
Cilj nije pomirba, nego nemir Britanija upozorava na Putinove ambicije na zapadnom Balkanu: “To je novo žarište”
Dok su oči Europe i Zapada uglavnom uprte u rat u Ukrajini, napetosti u zapadnom Balkanu sve više rastu.
U vrhu britanske vlasti regiju nazivaju “drugim žarištem” i upozoravaju da ruski predsjednik Vladimir Putin koristi trenutak da destabilizira bivše jugoslavenske zemlje, potiče podjele i gura regiju dalje od EU i Zapada, a bliže Moskvi i Pekingu, piše Politico.
Britanski ministar vanjskih poslova David Lammy prošlog je tjedna posjetio regiju kako bi potvrdio podršku Velike Britanije proširenju Europske unije na svih šest zemalja zapadnog Balkana – Albaniju, Bosnu i Hercegovinu, Crnu Goru, Kosovo, Sjevernu Makedoniju i Srbiju. “S ratom u Europi i dugom rukom ruskog upletanja i ovdje, bilo bi krajnje neodgovorno ignorirati zapadni Balkan”, rekao je Lammy za Politico.
Prema Lammyevim riječima, Putinov cilj nije pomirba, već trajna nestabilnost i nemir. “U njegovom je interesu da regija ostane na rubu, da društva budu nemirna, a sukobi potaknuti kibernetičkim i hibridnim ratovanjem”, rekao je.
Mnogi zapadni diplomati smatraju da bi Kremlj mogao iskoristiti duboko ukorijenjene etničke i vjerske napetosti kako bi potaknuo nove sukobe i ojačao svoj utjecaj u dvorištu Europske unije.
Jedan britanski dužnosnik upozorio je da Balkan mora brzo krenuti naprijed, jer bi uskoro cijela pažnja Bruxellesa mogla biti zaokupljena ulaskom Ukrajine u EU. “Prozor prilike je vrlo uzak. Balkan više ne može sjediti na dvije stolice”, rekao je.
Val masovnih studentskih prosvjeda, koji traju još od studenog prošle godine kada je u urušavanju nadstrešnice na kolodvoru u Novom Sadu poginulo 16 ljudi, svakodnevno blokira prometnice. Prosvjedi su se proširili i na protivljenje planiranom luksuznom kompleksu Jareda Kushnera, zeta američkog predsjednika Donalda Trumpa, na mjestu bivšeg ministarstva obrane koje je NATO bombardirao 1999.
U prosvjedima se ne vijore zastave EU, a mnogi studenti Bruxelles doživljavaju kao suučesnika korupcije protiv koje se bore. “Paralelno se pregovara s Vučićem o članstvu i pokušava mu se pristupiti zbog srpskog litija”, kažu organizatori, ističući licemjerje europske politike.
Srbija ne priznaje neovisnost Kosova, odbija uvesti sankcije Rusiji i nastavlja produbljivati vojne i gospodarske odnose s Moskvom i Pekingom. “Paradoks ovdje živi punim plućima”, rekao je Lammy koji kaže da Putin želi zapadni Balkan kao “sljedeće igralište”.
U Prištini, glavnom gradu Kosova, britanska delegacija dočekana je s velikim simpatijama. Kosovska predsjednica Vjosa Osmani, energična političarka iz “milenijske generacije”, rekla je da je odnos sa Srbijom u “kritičnoj fazi”. Nazvala je Beograd “hegemonističkim susjedom” i upozorila da prijetnja novim ratom nije isključena.
Kosovo je za brojne napade i incidente, uključujući opsadu srpskog manastira u selu Banjska i sabotaže infrastrukture, izravno optužilo Srbiju. Vučić to poriče i tvrdi da se incidenti koriste kao izgovor za represiju nad Srbima na Kosovu. Osmani, pak, tvrdi da Beograd sve više surađuje s Rusijom, Kinom i Iranom, što naziva “trokutom zla”.
Predsjednica Kosova zatražila je bilateralni sigurnosni sporazum s Ujedinjenim Kraljevstvom i najavila spremnost Kosova da sudjeluje u mirovnoj misiji koju Ujedinjeno Kraljevstvo i Francuska žele organizirati za Ukrajinu – ako Britanci potpišu sporazum koji predlaže, piše Index.hr.
U Bosni i Hercegovini, predsjednik Republike Srpske Milorad Dodik suočen je s pravomoćnom presudom zbog nepoštivanja odluka međunarodnog visokog predstavnika. Umjesto da bude uhićen, Dodik se slobodno kreće, nedavno je bio u Beogradu s Vučićem, a potom u Moskvi s Putinom.
Iako su mu SAD i Velika Britanija već uvele sankcije, britanska političarka Arminka Helić traži oštrije mjere. “Ovo nije brz rez nego spora infekcija”, kaže Helić, koja je i sama izbjegla iz BiH tijekom rata.
Upozorava da je Zapad previše pasivan prema ruskom širenju utjecaja na Balkanu, koje se provodi kroz crkvu, medije, dezinformacije i političke saveze.
Helena Ivanov iz britanskog think-tanka Henry Jackson Society smatra da bi Zapad ponovno mogao zakasniti, kao što je zakasnio 1990-ih. “U pitanju nije rat, ali bi se mogli probuditi u trenutku kad su ruski i kineski utjecaji već duboko ukorijenjeni i tada će biti prekasno”, rekla je.
Zajednički zaključak britanskih i kosovskih dužnosnika, kao i političkih analitičara, jest jasan: ako EU i šira međunarodna zajednica ne djeluju brzo i odlučno, Putin bi mogao pretvoriti Balkan u novu zonu sukoba i nestabilnosti, baš kao što je to učinio u Ukrajini.
večernji.ba / Hrvatsko nebo
Više
Berlin: Ukrajina ne bi trebala prepustiti sav teritorij pod ruskom okupacijom
Njemački ministar obrane ocijenio je u nedjelju da Ukrajina ne bi trebala prepustiti sav teritorij koji je okupirala Rusija,...
Cvrtila: Krim ostaje ruski, Ukrajince se priprema za teritorijalne ustupke
Rusija mora imati Krim iz geostrateških razloga, a ne zato što su ga osvojili 2014. godine. Priča o teritorijalnim...
SVETAC DANA “Sveti Ljudevit Monfortski”
ponedjeljak, 28. travnja 2025. Papinsko geslo koje si je izabrao Ivan Pavao II. bilo je "Totus Tuus" - Sav...
Povodom Porfirijevih izjava pred Putinom o ruskom i srpskom svijetu: Tko je poglavar SPC-a u Crnoj Gori?
Obraćanje patrijarha Srpske pravoslavne crkve (SPC) Porfirija ruskom predsjedniku Vladimiru Putinu, tijekom njegova posjeta Moskvi, otvorilo je dva pitanja...
BEĆIROVIĆ ODGOVORIO VUČIĆU: Nisi nadležan ocjenjivati je li RS napadnuta
Bošnjački član Predsjedništva Bosne i Hercegovine Denis Bećirović odgovorio je na izjave predsjednika Republike Srbije Aleksandra Vučića. Poručio je...
Porfirije najavljuje rat za svete srpsko-ruske zemlje Bosnu i Hercegovinu, Kosovo, Crnu Goru, a hrvatska vlast znakovito šuti
Poznati hrvatski novinar i publicista Tihomir Dujmović reagirao je na posjetu patrijarha srpske pravoslavne crkve Porfirija Moskvi i objavljene...