Zoran Krešić: Rubijeva objava o Dodiku uvod u nove podjele, ‘pobjede’ i ‘poraze’ BiH

Vrijeme:4 min, 8 sec

 

Nakon masovnih reakcija zapadnih administracija i osuda poteza vlasti Republike Srpske, verbalni rat gotovo je utihnuo tijekom vikenda, dok su različiti akteri pokušavali ostvariti političke bodove tumačeći poruke, posebno onu američkog državnog tajnika Marca Rubija. Njegova objava na platformi X sadržavala je tri značajne poruke, koje su različite strane interpretirale u svoju korist. piše Večernji list BiH. Zbog toga smo potražili tumačenje umjetne inteligencije kako bismo što “neutralnije” analizirali ove diplomatski nijansirane tonove, koji su ipak bili uravnoteženiji u odnosu na prethodne izjave.

Presuda Miloradu Dodiku, kojom je osuđen na godinu dana zatvora i zabranu političkog djelovanja na šest godina, bila je neposredan povod za eskalaciju krize. Nakon te odluke vlasti Republike Srpske odlučile su osporiti rad državnih institucija unutar entiteta, što je izazvalo reakcije međunarodne zajednice, uključujući osude iz Washingtona i drugih zapadnih prijestolnica. Kao odgovor na pogoršanje sigurnosne situacije EUFOR je odlučio rasporediti dodatnih 400 vojnika u BiH, dok u Sarajevo danas stiže glavni tajnik NATO-a Mark Rutte, koji će se sastati s predsjedateljicom Vijeća ministara BiH Borjanom Krišto. Ovaj susret naglašava važnost stabilnosti i sigurnosti u regiji te pokazuje da međunarodna zajednica pomno prati razvoj situacije.

Konakovićevo tumačenje

Marco Rubio kritizira Dodikove postupke, ali ih ne naziva izravno separatističkima ili secesionističkima, već se fokusira na potkopavanje institucija i ugrožavanje stabilnosti, ostavljajući prostor za interpretaciju i mogući dijalog. Njegova poruka pokazuje da SAD ne podržava Dodikove političke poteze, ali također ne zatvara vrata njegovu sudjelovanju u rješavanju problema. Dodik je jučer komentirao njegovu objavu, istaknuvši da “primamo na znanje i ozbiljno shvaćamo izjavu tajnika Rubija”: “Čini se da je State Department još uvijek u poslu izgradnje nacije. Teško je razumjeti kako je to dio nove antiglobalističke i “America First politike” koju zagovara predsjednik Trump. Ipak, trenutačna kriza u BiH nije ni naša kreacija ni naš izbor. Ako prihvatimo da njemački birokrat i šačica veleposlanika imaju moć mijenjati međunarodno pravo, naš Ustav i zakone, onda prihvaćamo kraj Daytonskog sporazuma i kraj Republike Srpske. Nastavit ćemo se boriti za oboje. Dosljedno sam nudio razgovore o mirnom dogovoru koji bi smanjio napetosti i okončao sadašnju krizu, ali to mora biti na temelju povratka vladavini prava, prestanku naoružavanja pravosuđa i zajedničkih državnih institucija BiH, kao i brzom prestanku stranog upletanja u naše poslove. Jasno ponavljam, Republika Srpska i ja smo opredijeljeni za mirno i pregovorno rješavanje trenutačne krize koju je inicirao gospodin Schmidt.” Rubio poziva na dijalog, što ne isključuje nikoga iz pregovora. Ministar vanjskih poslova BiH Elmedin Konaković tvrdi posve drukčije. Izjavio je kako su poruke iz Washingtona potvrda njegovih ranijih izjava da se politika SAD-a prema Balkanu neće značajno mijenjati. “Oni koji misle da će Trump reći Putinu: ‘Uzmi taj dio svijeta na dar’, ne znaju što rade. Prvenstveno mislim na Dodika i njegove suradnike. Jutros smo dobili potvrdu da taj posvećeni odnos američke administracije ostaje na snazi. Poruka Marca Rubija za mene nije neočekivana, ali je za nijansu glasnija nego što smo očekivali”, kazao je Konaković. Dodao je kako je to Dodikov poraz. Rubio uključuje Srbiju i Hrvatsku u rješavanje krize, što je vidljivo u njegovoj izjavi kojom poziva “partnere u regiji” da pomognu u suzbijanju destabilizirajućih poteza. Rubio ne poziva na sankcije protiv Dodika, što bi posve sigurno bio slučaj prije nekoliko mjeseci. Zabrinutost situacijom izrazio je poglavar Islamske zajednice u BiH Husein Kavazović ocjenjujući je kao najtežu krizu od Dayona do danas. Istodobno, izaslanik u Klubu Srba u Domu naroda Parlamenta BiH Radovan Kovačević istaknuo je da “obranom Ustava BiH Republika Srpska radi na tome da se BiH vrati u okvir vladavine prava i Ustava”. “Prema Ustavu, BiH nema nadležnost nad pravosuđem. Ta odgovornost je na Republici Srpskoj i Federaciji BiH. Također, nema nadležnost nad poslovima iz domene sigurnosti i sigurnosnim agencijama koje su u nadležnosti Republike Srpske i FBiH”, naveo je Kovačević.

Očuvanje BiH

Odgovorio mu je oporbeni zastupnik Nebojša Vukanović ocjenjujući da Dodikovi suradnici pokušavaju iskriviti jasne poruke američke administracije. “Kada Dodik ima ovakve suradnike i poltrone, nije ni čudo što se našao na rubu političkog ambisa”, napisao je Vukanović, dodajući da je poruka Marca Rubija “završni udarac” vladajućoj koaliciji u RS-u. Dolazak glavnog tajnika NATO-a Marka Ruttea u Sarajevo dodatno potvrđuje da je međunarodna zajednica odlučila poduprijeti vlasti BiH. Sastanak s Borjanom Krišto naglašava važnost očuvanja teritorijalnog integriteta zemlje i stabilnosti regije. Uz to, EUFOR povećava svoju prisutnost u BiH raspoređivanjem dodatnih 400 vojnika. Rubio kombinira kritiku Dodikovih poteza, poziv na dijalog i uključivanje regije u rješavanje krize. Istodobno, međunarodna zajednica povećava vojnu prisutnost i političku aktivnost u BiH, što pokazuje da je situacija ozbiljna i da će se daljnji razvoj događaja pomno pratiti. Dok vlasti RS-a ostaju pri svojim stavovima, reakcije iz Sarajeva, Bruxellesa i Washingtona jasno daju do znanja da neće biti tolerancije prema potezima koji bi mogli ugroziti stabilnost zemlje. Dolazak NATO-ova glavnog tajnika Ruttea i povećanje snaga EUFOR-a dodatno potvrđuju da je međunarodna zajednica spremna na sigurnosnu eskalaciju u Bosni i Hercegovini.
Autor:Zoran Krešić
večernji.ba / Hrvatsko nebo

Odgovori