A. Drndelić: Kako i (zašto) nisam ni dobio, ni vodio intervju s gospodinom Elonom Muskom

Vrijeme:9 min, 49 sec

 

Nepisani intervju s gospodinom Elonom Muskom

Gospodin Elon Musk je već sada po bujnoj i učinkovitoj mašti novovjeki Jules Verne. Nadmašuje donedavno nenadmašnu Verneovu maštu iz njegovih brojnih romana, od kojih su mnoga čuda, onda predviđena ali ne i muskviđena, ukorak s tehničkim napretkom do danas i ostvarena. Međutim, gospodin Elon Musk ostvaruje skoro sva svoja ostvarenja s raznih područja od početka do kraja, pred našim očima putem medija, ali, očekivano, priprema i nova…

Cijelu nedjelju 5. travnja sam putem vijesti najzagrebačkijeg radija obavještavan o brojnim prosvjedima protiv predsjednika SAD Donalda Trumpa i njegovih suradnika i Elona Muska nakon objave odluka o carinama u početku bez navođenja mjesta gdje se prosvjeduje, da bi se u večernjem Dnevniku saznalo da se uglavnom radi o državama SAD, nekoliko država oko SAD, ali i drugdje. Prosvjedima je dano početno, važno mjesto u vijestima, ali sam poslije shvatio da su to bili prosvjedi oporbe na politiku predsjednika Trumpa, koju je najavio u predizbornim aktivnostima, dobio izbore, a sada ju provodi kao državnu politiku na temelju dobivenih glasova. Prosvjeduju oni koji nisu za njega glasovali. To ne znači da se ja ipak ne ću pokušati našaliti i nazvati to „američkim pokerom“. Demokracija na djelu. I još jedno zanimljivo mišljenje gospodina Elona Muska. Upozorava Zapadnu Europu da će zbog loše migrantske politike doći do pravog masakra nad lokalnim stanovništvom. Dakle, ako je riječ, prema sadašnjem medijskom trenutku, o gospodinu Elonu Musku, on je političar. A prema mojem mišljenju je čovjek koji se uz svoj posao i poziv, samo bavi politikom.

Prosvjedi protiv carinskog “američkog pokera“ – američka demokracija koja djeluje

Posljednji put sam nedavno, poslije naših predsjedničkih izbora tražio od dva naša respektabilna portala, gdje i inače povremeno objavljujem, mišljenje o namjeravanom mojem intervjuu s kandidatom koji je očito i očigledno bio medijski carineneravnopravno tretiran u odnosu na druge kandidate. Temelj moje namjere bio je moj FB motto: istina i pravda, a temeljno polazište je bilo – ako je netko pravnik i odvjetnik, teško može izaći, kao budući političar i mogući predsjednik iz tog okvira. Jer iz nečijeg javnog djelovanja svatko može vidjeti i čuti što i kako radi. Jer o pravnim pitanjima inače, svatko zna sve. Nisam od portala dobio odgovor. Ignorirali su me. Nisam ni pitao: zašto? Stvar portala i njihovih uredništava.

Od kraja prošle godine, kao „čovjek iz prošlog stoljeća“ (uskoro 86), kako si znam tepati, za razliku od zaslužnih „renesansnih ljudi“ ili „ljudi budućnosti“, da moderniste svih formata i ne spominjem, naletio sam na Facebooku na Portal za školarce engleskog jezika. Počeo sam, među uglavnom djecom i mladima, provjeravati koliko sam znanja od prije 50-ak godina nedoučenih, ali i nedovršenih, plaćenih tečajeva engleskog jezika zaboravio jer sam u redovnom školovanju od 1949. godine u osnovnoj i srednjoj školi bio zajedno s razredom, vjerojatno planski, uvršten u učenje ruskog jezika i kao „Rus“, maturirao 1958. Na Portalu sam dobro prošao. Izabran sam za najaktivnijeg, zaradio značku, ali i oko 2300 bodova. Toliko pozitivnih odgovora do danas.

Od internetske jezične provjere engleskog do Elona Muska

Uz jezična pitanja na portalu je bilo i drugačijih. Primjerice, otprilike kvadrat sa šezdesetak jednakih troznamenkastih brojeva u kolonama, s tri do pet sličnih, ali drugačijih. Po nekoncentriranom pogledu, svi isti. Ali nekoliko ih je bilo sličnih i trebalo je njih naći. Inačica je bila i među šarenim i iscrtanim složenim pozadinama razaznati uglavnom teško vidljive brojeve. Takvi zadatci su me zanimali jer imam problema s koordinacijom pogleda i usredotočenjem jer sam nedavno na oba oka operirao mrenu. Pa koliko vidim, vidim. Čim bi se na Fcaebooku pojavili takvi brojevi prionuh njihovu rješavanju. Ne gledajući o kojim se portalima radi. Začudo, i ovdje nisam bio tako loš s rezultatima. I onda se među obavijestima na FB pojavila obavijest da sam među točnim odgovorima izvlačenjem nagrađen nagradom i da se javim radi realizacije. Znam da sam „nesrećković“, i stoga se načelno ne uključujem u nikakve nagradne igre koje su uglavnom navlakuše, ali ipak pogledah. Među spomenutim brojevima izvukao sam točne tražene brojeve. O nagradi je javio portal koji je u naslovu imao naziv Elon Musk i ostalo što baš nisam razumio.

