Noćas izvršeni američki napadi na neke iranske lansirne rampe i brodove koji su postavljali mine

Vrijeme:1 min, 39 sec

 

Američka vojska izvela je noćas ono što je nazvala “samoobrambenim napadima”: gađana su iranska mjesta za lansiranje raketa i brodovi u području Hormuškog tjesnaca za koje se tvrdi da su postavljali mine. Iranski mediji izvijestili su o trima eksplozijama u području lučkoga grada Bandar Abbasa, kji se nalazi blizu otoka Hormuz. Za sada nema vijesti o iranskom vojnom odgovor niti se zna hoće li ti napadi utjecati na primirje i na pregovarački proces s ciljem pronalaženja mirovnog rješenja.

Do vojnih udara na iranske vojne ciljeve došlo je nekoliko sati nakon što su se iranski pregovarači sastali s katarskim posrednicima u Dohi radi pregovora u koordinaciji sa SAD-om. SAD i Iran vode pregovore o tomu kako bi izgledao usuglašeni “memorandum o razumijevanju”. Razlike u stajalištima glede ​​iranskoga nuklearnog programa i glede daljnjih američkih sankcija zaustavili su dogovor.

Prethodno je predsjednik Trump na Truth Social-u rekao da će iranski obogaćeni uranij “ili odmah biti predan Sjedinjenim Državama kako bi se dopremio kući i uništio ili, po mogućnosti, u suradnji i koordinaciji s Islamskom Republikom Iran, uništen na mjestu ili, na drugom prihvatljivu mjestu”. Iranski predstavnici, za sada, isključuju mogućnost odricanja od nuklearnog programa i predaje obogaćenog uranija, no nije isključeno da se u pregovaračkom procesu dođe do nekog kompromisna rješenja.

Ta nova alternativa uključivala bi “Komisiju za atomsku energiju ili njezin ekvivalent da svjedoči ovom procesu i događaju”, rekao je Trump. Nije razvidno na koje je tijelo za atomsku energiju američki predsjednik mislio. Jedno od moguih jest Međunarodna agencija za atomsku energiju (IAEA), agencija UN-a koja je bila uključena u praćenje iranskog nuklearnog programa, iako nema vlastita postrojenja za odlaganje nuklearnog otpada. Nekoliko zemalja ima Komisiju za atomsku energiju (AEC), uključujući Pakistan, koji je posredovao u pregovorima SAD-a s Iranom.

Istodobno, Izrael planira proširiti svoje napade na Hezbolah, pri čemu planira napadati i glavni grad Bejrut, rekao je izraelski izvor. Neimenovani američki dužnosnik signalizirao je potporu Washingtona takvu pristupu izraelske vlade.

 

Hrvatsko nebo

 

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)