Predstavljena enciklopedijska monografija o Matošu

Vrijeme:2 min, 8 sec

 

 

U Galeriji „Vinko Draganja OP“ Dominikanskog samostana u Splitu u srijedu 30. listopada 2019.g. u Mjesecu hrvatske knjige priređena je još jedna – svečanost knjige. Naime, kulturnoj javnosti predstavljena je monografija ANTUN GUSTAV MATOŠ – Pod Starčevićevim barjakom, o kojoj su velikom broju slušatelja stručno, nadahnuto i elokventno govorili Mladen  Vuković, dr. sc. Zlatko Hasanbegović, prof. Stjepan Bekavac i sâm autor dr. sc. Tomislav Jonjić. No, već nakon pogleda na Sadržaj knjige samo se od sebe nameće pitanje: je li to samo monografija kao što to po bibliotečnim standardima doista i jest, ili je i nešto više od toga? Doista, po tematskom mjerilu to jest monografija, no po primijenjenom interdisciplinarnom istraživačkom metodološkom pristupu i sadržajnoj obuhvatnosti, to je enciklopedijska monografija koja i kakva u nas još do sada nije napisana i objavljena! Njezin autor Tomislav Jonjić doktor je povijesnih znanosti, po osnovnoj izobrazbi pravnik, poznat hrvatskoj kulturnoj i političkoj javnosti po historiografskim monografijama i člancima, drugim publikacijama te i kao urednik i političar. 

U obradi širokog tematskog područja primijenjen je integralan, raščamblen i sintetički metodološki pristup istraživanju života, rada i djela Antuna Gustava Matoša s književnopovijesnog, političko-politološkog, društveno-kulturnog i biografskog motrišta, što je iznjedrilo divot-publikaciju koja obasiže 886 stranica i respektabilnih više od pet tisuća citiranih bibliotečnih jedinica odnosno referenci, s mnogim novim i do sada nepoznatim podatcima i spoznajama o književnom, društvenom i političkom stvaralaštvu i djelovanju;  u kulturnoj, društvenoj i političkoj svijesti hrvatskoga naroda znamenitog Antuna Gustava Matoša čiji već i akronim – AGM budi asocijacije na lirsku dušu neponovljivog pjesnika, glazbenika i domoljuba koji je najveći dio svog plodnog i višeznačnog stvarateljskog života proveo – izvan domovine Hrvatske!

Nije samo nakladnički paradoks nego je to moguće i društveno znakovito da u 52 godine dugom izdavačkom djelovanju i opstojanju nakladničke kuće AGM izdavačkim programom nije obuhvaćeno i objavljeno ni jedno djelo Antuna Gustava Matoša, pa je ova divljenja vrijedna enciklopedijska monografija zasigurno dostojna kompenzacija i matoševski kazano „utjeha kose“ za sve do sada propušteno. Tome pridonose i vizualno i estetski privlačna i besprijekorna grafička oprema i dizajn u čemu je ne mala te i izravna uloga i zasluga urednika  i direktora nakladnika AGM prof. Stjepana Bekavca, kao i društvenog i inog ozračja koje je omogućilo da može očitovati svoju programsku nakladničku, likovnu i estetsku inventivnost i kreativnost.

Kako završiti prikaz a da to bude primjereno kulturnom i društvenom značaju  teme i surječju već kazanog? Pa možda može i tako da se ponovi već napisano: navedeno predstavljanje enciklopedijske monografije o AGM-u uistinu je bilo – svečanost knjige u Mjesecu hrvatske knjige!

                                                                                                                                       Erih Lesjak/Hrvatsko nebo