Kao, ovaj puta, „srećković“, uz prateće pojave sa srcem i krvnim tlakom, kao reakcijom na nenadanu i ne traženu sreću, što ne treba zanemariti jer smo svi ljudi, pokušah se obratiti sinu, odvjetniku, s kojim nemam nikakve odnose. Reći o čemu se radi. Nije se javio. Očito, ne bi se javio ni da sam imao životnih problema. Pokušah s odvjetnikom s kojim sam svojedobno zajedno radio u jednoj od zagrebačkih komora, ali nisam točno znao objasniti o čemu se radi, i više mi se nije zbog bolesti javio. Pokušao sam i s odvjetnicom u mojem kvartu, ali mi je rekla da se radi o prijevari. Jedan od mojih liječnika, s profesorskom i doktorskom titulom mi je rekao da je to „phishing“… I tako na svojoj „koži“ kao „čovjek prošlog stoljeća“ shvatih i osjetih i ovakve „blagodati“ neta… Nesigurnost i zbunjenost. Ali, ostala su dva pitanja na koja još uvijek nemam odgovor.

„Phishing“ ili ne?

Prvo je: kako to da gospodin Elon Musk kao vlasnik mreže X, a to je ogroman broj zaposlenih, ali i korisnika, na Facebooku može imati „phisphere“, koji koriste njegovo ime i prezime i ugled i na to ne reagirati? Drugo pitanje, ali i zamisao je: je li to neki znak „Odozgo“ da sam uopće došao, nabasao do adrese Elona Muska, i uz onu narodnu modificiranu – „Što se djedu snilo, to mu se i htjelo“ ostvarenja moje želje da završim moju, samo moju karijeru, upitnikkarijericu nepoznatog i ostarjelog novinara jednim velikim intervjuom, s gospodinom Elonom Muskom. Pusta želja? Sigurno! Grandomanija? Naravno!!! Moguće i patološka? Egoizam, isto tako, jer se radi isključivo o meni. Ali, ako Amerikanci imaju pravo na svoj credo za ostvarenje svojih snova, a to je American dream (Američki san), zašto, naivno i demokratski se pitam, i neamerikanci, ne bi imali i svoj, u ovom slučaju Novinarski san? Uvjeren sam i mislim da se ne varam i da među novinarima nisam jedini.

Zašto gospodin Elon Musk? Zato, za mene, jer je, svojim Tesla proizvodima pronio svijetom ime i prezime i inače svjetski poznatog znanstvenika i izumitelja Nikole Tesle, rođenog u Smiljanu, u Hrvatskoj. Kojeg brojni čak ne i svi izumi još nisu poznati. Znanstvenika koji nije imao smisla za biznis. Zato što je gospodin Elon Musk u nekom članku ili nekom internetskom postu, koji na brzinu pročitah, bio naglasio da voli ljude. Ljude! Inače, do inauguracije predsjednika SAD Trumpa, znao sam jedino da se radi o najbogatijem čovjeku na svijetu. To je činjenica, ali, osobno, uopće me ne zanima ni pregledavanje, ni raščlamba nečije lisnice. Ako me nešto zanima, to je djelovanje, pogotovo ako je za ljude štetno. Može li biti štetno ako voli ljude? Ne bi trebalo biti. Prigodom inauguracije zapazio sam mlađeg čovjeka, mladenačkih, žustrih, ali sigurnih kretnji kako, od trenutka dinamičnog pojavljivanja, privlači pogled izvan ritma u inače sporoj i relativno predvidivoj i protokolarnoj svečanosti. Rekoh sam sebi, vidi nova kretanja i dinamika i novi ritam među uglavnom, starijim Amerikancima.

Gospodin Musk, kako naglašava, voli ljude

I najvažnije za mene „čovjeka prošlog stoljeća“. Kao mladić i do studija, ali i poslije pročitao sam skoro sve romane Julesa Vernea, koji su kod nas bili prevedeni. Sigurno jedan od najčitanijih pisaca svih vremena. Brojni su njegovi ekranizirani romani punili svjetske kinodvorane. Tko nije čitao i romane, ali i gledao filmove o Kapetanu Nemu? Tko nije prodirao putovanjem zajedno s Verneom u središte zemlje? Putovali smo Oko svijeta u 80 dana raznim mogućim i musknemogućim prometalima. Boravili smo na Tajanstvenom otoku? Verne nas je odvezao i Od Zemlje do Mjeseca… Da ne nabrajam dalje. Sve to je sjajna mašta, nostradamusko predviđanje budućnosti kojom nas je zabavljao, ali i podučavao u promjeni i doživljaju ondašnjice i sadašnjice, ali i budućnosti. Nama je u zadatak dano da sve to provjeravamo odrastajući i starosti. U mnogo slučajeva bio je vidovit. I u pravu. I kao inspiracija za izumitelje.

