Kreatori desetak eu. zakona su HDZ i SNSD, Trojka nijednog

Vrijeme:3 min, 3 sec

 

Domaćoj javnosti nedavno je kao razlog za izbacivanje SNSD iz vlasti objašnjeno njegovo blokiranje europskih reformi.

Nakon toga krenuo je već ranije razrađen scenarij s objašnjenjima tko je i koliko zaslužan za europski put zemlje. Valja reći kako je ovaj saziv Vijeća ministara u nešto više od dvije godine rada uspio napraviti što nisu prethodna dva u osam godina. A i za ono što je urađeno najzaslužniji su ministri HDZ BiH, SNSD i njegovih koalicijskih partnera. Naime, ni jedan od zakona nije izašao iz resora stranaka probošnjačke “trojke” niti su ga predložile. Analizirajući pažljivo izvješće o napretku Bosne i Hercegovine iz ožujka 2024. godine, postaje jasno da su ključni reformski iskoraci ostvareni u resorima kojima rukovode ministri iz redova HDZ i SNSD. Suprotno očekivanjima onih koji u bošnjačkim strankama vide predvodnike europskog puta BiH, upravo su ministarstva pod vodstvom hrvatskih i srpskih predstavnika predložila i provela najvažnije reforme koje su omogućile uvjetno otvaranje pregovora s Europskom unijom, piše Večernji list.

Ministarstvo pravosuđa BiH, koje vodi Davor Bunoza, odigralo je jednu od ključnih uloga u provedbi reformi koje su bile ključne za dobivanje “zelenog svjetla” iz Bruxellesa. Ministarstvo je bilo predlagač čak četiri zakonska rješenja dopune Zakona o Visokom sudbenom i tužiteljskom vijeću (VSTV), Zakon o sprječavanju sukoba interesa, dopune Zakona o državnoj službi, Zakon o slobodi pristupa informacijama. Uz zakonodavne prijedloge, Ministarstvo pravosuđa uspješno je donijelo strategiju za rad na predmetima ratnih zločina i imenovalo nadzorno tijelo za njezinu provedbu. Također, sklopljen je memorandum o razumijevanju s Međunarodnim rezidualnim mehanizmom za kaznene sudove, što je također pozitivno ocijenjeno u izvješću EU. Dva zakona koja su na stolu također dolaze iz iste “HDZ kuhinje”. Onaj o sudovima BiH i VSTV. Dakle, iz resora pravosuđa dolazi čak šest reformskih iskoraka koje je Bruxelles prepoznao kao ključne.

Ministarstvo civilnih poslova, kojemu je na čelu Dubravka Bošnjak (HDZ BiH), iznjedrilo je vjerojatno najteži – Zakon o zaštiti osobnih podataka. Ministarstvo sigurnosti BiH, koje je vodio dužnosnik DNS, iz Dodikova koalicijskog kapaciteta, također je ostvarilo značajan reformski doprinos na europskom putu BiH. Ovo ministarstvo bilo je predlagač dva ključna zakona: Zakona o sprječavanju pranja novca i financiranja terorizma, izmjene Zakona o strancima. Osim zakonskih rješenja, donesene su i dvije ključne odluke – sporazum s Frontexom, strategija u oblasti migracija. Ovi koraci bili su od presudne važnosti za sigurnosni sektor i usklađivanje BiH s europskim standardima u borbi protiv financijskog kriminala i regulaciji migracija. S druge strane, kada se pogleda učinak ministarstava pod vodstvom bošnjačkih stranaka, vidljivo je da su izostali konkretni reformski prijedlozi koji bi doprinijeli napretku BiH na europskom putu. Jedini uspjeh koji se u izvješću EU pripisuje bošnjačkom političkom bloku odnosi se na rad Direkcije za europske integracije (DEI), i to u segmentu izrade programa za europske integracije. To znači da ni jedno bošnjačko ministarstvo nije bilo nositelj bilo kakvog značajnog zakona koji otključava europske integracije.

Obrana Bosne

U međuvremenu politička strategija bošnjačkih stranaka bila je izabrati ministarstva s primarnim ciljem da “brane Bosnu” od navodnih napada, ponajviše zbog napada SDA, koji i dalje drži veliki utjecaj u bošnjačkom političkom korpusu. Ne treba umanjiti činjenicu da je “trojka” bila spremna prihvatiti važne reformske zakone. Dapače, sve su prihvatili. Sve dok nije stigao iz američkog Veleposlanstva i bošnjačke javnosti. To se posebno vidjelo u slučaju Zakona o sudovima BiH i reformi VSTV, gdje je bošnjačka politička scena bila pod pritiskom da se suprotstavi rješenjima koja su postignuta u Banjoj Luci. Jedina zadaća iz resora bošnjačkih ministara koja se odnosila na europske integracije bila je prijedlog uvođenja viznog režima za Saudijsku Arabiju, UAE i Tursku ili Rusiju. No, zbog političke štete u Sarajevu i u muslimanskom svijetu, to nikada nije predloženo.

hms.ba / Hrvatsko nebo