Georgescu odluku Vrhovnog suda Rumunjske o poništenju rezultata prvoga kruga izbora ocijenio kao “službeni državni udar”

Vrijeme:3 min, 12 sec

 

Nakon što je Vrhovni sud Rumunjske jučer poništio jučer rezultate prvoga kruga predsjedničkih izbora, tom odlukom kažnjeni relativni pobjednik Călin Georgescu (Kalin Đorđesku) tu je odluku ocijenio kao “službeni državni udar”. “Na današnji dan rumunjska je država pogazila demokraciju. Država je u stanju inducirane kome. No mi smo pak zajedno s narodom učinili što smo rekli: ispisali smo povijest. Vrijeme je da pokažemo da smo hrabar narod”, rekao je on u obraćanju na TV-kanalu Realitatea. Dodao je da je demokracija na udaru te da se čelnici drugih stranaka boje ne će li njihovi dosjei izaći na vidjelo. “Na današnji dan korumpirani je sustav sklopio pakt s đavlom. Mi pak imamo samo jedan pakt, s rumunjskim narodom i Bogom. Snaga je u svakomu od nas, rumunjski narod ne predaje se“, rekao je  Georgescu.

 

Po njegovim riječima, ovo je početak nove stranice u povijesti Rumunjske; cijeli svijet znade što se događa u Rumunjskoj, a stvari ne će ostati na tomu. “Iza mene stoji samo rumunjski narod”, poručio je u on u svom obraćanju. Istaknuo je kako nije potrošio nijedan lej u predizbornoj kampanji, niječući da iza toga stoji “državni akter”, kako stoji u objavljenim dokumentima s kojih je skinuta oznaka tajnosti. Iako se „državni akter“ u odluci suda ne imenuje, svim razumiju da se misli na Putinovu Rusku Federaciju i njezine obavještajne mreže.

Devet sudaca protiv volje 19 milijuna ljudi?

Na pitanje novinara o mogućnosti zabrane ponovnog kandidiranja, Georgescu je rekao da će u tom slučaju ’ići na najvišu instanciju’ te da su u tom smjeru već poduzete aktivnosti. “Ako devet sudaca, koliko ih je u Ustavnom sudu, odlučuje protiv volje 19 milijuna ljudi, onda to nije realno”, zaključio je.

U drugom krugu predsjedničkih izbora, koji se trebao održati u nedjelju, rumunjski birači trebali su birati između njaga i proeuropske čelnice socijaldemokratske stranke Elene Lasconi.

Stranke radikalne desnice postignule su dobre rezultate i na istočasno održanim parlamentarnim izborima prošle nedjelje, iako su vladajući socijaldemokrati osvojili najveći broj mandata te se nadaju da će uspjeti sastaviti proeuropsku koalicijsku vladu.

Sud nije doveo u pitanje legalnost glasovanja na parlamentarnim izborima.

Ankete mu nisu davale nikakve izglede, a sadsa je za sve kriv neimenovani (strani) „državni akter“ – pri čemu se misli na Rusiju – i TikTok!

Iako su mu predizborne ankete davale svega jednoznamenkansti postotak potpore, kandidat Calin Georgescu odnio je u prvom krugu relativnu pobjedu. A budući da on zastupa gledišta koja zapadne javnosti smatraju proruskima i radikalno desnima, na sve strane pokrenula su se pitanja o tome kako je takvo iznenađenje moguće u Europskoj uniji i državi članici NATO-a.

Rumunjski predsjednik Iohannis, koji je noćas izjavio da ostaje na dužnosti predsjednika države sve dok njegove nasljednik, kojega tek treba izabrati, ne preuzme dužnost, objavio je u srijedu dokumente s kojih je skinuta oznaka tajnosti. U njima se navode pojedinosti o, kako je rekao, masovnoj i “vrlo organiziranoj” kampanji za Georgescua na TikToku te se tvrdi da je tu kampanju koordinirao “državni akter”.

Nezavisni kandidat Georgescu pobijedio je u prvom krugu izbora 24. studenog, a proeuropska kandidatkinja, socijalistica Elena Lascioni ušla je u drugi krug. I Lascioni je dala izjavu u kojoj se sa zgražanjem osvrće na odluku Vrhovnog suda, koju smatra teškim udarcem za demokraciju.

Rumunjska – važna NATO-ova karika za obranu Europe od eventualne ruske invazije – postala upitna

Drugi krug trebao se održati u nedjelju, a glasovanje bijaše već počelo na biralištima u inozemstvu. No sada sve kreće ispočetka, a istodobno s time politička kriza u toj zemlji produbljuje se.

U Rumunjskoj su nedavno raspoređeni i američki proturaketni sustavi i uspostavljene nove vojne baze. NATO Rumunjsku tretira kao glavni stup obrane  srednje  i jugoistočne Europe od eventualne invazije iz Rusije. U komentarima prozapadnih medija ističe se da bi dolazak na predsjedničko mjesto Georgescua doveo u pitanje obrambenu ulogu Rumunjske u danomu geopolitičkom i sigurnosnom kontekstu.

 

agencije/Hrvatsko nebo