Iran od jučer evakuira svoje vojne zapovjednike, diplomate i civile iz Sirije – pobunjenici nadomak ključnoga grada Homsa
Iran je započeo evakuaciju visoko rangiranih vojnih zapovjednika, diplomatskih službenika i njihovih obitelji iz Sirije, javio je američki dnevnik The New York Times. Po dojavama izvora iz Irana i bliskoistične regije na koje se dnevnik poziva, evakuacija je počela jučer ujutro. Među evakuiranim su zapovjednici iz elitne vojne postrojbe Iranske revolucionarne garde te diplomati, njihove obitelji i civili.
Neki od njih napustili su Siriju zrakoplovima, dok su drugi putovali kopnom prema Libanonu, Iraku ili prema sirijskom priobalnom gradu u Sredozemlju Latakiji.
U Latakiji se nalazi i jedina ruska vojna baza – osim pomorskoga vojnog pristaništa u Tartusu – u Sredozemlju. Ruske snage navodno su svoje brodove i podmornice već otpremile iz toga svog pristaništa, bojeći se da ta plovila ne bi postala metom sirijskih pobunjenika, čije su snage u ofenzivi u sjeverozapadnoj Siriji.
Posebice bi se situacija za Asadov režim i za ruska uporišta na sirijskoj obali u Sredozemlju pogoršala ako bi pobunjenicima pao u ruke grad Homs, važno uporište, križište i strategijska prometna poveznica između Damaska i područja sjeverozapadno od Homsa u smjeru područja uz Sredozemno more, sjeverno od Libanona, a južno od Turske. Pobunjeničke snage već su jučer došle nadomak glavnom tom glavnom uporištu Asadove Sirije i mjestu u kojem je razmjerno najzastupljenija manjinska alevitska populacija, kojoj pripada i Asad.
Nakon što su prije nekoliko dana pali Alep i Hama u munjevitim akcijama pobunjeničkih invadora, tisuće ljudi u strahu od rata i od ulaska islamističke paravojske napuštaju u vozilima grad, odlazeći većinom prema sirijskoj sredozemnoj obali.
Iran je, zajedno s Rusijom i Hezbolahom, bio ključni saveznik predsjednika Sirije Bašara al-Asada tijekom građanskog rata, koji je potrajao od 2011. do 2020. Iran je Asadov režima podrupirao kao dio iranske „osovine otpora“, suprotstavljene Izraelu i SAD-u, uz potporu libanonskog Hezbolaha i drugih proiranskih skupina na širem području.
Povlačenje vlastitih dužnosnika i pozivi vlastitim državljanima da napuste Siriju, koje su prethodno objavile Kina i više drugih država, tumači se kao rezultat sigurnosne procjene po kojoj je Asadov režim pred padom odnosno kao predviđanje da će pobunjeničke islamističke snage uspješno nastaviti ofenzivu te da će u Siriji doći do novih kaotičnih i nepredvidivih situacija.
Iako islamističke snage imaju korijene u Al-Kaidi, Džabhatu el-Nusri, Islamskoj državi i drugim borbenim i fanatičnim skupinama koje su se pokazale isključivima i krvoločnima prema svima koji ne pristaju uz radikalni sunitski islam i šerijat, vođa najjače pobunjeničke skupine Abu Mohammad al-Julani proveo je ideološko smekšavanje, uspostavio čvrću zapovjednu strukturu i postao autoritet koji drži pod kontrolom glavninu pobunjeničkih snaga. On je jučer dao intervju CNN-u, u kojem je sebe i svoju paramilitarnu organizaciju Hajat Tahrir al-Šam (Hayat Tahrir al-Sham HTS) prikazao kao kultiviranu organizaciju koja prihvaća i kršćane i druge. On više ne inzistira na islamizmu, nego na integrativnom sirijskom nacionalizmu, s ciljem da pridobije naklonost i potporu što više različitih sastavnica etnički i religijski složenoga sirijskoga društva. Rekao je da je njegov cilj svrgavanje al-Asadova režima.
Hrvatsko nebo