Priopćenje s tiskovne konferencije građanske inicijative “Zaštitimo žene, odbacimo ideologiju”

Vrijeme:5 min, 23 sec

 

Split, 20.03.2018.

Priopćenje s tiskovne konferencije „Premijeru, trebamo dijalog, a ne podjele!“.

 

Prije više od pet mjeseci građanska inicijativa „Zaštitimo žene – odbacimo ideologiju“ je na javnom skupu izložila pregršt argumenta protiv Istanbulske konvencije i pozvala sve saborske zastupnike da ne prihvate njenu ratifikaciju, jer se pod krinkom plemenite namjere zaštite žena i zaštite od obiteljskog nasilja u pravni sustav RH želi nametnuti rodna ideologija.

Kao kršćanski demokrati nismo nimalo impresionirani pozivanjem na činjenicu da je većina zastupnika u EU parlamentu pa tako i demokršćanskih podržala Istanbulsku konvenciju. Nama vjernicima životna vodilja je riječ Božja, put  Isusa Krista i nauk Katoličke crkve predvođene Kristovim zemaljskim namjesnikom. Papa Franjo je u više navrata govorio o rodnoj ideologiji i ideološkoj kolonizaciji koju ona donosi. Za njega je rodna ideologija demonska, jer se njome komplementarnost muškarca i žene, vrhunac Božjeg stvaranja dovodi u pitanje i to u ime slobodnijeg i pravednijeg društva. To bi svaka demokršćanska stranka (pa tako i HDZ ako se tako deklarira) trebala imati u vidu te odbaciti sve natruhe rodne ideologije koje se nameću hrvatskom društvu, pa tako i kroz IK.

Postavljamo pitanje hrvatskoj vladi: Ako je svih 48 mjera iz IK po pitanju zaštite žena i zaštite od obiteljskog nasilja već ugrađeno u hrvatsko zakonodavstvo prošle i početkom ove godine, što potvrđuje i ministar pravosuđa, zašto je onda potrebno ovo petljanje s rodnom ideologijom koja nas sve silno crpi u ideološkim raspravama?

Isto tako postavljamo pitanje, kako se može ratificirati dokument koji definira pojam „roda“ za kojeg do sada ustavotvorac nije prihvatio njegovo postojanje niti znanstveni doseg, niti prema Općoj deklaraciji UN spada u kategoriju ljudskih prava. Zbog toga bi, prema mišljenju dijela stručnjaka za ustavno pravo, prije same ratifikacije bila potrebna izmjena hrvatskog Ustava.

Smeta nas i manipuliranje brojem ubijenih žena u Hrvatskoj tijekom proteklih godina, kao da su sve one žrtve rodnog nasilja.  Naš uvaženi profesor kaznenog prava tvrdi da je sasvim pogrješno pitanje nasilja u obitelji svesti pod pojam rodne uvjetovanosti, jer nasilje je multikauzulna pojava i postoji niz faktora koji ga uvjetuju poput bioloških, antropoloških, socijalnih, socioloških i psiholoških. Tvrdi da je riječ o simplifikaciji i nedovoljnom poznavanju etiologije koja se odnosi na uzroke nasilja u društvu.

Svi smo svjesni činjenice da je ratifikacija IK duboko podijelila hrvatsko društvo koje istovremeno pritišću brojni drugi problemi od demografskih do gospodarskih. Iz Europe nam stižu upozorenja o izostanku strukturnih reformi i usporavanju gospodarskog rasta. Kako bi se spriječile crne gospodarske prognoze nužan je iskorak iz ideoloških podjela, čime će se  oslobodio ogromni društveni potencijal koji je sada stoji zarobljen. . Nama je nevjerojatna činjenica da za ratifikaciju jednog tako važnog dokumenta kao što je IK, koja može ostaviti trajne posljedice po obrazovanje, kulturu i tradiciju hrvatskog naroda, nije napravljena nikakva znanstvena analiza o njenim učincima, o svim njenim prednostima i manama, dok se i za najmanji  investicijski projekt rade brojne studije utjecaja na okoliš i slično. Da li je ovdje riječ o namjernom propustu?

