Za razliku od vršnih ljudi HDZ-a i vlasti te drugih predsjedničkih kandidata, Jonjić se u tišini pomolio za Tuđmana

Vrijeme:2 min, 38 sec

 

U crkvi Sv. Mati Slobode na zagrebačkom Jarunu služena je 10. prosinca sv. misa zadušnica za pokojnog predsjednika, akademika Franju Tuđmana. Zadušnica je prigoda pomoliti se za dušu pokojnika, prisjetiti se njegovih vrlina i postignuća. Sjećamo se prethodnih godina misa zadušnica za predsjednika Tuđmana bila je uvijek medijski događaj popraćen s više strana, ponajprije od HRT-a i HINA-e, javnih nam servisa, te dalekovidnica s nacionalnom koncesijom.

Na mise zadušnice za predsjednika Tuđmana u pravilu dolazili su najviši predstavnici zakonodavne i izvršne vlasti. Osobito kad su, kao i danas, vlast obnašali „demokršćanski“ HDZ sa svojim od prigode do prigode inkluziviranim partnerima. Dalekovidnice s nacionalnim koncesijama pa do gledanih nezavisnih tv emisija poput Bujice, kao po nečijoj zapovijedi odlučili su da misa za Tuđmana nije događaj vrijedan pozornosti. Ove godine, dogodio se, naime, sinkronizirani bojkot i medija i političara. I to u jeku predizborja za ustanovu Predsjednika Republike, kad stranke i njihovi kandidati upravo vape za javnim događajima na kojima nastoje biti viđenima. U pravilu stranke i visoki politički dužnosnici takve prigode ne preskaču i bez predizbornog konteksta. Pače, sjedaju u prve redove, da ih kamera bolje vidi.

Novinara i kamera nema zato što nema dužnosnika, ili obrnuto?

Jesu li se jedni i drugi, i mediji i političari, preplašili predsjedničkog kandidata Tomislava Jonjića za kojega je bilo razumno pretpostaviti da će, kao sljednik a moguće i nasljednik tuđmanovske politike, doći na zadušnicu? I doista, došao je sa suprugom bez ikakve pompe pomoliti se za Predsjednika, koji je, kako se moglo čuti i u propovijedi, ostavio dubok trag u nacionalnoj povijesti, tako dubok da ga detuđmanizatorski višestranački pokret već dvadeset i pet godina nastoji zatrti? Jesu li predsjednik Hrvatskoga (državnog) sabora i saborski zastupnici, predsjednik hrvatske vlade i njegovi ministri dobili na vrijeme dojavu da će mediji bojkotirati događaj? Ili su mediji dobili informaciju da političari ne će doći, pa su zaključili da nemaju ni što ni koga snimiti? Zašto HDZ nije došao na zadušnicu svojemu utemeljitelju? Zašto pak nijedan politički partner HDZ-a nije došao? Kako glavni urednici javnih medija i medija s nacionalnom koncesijom opravdavaju izostanak s ovoga događaja?

Što god bilo, nepristojno je kolektivno bojkotirati ovaj događaj, bilo da je riječ o izostanku medija zbog nedolaska političara ili o izostanku političara zbog nedolaska medija, ili pak da je riječ o zajedničkoj, sinergijskoj i partnerskoj odluci političkih i medijskih velmoža. A posebno je bezobrazno od onih predsjedničkih kandidata koji računaju na biračko tijelo hrvatskih katolika starčevićanskog, radićevskog i tuđmanovskog smjera (gđe Lozo i Selak-Raspudić, te gg. Primorac i Bulj) Stoga je dobro da je dolazak predsjedničkog kandidata Tomislava Jonjića zapravo poruka kako još ima nade u rehabilitaciju kontaminiranoga prostora hrvatske politike. Čini se kako su politički establišment i medijska glavna struja svjesni političkog potencijala kojega Jonjić nedvojbeno ima.

Vijest o misi zadušnici s foto galerijom prenijela je Informativna katolička agencija (https://ika.hkm.hr/galerije/foto-misa-zadusnica-za-dr-franju-tudmana/?returnUrl=https%3A%2F%2Fika.hkm.hr%2Fnovosti%2Fproslavljena-misa-zadusnica-za-prvog-hrvatskog-predsjednika-dr-franju-tudmana%2F). (nep)

Povezano:

Zdravko Gavran: Četvrt stoljeća od smrti Franje Tuđmana – nekoliko natuknica za razlučivanje

 

Hrvatsko nebo

Odgovori