nema naznake kada će prestati) preko noći može – s obzirom na to da podrazumijeva karantene i blokade prometa – srušiti turističku predsezonu, sezonu i postsezonu, što bi značilo velike probleme po hrvatsku ekonomiju. Bez jedne turističke sezone Hrvatska će se začas naći u ogromnim ekonomskim problemima.

Koji broj?

Iz svega navedenog jasno proizlazi – ponavljamo – kako bi bilo važno da izvršna vlast već sutra donese odluku o formiranju „kriznog stožera“ kako bi se događanja s koronavirusom tretirala na adekvatan način. Ova kriza već sada ima svoje posljedice na mnogim razinama i zahtjeva poseban međuresorski tretman, od zdravstva, policije, vojske, do gospodarskog, turističkog i prometnog sektora.

Loša priprema za krizu s koronom virusom mogla bi imati iznimno opasne posljedice i po zdravlje ljudi i po hrvatsku ekonomiju. No, nadležni za sada ne pokazuju neku inicijativu i shvaćanje ozbiljnosti situacije, osim poruke da se oni koju sumnjaju na simptome jave liječniku. Kojem? Na koji broj? Čak se ni to ne zna.

Davor Dijanović, mm

 

https://www.hkv.hr/Hrvatsko nebo