Europski centar za pravo i pravdu upozorava na rezoluciju P. Matića

Vrijeme:1 min, 38 sec

 

Zabrinjavajuća rezolucija hrvatskoga eurozastupnika

Odbor za ženska prava i rodnu ravnopravnost Europskoga parlamenta usvojio je 11. svibnja zabrinjavajući nacrt rezolucije o pobačaju i protiv prigovora savjesti hrvatskoga europarlamentarca Predraga Matića, a o njemu će se raspravljati tijekom plenarne sjednice 23. lipnja.P. Matic

Europski centar za pravo i pravdu (ECLJ) upozorava na štetnost takve rezolucije:

„Ovaj prijedlog rezolucije hrvatskog zastupnika u Europskom parlamentu Predraga Matića pod nazivom ‘O stanju seksualnog i reproduktivnog zdravlja i prava u EU u okviru ženskog zdravlja’ veoma je zabrinjavajući: radikalno promiče pobačaj i posebno poziva na ukidanje prigovora savjesti medicinskog osoblja.

To je novi pokušaj gotovo identičan pokušaju portugalske europarlamentarke Edite Estrela iz 2013. godine, protiv kojeg se ECLJ uspješno borio.

Ta inicijativa, kao i prethodna, prelazi nadležnosti Europske unije, budući da je područje zdravstva pitanje država (UFEU, čl. 168 st. 7). Parlament je odbacio nacrt rezolucije 2013. uz obrazloženje da je ‘nadležnost država članica da formuliraju i provode politike u zdravstvu i obrazovanju’. Dana 9. ožujka 2021., gđa Dalli, u ime Europske komisije, ponovno je podsjetila da ‘zakonodavne ovlasti o seksualnom i reproduktivnom zdravlju i pravima, uključujući pobačaj, imaju države članice’. (E-005924/2020).ECLJ Logo

Promotori pobačaja tvrde da se oslanjaju na ‘temeljno pravo na pobačaj’. To se ponovilo mnogo puta, uključujući i na saslušanju u Europskom parlamentu o kojem smo izvijestili. Ali ne postoji nešto kao ‘temeljno pravo na pobačaj’. Suprotno tome, od konferencije u Kairu 1994. godine države su se obvezale ‘smanjiti pribjegavanje pobačaju’ i ‘poduzeti odgovarajuće mjere kako bi pomogle ženama u izbjegavanju pobačaja’. Europski sud za ljudska prava i Sud Europske unije dosljedno odbijaju priznati postojanje ‘prava’ na pobačaj. Zapravo, Sud je prepoznao da ljudski fetusi uživaju zaštitu ljudskog dostojanstva (Brüstle protiv Greenpeace, 2011.).

Štoviše, što se tiče prava na prigovor savjesti medicinskog osoblja, njegovo je jamstvo uvijek bilo uvjet za dekriminalizaciju pobačaja. Zajamčeno je ljudskim pravima pod slobodom savjesti, a posebno člankom 10.2 Povelje o temeljnim pravima Europske unije.“

 

HKV/https://www.hkv.hr/Hrvatsko nebo

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)