Gospodin Elon Musk je po brojnim djelatnostima kojima se bavi vrlo maštovit čovjek, ali teško je uspoređivati mašte velikih maštovatelja. Pogotovo glede razine tehnološkog napretka u vrijeme u koje žive i djeluju. Malo znam o djelovanju gospodina Elona Muska, a pogotovo o onomu što ne znam, a objavljeno je. A tek o onom što još nije objavljeno ili onom što će biti izmaštano u budćunosti…? WOW. A fantastično je što Mr. Elon Musk svoju kreativnu maštu pretvara i prikazuje ne samo kao stvarnost nego i blisku i dalju budućnost. U odlično organiziranoj promidžbenoj službi na netu nedavno vidjeh automobil u kombinaciji s dronom. Saznah da se za Mjesec planira izgradnja zabavnog luna parka itd… Isprobavaju se rakete za let na Mars…Ne znam više, tanak sam za ostvarenja ovovjekog nasljednika Jules Vernea. Koji je daleko nadmašio i Julesa Vernea, ali i moje svemirske spoznaje i vlastitu fotografiju prvog ljudskog koraka na Mjesecu. Na crnobijelom televizoru. Vrijeme će pokazati, onima koji će to doživjeti, a mene nadživjeti što tehnološka budućnost s gospodinom Elonom Muskom donosi.

Po mašti nadmašio Julesa Vernea, a po ostvarenju – neusporediv

Za završetak. Tko od nas, osim njegovih biografa nešto zna o životu i djelovanju Julesa Vernea osim pisanja brojnih sjajnih njegovih romana? Je li se bavio politikom? Možda netko zna, ali ja ne! O političkom životu Elona Muska? Svi medijiznaju „sve“. Sve ono što vide i čuju putem medija. I javnih i vlastitih. Muskovih. U jednom domaćem mainstreamu nađoh slučajno sačuvan veliki članak od 12. siječnja, kada mi još ni na pamet nije pala ni pomisao na pisanje ovog članka, a ni danas nisam siguran koliko je to pametno, s naslovom, slovima visokim oko osam centimetara (zaboravih cicere) „ELON MUSK“, i nadnaslovom: „Američki milijarder počeo se upletati u politike europskih zemalja, te podržavati ekstremnu desnicu. Svojim izjavama nadmašuje i novoizabranog američkog predsjednika i pitanje je mogu li ta dva egocentrika preživjeti jedan pokraj drugoga“. Dakle, medijski gledano – milijarder u politici. Ni riječi o poslovnim ni inovacijskim dostignućima i rezultatima. Moje osobno mišljenje je da se svatko, tko vidi svoj interes, bavi svime što nije suprotno zakonima i ljudskosti. Ljudima. I da se to odražava na bilo čije aktualne stavove. Jules Verne nije imao „taj privilegij“. Nadam se. Ali tu je i ono narodno uvijek latentno, ali postojeće: Tko se politike laća… Spekulativno pitanje koje će ostati bez odgovora: Što bi danas pisao Jules Verne, ali i: Što bi radio ili pisao prije dvjestotinjak godina gospodin Elon Musk?

Obiteljski čovjek s djecom pod raketom za Mars i s automobilima Tesla

A ako ostavimo aktualnu politiku po strani gospodin Elon Musk ima očekivano sjajnu PR promidžbenu službu, veliki broj pratitelja, fanova i niz portala i mnogo poklonika i prijatelja i na FB i na X, kojeg je vlasnik, gdje se svi mogu upoznati s njegovim uspjesima, razmišljanjima, radostima, tugama… Sjajne su fotografije raketa za Mars i šire, automobila TESLA, koji lete kao dronovi. I ostalih tehnikalija… Obiteljska ljubav. S djecom, roditeljima, svi nasmiješeni… Sa svojim malim sinom pokraj rakete za Mars… Čovjeka koji voli svoj posao, obitelj, roditelje, djecu. Ljude…

Na kraju i odgovor iz naslovnog pitanja o nepisanom intervju s gospodinom Elonom Muskom. Nisam ni vodio, ni bio u prigodi dobiti intervju s gospodinom Elonom Muskom, jer ga nisam ni zamolio, ni zatražio. Ali, stoga nisam ni mogao biti odbijen. Sve što sam naveo u članku zorno prikazuje o kakvom se ljudskom kapacitetu radi, a da bi tehnički skoro neizvediv razgovor na daljinu zbog jezične barijere sa mnom, nevažnim „čovjekom iz prošlog stoljeća“, (taj sam), i mojim amerikaniziranim, nerealiziranim „novinarskim snom“, iz države veličine njujorškog Bronxa, bio ikomu važan. Mogu samo zamišljati kakvi bi bili njegovi odgovori, koliko bi oni bili važni i bogati novim informacijama, koje sam otvorio ovim člankom. I sjetih se i Jamesa Bonda 007 i njegove nezaboravne filozofske rečenice :“Never say never“ …

Antun Drndelić

hkv.hr / Hrvatsko nebo