
Istraga zbog kupnje glasova u Tesliću Uhićenje čelnika SDS-a Miličevića – istraga korupcije ili politički obračun
Dok Tužiteljstvo tvrdi da se radi o kriminalnoj aktivnosti, srpska oporba u Bosni i Hercegovini, predvođena SDS-om, ovo uhićenje vidi kao politički motiviran napad na njihove ključne dužnosnike
Predsjednik Srpske demokratske stranke (SDS) Milan Miličević, s političarima iz Teslića Mehmedom Dubravcem i Mešom Jašarevićem, našao se pod istragom Posebnog odjela Republičkog javnog tužiteljstva za suzbijanje korupcije, organiziranog i najtežih oblika gospodarskog kriminala, zbog sumnje u primanje mita i trgovinu utjecajem. Međutim, dok Tužiteljstvo tvrdi da se radi o ozbiljnom kriminalu, oporba predvođena SDS-om uvjerava javnost da je ovo politički motiviran obračun s neistomišljenicima, posebno u trenutku kada politička scena u Bosni i Hercegovini postaje sve napetija.
Prema informacijama koje je iznio republički javni tužitelj, istraga protiv Miličevića i drugih optuženih temelji se na ozbiljnoj sumnji da su kupnjom političkih glasova pokušali manipulirati izbornim procesom u Tesliću. Tužiteljstvo navodi da je dosad u sklopu istrage zaplijenjeno oko 400.000 maraka kod Miličevića i oko 50.000 maraka kod Dubravca. Ovi iznosi novca navodno potječu iz kaznenih djela kao što su trgovina utjecajem i primanje mita. Prema informacijama koje je objavilo Republičko tužiteljstvo, sumnja se da su optuženi pokušali kupiti glasove vijećnika Skupštine općine Teslić, čime su nastojali utjecati na političke odluke i osigurati promjene u skupštinskoj većini. Tužiteljstvo također ističe da se istraga širi i na nekoliko drugih ključnih točaka.
Kupnja većine
Osumnjičeni Miličević i Dubravac, kako se tvrdi, pokušali su dobiti političku većinu u lokalnoj Skupštini, a novac koji je pronađen kod osumnjičenih mogao bi biti dio tih pokušaja. Policijske akcije koje su uslijedile uključuju pretrese na više lokacija, a pronađeni novac, prema tvrdnjama Tužiteljstva, predstavlja samo dio ukupnoga iznosa koji je potencijalno stečen ovim kaznenim djelima. Dok Tužiteljstvo tvrdi da se radi o kriminalnoj aktivnosti, srpska oporba u Bosni i Hercegovini, predvođena SDS-om, ovo uhićenje vidi kao politički motiviran napad na njihove ključne dužnosnike.
Draško Stanivuković, predsjednik Partije demokratskog progresa (PDP), odmah je reagirao, optužujući vlast za zloupotrebu zakona i političko suzbijanje oporbe. On smatra da je uhićenje Milana Miličevića rezultat političkog pritiska režima SNSD-a, koji pokušava slomiti oporbu uoči važnih političkih borbi. – Svaki režim koji se boji istine i odgovornosti pribjegava istim metodama: pritisak, zastrašivanje, montirane optužnice… Sada dolazi najcrnja faza – faza uhićenja. Popis će širiti jer je to logika svakog režima koji gubi nadzor – izjavio je Stanivuković, jasno sugerirajući da je uhićenje SDS-ovih dužnosnika samo početak političkih napada. U sličnom tonu predsjednica Narodnog fronta Jelena Trivić izjavila je da je uhićenje čelnika Srpske demokratske stranke Milana Miličevića “obračun režima s neistomišljenicima”. Ona je istaknula da su u posljednjih dvadeset godina milijarde maraka nestale u Republici Srpskoj, ali nikada nisu podignute ozbiljne optužnice protiv visokopozicioniranih članova SNSD-a za visoku korupciju. Trivić je izrazila uvjerenje da je ovo pokušaj zastrašivanja oporbe.
SDS je također izdao priopćenje u kojem se oštro protivi akcijama vlasti. Navode da je cijela operacija pretrage bila “politizirana” u cilju da se naškodi njihovim političkim ciljevima. U priopćenju stranke navodi se da je MUP Republike Srpske, pod političkim pritiscima, izvršio upade u prostorije Gradske uprave Teslić i kuću predsjednika SDS-a, što se smatra pokušajem političkog zastrašivanja i rušenja demokratski izabrane vlasti u Tesliću. Miličevićevo uhićenje dogodilo se u trenutku kada su snažno zaoštreni politički odnosi, a oporba pokušava izgraditi širi savez u nastojanjima da preuzme vlast na državnoj razini. Oporba, koja ima ozbiljne političke ambicije u Sarajevu, smatra da je vrijeme da se na razini države usmjere snage prema Vladi SNSD-a, koju pak optužuju za korupciju, zloupotrebu vlasti i kontrolu političkog života u Republici Srpskoj.
Pokušaj smjena
U tom kontekstu uhićenje Milana Miličevića i povezanih političara može se promatrati kao dio šire političke borbe, gdje vlast pokušava slomiti oporbu, koja pokušava preuzeti ključne pozicije. Ovaj slučaj nije izolirani incident u političkom životu Republike Srpske, već dio šireg trenda političkog obračuna koji je prisutan već dulje vrijeme, upozoravaju iz oporbe. Savez nezavisnih socijaldemokrata, prema tvrdnjama oporbe, koristi institucije vlasti kako bi zaštitio svoje pozicije i spriječio bilo kakvu promjenu koja bi mogla ugroziti njegovu kontrolu. U isto vrijeme oporba optužuje vlast da zloupotrebljava pravosudni sustav i policiju kako bi politički eliminirala svoje protivnike.
U idućim danima bit će jasno hoće li ovaj slučaj imati daljnje političke posljedice. Ako istraga nastavi u istom smjeru, moglo bi doći do novih uhićenja, dok će vlast i dalje biti pod pritiskom da dokaže kako je ovaj slučaj doista riječ o borbi protiv korupcije, a ne političkom obračunu. Oporba će, pak, i dalje tvrditi da se iza svih ovih akcija krije politička motivacija, koja ima za cilj slomiti njihove političke snage, a cijeli slučaj može samo dodati ulje političkom plamenu koji trenutačno gori u BiH. Ono što je sigurno je da će ovaj slučaj i dalje biti predmet političkih napetosti, kako na lokalnoj tako i na državnoj razini. Pitanje koje se postavlja je koliko daleko će ići ove političke borbe i kako će se one odraziti na budućnost Bosne i Hercegovine. Hoće li politička klima u zemlji postati još podjeljenija i polariziranija ili će se možda otvoriti prostor za konstruktivniji dijalog između vlasti i oporbe? Ni jedan odgovor na ova pitanja nije moguće sa sigurnošću dati zbog brojnih domaćih i međunarodnih vektora koji utječu na rasplet.
Autor:Zoran Krešić
Večernji.ba / Hrvatsko nebo