Zbog svega navedenog, hrvatskoj vladi predlažemo da, umjesto prosljeđivanja Zakona o ratifikaciju IK u Sabor, u četvrtak donese odluku o formiranju Vijeća o utjecajima ratifikacije IK na hrvatsko društvo. Vijeće bi činili predstavnika svih zainteresiranih skupina hrvatskog društva, ono bi trebalo razmotriti sve aspekte vezane uz ratifikaciju IK i objaviti rezultate studije na jesen. Za razliku od Vijeća za suočavanje s posljedicama vladavine nedemokratskih režima koje je imalo problem manjka reprezentativnosti,  ovdje članove Vijeća trebaju delegirati isključivo zainteresirane strane, dakle udruge civilnog društva, pravni i medicinski fakulteti, HAZU i HBK te nadležna ministarstva i dr. U njemu bi trebali biti kako profesori ustavnog, kaznenog i obiteljskog prava, psiholozi, pedijatri, teolozi tako i predstavnici udruga civilnog društva liberalnog i konzervativnog svjetonazora, pri čemu se treba voditi računa  o njihovoj proporcionalnoj zastupljenosti. Predlažemo da za predsjednika Vijeća, Hrvatski helsinški odbor predloži nekog od svojih članova.

Hrvatska vlada bi trebala pribaviti sve relevantne činjenice i dokumente, između ostalog zamoliti vlade Srbije, Slovenije i Bosne i Hercegovine gdje se  IK primjenjuje već niz godina, da nam daju na uvid podatke i statistike glede obiteljskog nasilja kroz proteklih desetak godina kako bi se temeljm toga mogle napraviti iscrpne analize. Tuđa nam iskustva mogu biti dragocijena. Na ovaj način bi se društvu osigurao potreban predah i u prvi plan stavilo rješavanje gorućih problema. Sigurni smo da će ovo svatko tko je dobronamjeran podržati, a na čistini će ostati svi oni koji žive od ideoloških sukoba gledaju kroz njih ostvariti svoje osobne probitke. Uostalom, pola zemalja Vijeća Europe IK nije ratificiralo, što indicira da oko nje postoje ozbiljni prijepori. Zašto žuriti s ratifikacijom kad to možemo napraviti i za pola godine, kada Vijeće svojom studijom potvrdi njene pozitivne dosege.

Predsjednik Tuđman je bio državnik jer je ostvario viziju zajedništva iseljene i domovinske Hrvatske. Državnička je procijenio da se samo zajedničkom borbom sinova partizana i ustaša može slomiti agresija velikosrpskog neprijatelja i JNA, te ostvariti vjekovni san stvaranja Hrvatske države. Zbog toga premijeru Plenkoviću poručujemo da bude Tuđman naših dana, da prihvati odgovornost građenja zajedništva u kojem ćemo svi veslati u istom smjeru,  jedinom načinu da se izađe iz vrtloga podjela koji nas vuku u bezdan. U tome ćete imati našu veliku podršku. Ako bude mirotvorac, uspjet će, jer riječ Božja kaže: „Blagoslovljeni su mirotvorci!“

Kao iskusni europarlamentarac i diplomat premijer Plenković zna da se samo kroz dijalog i spremnost na otvorenu raspravu može ostvariti naš zajednički cilj, tolerantno društvo u kojem se nikome ne nameće ideološki obojana stvarnost. Zbog toga vjerujemo da će kao promicatelj europskih vrijednosti prihvatiti naš prijedlog, iskreno se nadajući da su vremena jednoumlja iza nas.

Ako Premijer i hrvatska Vlada propuste ovu zadnju šansu za prevladavanje sukoba te se ogluše na traženja velikom dijela javnosti, mi nažalost nećemo imati izbora. Zbog kršenja ljudskih i građanskih prava svih onih koji ne prihvaćaju pojam „roda“, zbog ograničenja prava nas roditelja da odlučujemo o odgoju i obrazovanju vlastite djece u skladu s našim vjerskim uvjerenjima što nam jamči Ustav RH, pokrenut ćemo, zajedno s ostalim građanskim inicijativama i udrugama nakon ratifikacije IK, referendumsku inicijativu pa nek narod donese konačnu odluku.  U RH vlast proizlazi iz naroda i pripada narodu, a prema Ustavu moguć je referendum o svakom pitanju iz djelokruga Hrvatskog sabora, što sigurno uključuje i pitanje pristupanja i istupanja iz međunarodnih Konvencija.

Govorili su: prof dr.sc. Marko Marušić, prof dr.sc. Sanja Bilač, mr.sc. Mario Vojvodić i Teo Klarić, dipl.ing.

 

Teo Klarić

Koordinator GI

 

Hrvatsko nebo