Papa Franjo: Život je dar koji treba štititi od začeća do prirodnog završetka

Vrijeme:2 min, 0 sec

 

 

Papa Franjo primio je u subotu 2. lipnja u audijenciju članove Talijanske unije za borbu protiv mišićne distrofije te izrazio zahvalnost onima koji za osobe oboljele od distrofije i drugih neuromišićnih bolesti postaju “zrake nade”, izvijestio je Hrvatski program Radio Vatikana.

 

Dar života valja promicati, čuvati i štititi od začeća do prirodnoga završetka, a ljubav je najrječitiji oblik evanđeoskoga svjedočenja jer, odgovarajući na konkretne potrebe, očituje ljudima Božju ljubav, rekao je papa Franjo, pozdravljajući članove Talijanske unije za borbu protiv mišićne distrofije.
Brojne članove i dragovoljce unije Papa je nazvao pravim zrakama nade koje olakšavaju trenutke samoće i malodušnosti, i ohrabruju u suočavanju s bolešću mirno i s pouzdanjem. Biti uz one koji trpe, naime, ne znači samo zajamčiti prijateljsku pomoć u svakodnevnom životu primjerice u prijevozu, fizikalnoj terapiji, kućnim posjetima, nego znači tjelesnoj rehabilitaciji pridružiti ‘duhovnu rehabilitaciju’, odnosno geste blizine, kako bi se borili ne samo protiv tjelesne boli, nego i protiv moralnoga trpljenja zbog napuštenosti i osamljenosti, objasnio je Papa.

Besplatnost usluge, profesionalnost i kontinuitet, obilježja su djelovanja Talijanske unije za borbu protiv mišićne distrofije, čiji se članovi, koji su, prema Papinim riječima, svjedoci solidarnosti i evanđeoske ljubavi, razlikuju i po diskreciji, vjernosti, pozornosti, te spremnosti i djelotvornosti, a sposobni su također naslutiti i neizrečene probleme bolesnika. Vaš je dragocjeni rad doista poseban čimbenik humanizacije, napomenuo je Sveti Otac. „Zahvaljujući različitim vrstama usluga koje vaša udruga promiče i konkretizira, društvo postaje pozornije na dostojanstvo čovjeka i na njegova višestruka očekivanja”, rekao je Papa.

Samo ako voli druge i daruje im se, osoba se potpuno ostvaruje, istaknuo je Papa. Dijeleći sve do smrti naš zemaljski život Isus nas je naučio hoditi u ljubavi, a to je najrječitiji oblik evanđeoskoga svjedočanstva. Baština je to koja je kroz stoljeća nadahnula mnoge kršćane, muškarce i žene, kao i brojne svete svećenike, rekao je Papa te spomenuo Giuseppea Cottolenga, Luigija Guanellu i Luigija Orionea.

Ljubav je vrelo istinske sreće, napomenuo je papa Franjo, ističući vrijednost božanskoga dara života koji, kako je rekao, treba promicati, čuvati i štititi od začeća do prirodnoga završetka. Pozvani ste biti ‘vježbaonica’ života, ponajviše za mlade, dajući svoj prinos u njihovu odgoju za kulturu solidarnosti i prihvaćanja, otvorenu potrebama najslabijih ljudi. To se postiže kroz važnu pouku trpljenja; pouku koja dolazi od bolesnih osoba koje trpe, i koju ne može dati nijedna druga katedra, istaknuo papa Franjo.

M.M.

 

HRsvijet.net/ http://www.hrsvijet.net/Hrvatsko nebo