Jelena Danilović: Vučić predstavljanjem srpskoga naroda kao žrtve pokušava kontrolirati procese u regiji i Crnoj Gori

Vrijeme:4 min, 29 sec

 

„Od RTS-ove serije ‘Tvrđava’, koja prikazuje Nikšić kao Knin od 1990. do 1995., nemaju koristi ni građani Nikšića ni Crne Gore“

Analitičarka crnogorskoga Digitalnoga forenzičkoga centra (DFC) Jelena Danilović izjavila je kako je nikšićka Turistička organizacija s 200.000 eura financirala troškove ekipe RTS-a prilikom snimanja serije „Tvrđava“, koja prikazuje Nikšić kao Knin, u razdoblju od 1990. do 1995., iako od takva projekta nemaju koristi ni građani Nikšića ni Crne Gore.Jelena Danilovic

„To nije promocija države, a istodobno crnogorski filmski radnici dobivaju simbolična sredstva za svoje projekte“, rekla je sinoć u središnjoj informativnoj emisiji 24 sata E televizije Jelena Danilović, prenosi portal Antena M.

Prema njezinim riječima DFC već godinama ukazuje na snažan maligni utjecaj Srbije, ali, kako kaže, i Rusije.

„Ono što je ključno za ovu studiju, koja je nastavak prethodne studije, jest kako crnogorskom društvu predstaviti određene ideje i vrijednosti koje su bile neprihvatljive da postanu prihvatljive. A upravo to radi režim u Beogradu, ali naravno i prosrpski ‘proxy akteri’ u Crnoj Gori. Svi ti utjecaji reflektiraju se kroz različite sfere, sve te hegemonističke ambicije i hibridni pristupi, kroz političku sferu, kroz političke strukture, ali i kroz druge društvene sfere, i to je ono što posebno zabrinjava, kroz područja vjere, kulture i obrazovanja“, rekla je Danilović.

„To što srbijanski predsjednik srpski narod predstavlja kao žrtvu“, objašnjava, vrlo je opasan narativ i radi se o suptilnijem obliku manipulacije informacijama koju, kako smatra, građani teže prepoznaju.

Prosrpske političke elite u Crnoj Gori prihvaćaju narativ žrtve i kroz taj narativ ostvaruju političke ciljeve

„Utječe na percepciju i stajališta građana u važnim društvenim i političkim temama. Upravo režim Aleksandra Vučića pokušava viktimizirati srpski etnički i nacionalni identitet, zapravo plasirati taj narativ u javnost i na taj način kontrolirati sve procese u regiji, pa tako i u Crnoj Gori“, izjavila je, dodavši kako prosrpske političke strukture u Crnoj Gori prihvaćaju taj narativ žrtve, zapravo projektiraju taj koncept i kroz tu matricu u posljednje vrijeme ostvaruju svoje političke ciljeve.

Narativi koji se šire kroz političke strukture, kroz medije, brojne aktere, udruge i organizacije, kako je upozorila, dodatno utječu na već postojeće podjele u društvu, na napetosti, mobilizaciju i, kako kaže, radikalizaciju društva.

Retorika prijetnji ima za svrhu, podsjetila je, nastavak polarizacije društva, ali i, kako je dodala, na malobrojnije narode i Crnogorce u Crnoj Gori.

Smatra opasnim najave o formiranju „nekakve ustavotvorne skupštine“, koja bi bila platforma za promjenu Ustava, i scenarij koji bi svakako bio opasan, upravo zato što bi ugrozio građanski karakter Ustava države, ali bi to dovelo i do etnofiletizacije, koja bi zapravo podijelila crnogorsko društvo po etničkim linijama.

SPC ima ključnu ulogu u ostvarivanju utjecaja režima iz Srbije

Upitana ima li uplitanja Srpske pravoslavne Crkve u crnogorsku politiku, Danilović je izjavila kako Srpska pravoslavna Crkva ima ključnu ulogu u ostvarivanju utjecaja režima iz Srbije, upravo kroz podršku određenim političkim, odnosno konkretno prosrpskim političkim strukturama. I ranije smo ukazivali na primjere, tijekom lokalnih izbora u Nikšiću, ali i nedavnih lokalnih izbora u Podgorici i Kotoru, kada su podržali određene političke strukture, rekla je.

„Srpska pravoslavna Crkva koristi se duhovnim utjecajem kako bi manipulirala građanima, ali i na neki način mobilizirala građane, a ono što se ističe u ideološkoj matrici djelovanja SPC-a u regiji, pa tako i u Crnoj Gori, svakako je etnofiletizam, odnosno crkveni i vjerski nacionalizam”, izjavila je te upozorila na problem s kojim su se bavili u prethodnim analizama; prije svega, prijedlog Zakona o stranim agentima, kojim autokratski režimi guše slobodu govora i dodatno demokratizaciju države.

„Na mnogim smo primjerima pokazali kako funkcionira, odakle potječe, iz Rusije, ali kako funkcionira i kakve posljedice ima u europskim državama koje su takav ili sličan zakon donijele, ili barem pokušale, i kako je to zaustavilo njihove europske integracije”, izjavila je.

Politički nositelji odluka Crne Gore moraju svu pozornost i resurse usmjeriti na proces pridruživanja Europskoj uniji

„Pokušava se utjecati na kognitivnu ranjivost građana, i na njihove emocije, i posebno kod važnih društveno-političkih procesa, i to je ono što rade srpski mediji, ali i filijale ruskih medija u Beogradu: RT Balkan i Sputnik Srbija, srpski tabloidi, televizije u Srbiji koje su bliske režimu Aleksandra Vučića, ali i domaći portali, konkretno IN4S, Borba, Alo online, svi oni su uključeni i kroz njih se plasiraju dezinformacijski narativi“, izjavila je, dodavši kako su dali primjere o njihovoj uključenosti tijekom intenzivne kampanje nakon objave rezultata popisa stanovništva u Crnoj Gori.

„Definitivni je cilj ugroziti europski put Crne Gore i dovesti do erozije građanskoga uređenja države Crne Gore“, rekla je, napomenuvši kako su to „objasnili na primjerima hibridnih aktivnosti“.

Prema njezinim riječima državne institucije ne reagiraju, a sve manje i društvo.

„Moramo spomenuti kako političke elite u posljednje vrijeme relativiziraju, čak i ignoriraju strane maligne utjecaje koji ostavljaju spomenute posljedice. Zbog svega toga DFC je kroz ovu studiju, ali i kroz brojne druge materijale dao konkretne preporuke upravo političkim strankama, donositeljima političkih odluka, ali i građanima i stručnjacima iz različitih oblasti, i upravo smo ukazali da glavni politički nositelji odluka moraju svu svoju pozornost i resurse usmjeriti na dalji proces pridruživanja Europskoj uniji“, izjavila je Jelena Danilović te zaključno istaknula potrebu jačanja institucija u borbi protiv narativa dezinformiranja, u svrhu očuvanje sekularizma i građanskoga karaktera države.

Digitalni forenzički centar prvi je takve vrste na širem području Zapadnoga Balkana, a glavni mu je ciljem reduciranja utjecaja malignih informacijskih aktivnosti na demokratske procese i institucije u Crnoj Gori.

hkv.hr / Hrvatsko nebo