U INTERVJU TANJUGU Čović otkrio teme sutrašnjeg trilateralnog sastanka u Mostaru
Uoči sutrašnjeg trilateralnog sastanka Bosne i Hercegovine, Hrvatske i Srbije u Mostaru, predsjedatelj Predsjedništva Bosne i Hercegovine Dragan Čović poručuje da bi bilo dobro ako bi bošnjački član Predsjedništva napravio dobar iskorak prema Srbiji.
Čović u intervjuu Tanjugu kaže da će jedna od tema sutrašnjeg sastanka biti i pitanje granice između Bosne i Hercegovine i Srbije.
U Mostar na sutrašnji summit stižu predsjednik Srbije Aleksandar Vučić i predsjednica Hrvatske Kolinda Grabar-Kitarović, kao i ostala dva člana Predsjedništva BiH, Mladen Ivanić i Bakir Izetbegović, a hrvatski lider u BiH očekuje da će to biti kontinuitet prethodnih razgovora, vođenih u Beogradu, a potom i u Zagrebu.
“Očekujem kontinuitet prethodnih razgovora, kako bi na neki način predvidjeli iskušenja koja su pred nama, zemljama jugoistočne Europe, kada je u pitanju europski put i sve što je postavljeno pred nas, a posebno rješavanje međudržavnih pitanja. Tu prije svega mislim na granično pitanje”, kaže hrvatski lider u BiH i dodaje:
“Ovo je prilika da kompletnu europsku perspektivu zajednički razmotrimo i vidimo kako jedni drugima možemo pomoći.”
Na pitanje je li u međuvremenu usuglašen stav Predsjedništva BiH o tome kako rješiti pitanje granice između Srbije i BiH, on kaže da je vjerovao da smo na dobrom putu još kada je prvi put čuo prijedlog Vučića.
“Kada smo u Sarajevu prvi put čuli prijedlog predsjednika Vučića, vjerovao sam da smo na dobrom putu, jer je to nešto što je krajnje državnički stavljeno kao mogućnost, u smislu rješavanja problema granice između BiH i Srbije. Nažalost, vrijeme je učinilo svoje i došlo je do koraka unazad od čitave te ideje”, istaknuo je.
Unutar Predsjedništva nije se, kaže, vodila rasprava o tome.
“Pokušali smo jedan ili dva puta približiti se takvoj ideji, koja je bila ranije u potpunosti prihvaćena. Danas smo u stanju statusa quo. Nešto rade neki naši timovi na terenu, ali, bojim se da nismo napravili iskorak koji smo očekivali“, kazao je Čović.
On vjeruje da među članovima Predsjedništva BiH postoji svijest o tome da je pitanje granice potrebno riješiti radi napretka na putu k EU, ali ocjenjuje da prioritet nekih političkih opcija u BiH jest očuvanje postojećih odnosa u zemlji, a nikako – europski put.
“Tri člana Predsjedništva su se dogovorila oko većine stvari, oko tisuću nekih pitanja koje smo imali na dnevnom redu u zadnjih 44 redovne sjednice. Međutim, neke su stvari ostale otvorene. Konkretno, u ovom dijelu, oko EU, imamo različite taktike kako ostvariti pristup europskim integracijama“, ukazao je Čović. Ističe da su, kada je iznijet vrlo jasan stav EU oko granica, svi u Predsjedništvu to podržali, „ali su potom neki činili sve i kalkulirali kako da izvuku što veću korist kada je u pitanju transformacija unutar zemlje”.
“Svjest postoji, samo je pitanje kako tko koristi taj trenutak. Mi smo od zemlje koja je bila prije 15-ak godina visoko pozicionirana na tom putu došli na samo začelje, upravo zbog tog zaokreta vođenja politike različitih političkih stranaka i opcija BiH, kojima je prioritet očuvati neke odnose u zemlji, a nikako europski put“, kritizirao je predsjedatelj Predsjedništva BiH. Čović je izrazio nadu da se u Mostaru neće dogoditi iznenađenje poput onog u Beogradu, kada je bošnjački član Predsjedništva praktično odustao od dogovora.
“Nadam se da neće, ali ne bih smio kazati da neće. Vidjeli ste i u Beogardu kada smo imali potpuno usuglašen stav da je došlo na kraju do različitog tumačenja, iako je dogovor postignut među 20-ak ljudi, koji su sudjelovali u pripremi stava”, naglasio je on.
Nepromijenjen stav o Kosovu
Kada je riječ o vođenju vanjske politike, Čović je rekao da je stav oko Kosova ostao nepromijenjen.
“Želimo s partnerima koji nam sutra dolaze u goste, i s kojima želimo razgovarati kao prijatelji, da pratimo sve ono što su njihov cilj i strategija. Mi odluke, naravno, donosimo sami, ali na tragu ideje uvažavanja načela da međusobno usuglašavamo stavove oko onoga što je unutarnje pitanje Srbije”, ukazao je on.
Trilateralni susret u Ankari pozitivan
Na pitanje je li trilateralni susret predsjednika Turske Erdogana, Vučića i Bakira Izetbegovića u Ankari u nekoj mjeri relaksirao odnose između bošnjačkog lidera i Beograda, Čović je rekao da je, ako i jeste relaksirao, to bilo kratkog daha.
“Vidjeli ste, ako pratite zadnjih 10-ak godina, kako se to mijenja, taj odnos pozitivnog i negativnog. Svako malo se ubaci neka nova tema, koja nas optereti, pa o njoj razmišljamo. Postoji jasna strategija kod jednog dijela političara u BIH, tipa ‘izazovite problem, kako bi tražili rješenja tobož problema, pa da to prikažete kao uspjeh’”, objasnio je on.
Čović je ocijenio da je sastanak u Turskoj, sam po sebi, bio pozitivan, bez obzira, kako je konstatirao, što se opet dogodilo da tri člana Predsjedništva nisu prethodno postigli dogovor oko zajedničkog stava.
“Ako bi sutra napravili dobar iskorak prema Srbiji, kada je u pitanju bošnjački član, ja bih to ocjenio kao dobro“, zaključio je Čović u interviju za Tanjug.
hms.ba/ http://hms.ba/Hrvatsko nebo