Razgovor s Hrvojem Zekanovićem: Jedino vrijednosna obnova društva može spriječiti demografsku katastrofu
Razgovor sa saborskim zastupnikom HRAST-a Hrvojem Zekanovićem
Saborski zastupnik HRAST-a Hrvoje Zekanović jedan je od agilnijih oporbenih političara koji se ne ustručava otvoreno kritizirati anomalije na hrvatskoj političkoj i društvenoj sceni. S gospodinom Zekanovićem razgovarali smo o nizu aktualnih političkih i društvenih pitanja.
Nedavno ste održali konferenciju za medije na kojoj ste progovorili o kurikularnoj reformi ministrice Divjak. Kako komentirate sve vezano uz školsku reformu?
Nažalost, premijer Plenković je ključan resor za budućnost Hrvatske prepustio na milost i nemilost partnerima iz HNS-a. Sada je već itekako vidljivo da Ministarstvo obrazovanja služi HNS-u isključivo za promidžbu, a da od reforme kurikula nema baš ništa. Jedina razlika koja bi se mogla dogoditi je manjak u državnoj blagajni jer ministrica Divjak ne odustaje od nabave tisuća računala, tableta što ne rade mnogo bogatije države.
Je li tzv. nacionalna opcija uopće dovoljno svjesna važnosti obrazovne reforme koju je Vjeran Zuppa, jedna od perjanice tzv. lijeve inteligencije, nazvao polugom za postizanje dubinskih društvenih promjena?
Usudit ću se reći da, nažalost, osim stranke Hrast nitko ne uočava koliko je obrazovanje važno za stvaranje pravog ozračja u društvu, odnosno za izgradnju pravoga vrijednosnog sustava, izgleda da su gotovo svi što se tiče obrazovanja dignuli ruke te ga prepustili stranci koja ga koristi isključivo za promidžbu što je svakako nedopustivo. Postupati s obrazovanjem na način kako se danas radi je jedan od najvećih propusta ove Vlade, a šteta koja će se napraviti tek će se moći sagledati u sljedećem razdoblju. Hrvatska zapravo uopće nema loš obrazovni sustav što svjedoče brojni hrvatski znanstvenici koji postižu sjajne rezultate na svim poljima diljem svijeta, a mijenjanje na silu obrazovnog sustava može prouzrokovati isključivo štetu za generacije koje dolaze.
Kako komentirate trenutno aktualnu aferu SMS?
Prvi sam u Saboru reagirao na nedopustivo curenje informacija iz institucija koje se bave istražnim radnjama u svezi ove afere. Nedopustivo je da bilo tko koristi institucije države za unutarstranačke obračune, a zanimljivo je da danas svi govore o ovom problemu nakon nekoliko dana šutnje. U svakom slučaju bit će interesantno pratiti kako će se afera razvijati, a sudeći prema postupcima premijera u prethodnim slučajevima i ovaj put bi na kraju netko mogao biti izbačen iz HDZ-a. Mnogi čekaju kao da ih se ova situacija ne tiče iako znaju da su oni sljedeći na redu, očito im nedostaje hrabrosti ili političke mudrosti.
Posljednjih mjeseci dosta se govori i piše o Miloradu Pupovcu i njegovim političkim potezima.
Što se tiče Milorada Pupovca, od njega ništa novo, naime i nakon šest mandata odrađenih u Saboru izgleda da i dalje zaboravlja da je Sabor prije svega Hrvatski sabor. Zanimljivo je kako preko svojih usta ne može izustiti riječi „Domovinski rat“ i kako uvijek izbjegava reći istinu o Domovinskom ratu, a to je da se radi o srbočetničkoj agresiji. Imam osjećaj da je njegovo političko djelovanje isključivo usmjereno prema političkim interesima Srbije, a to je njezin što brži ulazak u Europsku uniju i to po svaku cijenu, bez da se riješi pitanje nestalih u Domovinskom ratu, pitanje granice, pitanje sukcesije, a da ne govorimo o priznavanju agresije na Republiku Hrvatsku ili plaćanju ratne odštete.
No, Pupovac je član vladajuće većine. Što uopće reći o održavanju većina, povezuje li te ljude išta osim golog interesa?
Saborska većina danas je sastavljena od niza pojedinaca i stranaka koje spaja isključivo osobni partikularni interes i ne postoji niti jedna ideološka ili svjetonazorska poveznica između aktera u ovom čudnovatom konglomeratu.
Za sljedeću subotu najavljen je veliki prosvjed u Vukovaru. Kako gledate na najavljeni prosvjed?
Prosvjed u Vukovaru svakako podupiremo i radujemo mu se. Smatramo da je prosvjed legitimno izražavanje volje građana i sigurni smo da je gradonačelnik Penava prosvjed organizirao isključivo da bi ukazao na ovaj veliki problem koji tišti hrvatski narod. Moram naglasiti da je ovo itekako politički prosvjed usmjeren protiv nedjelovanja institucija države.
