Featured Video Play Icon

Nakon Spahna, i neki drugi CDU-ovci protive se uskraćivanju predsjedničkih mjesta u odborima Bundestaga AfD-u

Vrijeme:2 min, 38 sec

 

Jens Spahn ne želi organizacijski tretirati AfD u Bundestagu drukčije od ostalih oporbenih stranaka. Nekoliko Unijinih političara priskače na stranu stranačkih kolega. Mathias Middelberg poziva na promjenu strategije.

Nakon zahtjeva iz CDU-a da se AfD-u više ne uskraćuje predsjedanje odborima u budućem Bundestagu, drugi demokršćanski političari izjasnili su se za drukčiji pristup stranci od dosadašnjega, a među njima i zamjenik šefa parlamentarne skupine Mathias Middelberg. On je za “Neue Osnabrücker Zeitung” rekao: “Uskraćivanje AfD-u predsjednika odbora, na primjer, ne će srušiti tu stranku. Naprotiv, to daje AfD-u prigodu da njeguje svoj status žrtve.” Ono što je ključno jest da “svaki zastupnik AfD-a na posebnoj parlamentarnoj funkciji mora biti u mogućnosti biti smijenjen u bilo kojem trenutku u slučaju lošeg ponašanja”.

Umjesto isključenja AfD-a s dužnosti, Middelberg vjeruje da drukčija strategija ima više smisla: “Da bi se AfD-u umanjilo značenje, tu će pomoći samo uspješne politike o pitanjima kao što su azil ili beneficije građanima”, rekao je taj političar CDU-a.

Njegov kolega Johann Wadephul, također potpredsjednik parlamentarne skupine Unije, zauzeo se za izbor kandidata AfD-a za predsjednike odbora koji u prošlosti nisu izazivali negativnu pozornost. “Uskraćivanje AfD-u položaja predsjedavajućih odbora značilo bi da oni mogu zadržati svoj status mučenika”, rekao je Wadephul novinama uredničke mreže Njemačka.

Prema Wadephulu, predsjednici odbora trebali bi moći izgubiti svoje položaje ako se ponašaju negativno. “Želimo izričito uključiti u novi poslovnik odredbu da se mogu glasovanjem smijeniti ako se ne ponašaju korektno”, rekao je političar CDU-a. Najavio je razgovore sa SPD-om na tu temu.

AfD mora “izaći iz uloge mučenika” i dobiti u parlamentu prava koja bi vrijedila i za druge, zahtijeva premijer Saske Michael Kretschmer (CDU) u ZDF “Morgenmagazin”. AfD je desničarska ekstremistička stranka, no stvarna demokratska prava svakog zastupnika trebala bi vrijediti i za tu stranku, “jer ćete ju inače ojačati, a ne oslabiti”, rekao je.

Spahn za tretiranje AfD-a kao bilo koje druge oporbene stranke

Potpredsjednik parlamentarne skupine Unije Jens Spahn iznio je u “Bildu” da se AfD treba tretirati kao bilo koja druga oporbena stranka kada su u pitanju procesi u parlamentu, procedure u poslovniku, u odborima i razmatranje prava manjina i većine.

Zbog toga su ga među ostalima kritizirali i Zeleni. Čelnica stranke Franziska Brantner, na primjer, izjavila je novinama: “S Jensom Spahnom, sve što je ostalo od zida Franza Josefa Straussa naspram desnici jest klimava drvena ograda.” A parlamentarna tajnica Zelenih Irene Mihalic izjavila je za “t-Online”: “Unija je pozvana nedvosmisleno razjasniti svoj odnos s AfD-om i oštro se diferencirati od ekstremne desnice.”

U obranu Spahna stao je političar CDU-a Philipp Amthor. “Očito se nije radilo o trivijalizaciji AfD-a“, nego o “opravdanoj smjernici da tu silu treba potisnuti kroz strastvenu, sadržajnu raspravu umjesto da se koristimo trikovima parlamentarnog zakona”, rekao je član Bundestaga iz Mecklenburg-Zapadnog Pomeranija za “Frankfurter Allgemeine Zeitung”.

CDU-ova ekonomska političarka Gitta Connemann upozorila je na portalu “t-online” na to da se AfD “normalizira” [tj. da ga se tretira kao „normalnu“ stranku]. No usprotivila se i njegovu isključenju u pitanju predsjednika odbora, jer se stranka može “odčarati samo stručnim radom”.

 

Die Welt/Hrvatsko nebo

Odgovori