Kako komentirate odugovlačenje glede brojanja glasova za referendumske inicijative, boje li se vladajući volje naroda?
Smatram da je sramotno odugovlačenje brojanja potpisa i da je nedopuštanje prisustvovanja promatrača na brojanju potpisa itekako sumnjivo. Ministar Kuščević, a i premijer Plenković itekako su svjesni da ako bilo koja od ove tri inicijative uspije, da pada i Vlada, stoga se ne čudim njihovim nastojanjima da po svaku cijenu ospore ove referendumske inicijative, što je svakako nedopustivo
Jedan ste od agilnijih saborskih zastupnika koji se ne libi otvoreno kritizirati patološke pojave na političkoj sceni. Zašto većina drugih političara šute?
Smatram da se u politici mora biti vjerodostojan što je uostalom bio i slogan izborne kampanje premijera Plenkovića. Kada radiš kako osjećaš u svojoj nutrini ne možeš pogriješiti i to je usudit ću se reći je i najlakše. S obzirom na to da sam jedini koji eksplicitno zastupa jedan veliki dio političkog spektra dužnost mi je biti što aktivniji, a drago mi je da je to primijećeno u javnosti. Zašto neki nisu vjerodostojni to ćete morati njih pitati, vjerojatno imaju neko objašnjenje. Možda neki šute jer su kupljeni, neki jer se boje, a neki jer to smatraju pragmatičnim odnosno drže se one „šutnja je zlato“ bez obzira što su izabrani u Hrvatski sabor upravo da govore i da ukazuju na probleme.
Političku scenu u posljednje vrijeme potresa i kriza u Uljaniku.
Žalosno je da smo došli do situacije da jedna od zadnjih strateških industrijskih grana u Hrvatskoj nestaje. Kada su prije 10 godina Vlade Njemačke i Francuske uložile stotine milijardi eura u posrnulu automobilsku industriju, to je bilo uredu, a sada se Hrvatskoj ne dopušta isto postupanje. Smatram se Hrvatska konačno mora početi ponašati kao suverena zemlja, a također je nužno ispitati i odgovornost uprave te kazniti odgovorne za ovu situaciju.
Često se govori o neadekvatnoj vanjskoj politici. I onda Joško Paro bude imenovan veleposlanikom unatočo ozbiljnim optužbama za kriminal. Što nam to govori?
Ako su ovi navodi točni, naravno da se takve osobe ne smiju imenovati na ključne funkcije, a trebaju odgovarati oni koji su predložili ovakva imenovanja i oni koji su ih imenovali. Ovaj slučaj je ogledalo situacije u hrvatskom društvu.
Kad smo kod vanjske politike, dojam je da i dalje lutamo bespućima tzv. Jugosfere?
Bez obzira što Jugoslavije nema već desetljećima još uvijek se osjeća da neki političari s velikim simpatijama i sjetom gledaju prema istoku. Sve češće nas svrstavaju u regiju zapadnog Balkana, a uobičajeno je da nam se serviraju vijesti i informacije iz tog prostora kao da smo u zajedničkoj državi. Postoji mnogo neriješenih problema s istočnim susjedima, a bez obzira na nerješavanje izgleda da je glavni vanjskopolitički cilj Republike Hrvatske ulazak Srbije u Europsku uniju što je itekako očito, a to je politička katastrofa i velika pljuska hrvatskom narodu. Očito katarza hrvatskog društva još nije završila odnosno još uvijek postoje strukture koje kao da ne znaju da je Hrvatska samostalna i suverena. Upravo je ovo jedan problem protiv kojeg ću se boriti odnosno kojeg ću pokušati riješiti kroz svoje političko djelovanje.
Ipak, demografsko pitanje danas je ključno za hrvatsku budućnost…
Složit ću se sa demografima koji naglašavaju da je demografski problem globalan problem, a ne samo hrvatski problem. Svijet se danas nalazi u velikoj tranziciji, migracije su postale jače nego ikada, a u svim europskim zemljama zabilježene su jako niske stope nataliteta. Međutim bez obzira što se radi o globalnom problemu u Hrvatskoj se na rješavanju ne radi gotovo ništa, tu i tamo koja vatrogasna mjera isključivo financijske naravi dok onih ključnih mjera koje bi radikalno promijenile hrvatsko društvo u vrijednosnom smislu nema na vidiku.
Naime, jedino vrijednosna obnova društva, što je iznimno težak proces, može dugoročno dovesti do rješenja demografske katastrofe u kojoj se nalazimo. Uvijek ističem primjer države Izrael koja nije suočena s ovim problemom, nego bilježi iznimno visoke stope nataliteta i visoke stope imigracije i to prvenstveno Židova iz čitavog svijeta. Povratak iseljene Hrvatske u domovinu po uzoru na Izrael i odnos prema domovini kako to rade Izraelci je ključ za rješenje.
Davor Dijanović/HKV/https://www.hkv.hr/Hrvatsko nebo