D. Tolić: Radikalne vehabije na Zračnoj luci Sarajevo i u drugim institucijama BiH

Vrijeme:5 min, 39 sec

 

Vehabije u BiH

 

Kao jednu od glavnih tema bošnjački političari i mediiji u Bosni i Hercegovini posljednjih mjeseci pokušavaju nametnuti odbijanje hrvatske strane i hrvatskog člana BiH Predsjedništva da prihvati ugovor države BiH s Islamskom zajednicom. S obzirom da je sličan sporazum potpisan s katoličkom i pravoslavnom Crkvom, onda se postavlja logično pitanje što je u pozadini i zašto hrvatska, a kasnije i srpska strana osporavaju FBiHtakav dokument, a zašto na njemu takvo snažno inzistira Stranka demokratska akcije Bakira Izetbegovića koja na svim pitanjima posljednjih mjeseci nastoji podići tenzije, plašeći vlastite, ali i birače hrvatskih stranaka, čak i ratom.

U temeljnome sporazumu s Islamskom zajednicom traži se da se u javnom i privatnom sektoru omogući pravo na slobodno vrijeme (stanku) ‘za obavljanje džuma-namaza’ što je zajednički tjedni obred u džamiji u podne u tijeku svetog mjeseca Ramazana. Takvo pravo, čak niti nedjeljom nije regulirano katoličkim ili pravoslavnim vjernicima. Zatim se traži pravo na stanku za vrijeme iftara (vrijeme prekida posta nakon zalaska sunca) i sehura (vrijeme početka islamskog posta koji nastupa početkom zore) u istom mjesecu. Takvo što ne postoji uređeno za katolike i pravoslavce koji imaju također sličan mjesec Korizme, koji je priprava za svetkovinu Uskrsa. Druga stavka u ovoj točki je da se državnim institucijama i kompanijama, ali i u privatnima omogući ‘pravo na odsustvo s posla u svrhu obavljanja hadža’, odnosno hodočašća u Meku i Medinu, sveta mjesta kod muslimana. Jedno od najvažnijih pitanja o kojeme se vode prijepori je i uporaba vjerskih i tradicijskih obilježja. To se pitanje izbora prehrane, ali i odijevanja i izgleda ‘u skladu s njihovim vjerskim uvjerenjima’. To bi, u biti, moglo dovesti do toga da bi se ozakonilo nošenje burke, hidžaba i u javnim institucijama, jednako kao i hlača koje najčešće koriste pripadnici radikalno selefijsko-vehabijskog pokreta, koji su izveli sve dosadašnje terorističke napade u BiH. Ova odredba je također pokrenula i rasprave o nošenju brada.

Alibi da se vehabije uključi u Islamsku zajednicu u BiH

Ugovorom Islamska zajednica nastoji razriješiti i probleme koje ima s paradžematima, što su u katoličkome svijetu vehabije1župe koje su nasilno preuzeli samoprozvani propovjednici te potražiti alibi prije svega za vehabije i uključiti ih kao normalnu pojavu u Islamskoj zajednici BiH, a što je dramatično promijenilo lice ‘europskih muslimana’ s Balkana. To pokazuju i obavještajni podaci slovenskih mirovnih snaga angažiranih u okviru europskih mirovnih snaga u BiH (EUFOR) da primjerice vrlo kritična infrastruktura Međunarodna zračna luka Sarajevo na različita radna mjesta zapošljava najmanje 15 vehabija. Po tim podacima, među njima su najvažniji Semir Pašanbegović, zapovjednik Granične policije na Sarajevskoj zračnoj luci, zatim Mirsad Hasić, granični inspektor u Zračnoj luci, Damir Grana, inspektor u Ministarstvu sigurnosti, zatim Hajrudin Ajanović, zaposlenik Granične policija u Zračnoj luci. On naime nosi bradu i skraćene hlače od službene odore, njega se cijeni vrlo radikalnim i smatra se neformalnim vođom vehabija. Jedan od te skupine je i Hajrudin Zenunović policajac na Zračnoj luci, zatim Amabile Utica, čuvar zračne luke, nosi bradu, te izvjesni Mukerem (prezime nepoznato) koji je inspektor za sigurnost na Zračnoj luci. Za njih vojni objavještajci tvrde kako često razmjenjuju CD i literaturu vjerskoga sadržaja. Glavni “distributer” promotivnog materijala je Ajanović.

Dalje se precizira da osim deset određenih osoba koje su na zračnoj luci zaposleni na različitim funkcijama ove Vehabijska selavehabije se druže s velikim brojem osoba vehabijskog miljea. Također se precizira da su u pitanju određeni djelatnici koji rade na zaštiti zračne piste i zrakoplova, zatim putničkog screeninga prtljage, kontroli osoba, X-zraka i slično. Ti ljudi su uvijek zajedno u smjenama i uvijek imaju najvažnije dužnosti. Drugim ‘niže rangiranim’ zaposlenicima (koji uključuju zaposlenike drugih nacionalnosti, uključujući i umjerene muslimane), dodjeljuju se manje važne zadaće čuvara na ulazu, policijskih službenika na parkiralištu i drugih poslova koje njihove “kolege” rade. Za vrijeme službenoga obavljanja posla oni često prakticiraju i vjerske ceremonije, a to zapravo i traži Islamska zajednica. Oni, naime, svakog petka sa službenim vozilima usred radnog vremena (obično dva sata) otiđu na glavni vjerski obred (džuma namaz) u najradikalniju sarajevsku džamiju Kralja Fahda na Alipašinom polju, koju je osobno izgradi saudijski princ, a koji je simbol vehabizma. Ponekad vjerske obrede obavljaju u novim džamijama u Dobrinji III, koja je u neposrednoj blizini zračne luke, navodi se u ovome izvještaju. Uz to, za obavljanje vjerskih obreda “klanjanje” koriste se i službene prostorije gdje su postavljeni tzv. posvećeni tepisi. Nije bitno kakav drugi posao je u tijeku, čak i ako je zadatak najvišeg stupnja sigurnosti, važno je samo da se pravodobno obavljaju vjerski obredi, precizira slovenski EUFOR koji nadzire sarajevsku zračnu luku. To se dogodilo u nekoliko navrata čak i kada je trebalo zaštititi velike novčane iznose od nekoliko desetaka milijuna eura. Službenici vehabije su upravo u tim trenutcima išle zajedno u džamiju.

Vehabije u državnim institucijama

Osim Zračne luke u Sarajevu, veliki broj vehabija Izetbegovićeva SDA zaposlila je u brojne državne institucije, ali je i godinama štitila najveći teroristički ološ. Te osobe su svoju djelatnost nastavile, a uz izravnu financijsku potporu određenih institucija, organizacija i pojedinaca iz inozemstva, naročito angažirali na formiranju “omladinskih”, “zabavnih” i drugih sličnih “centara” (udruženja, internet- klubovi, ugostiteljski objekti, sportski objekti, vrtići, ljetni kampovi i sl.), radijskih i televizijskih postaja, objekata grafičke djelatnosti i dr. To umnogome otežava praćenje kretanja novčanih tokova, zbog čega nije isključena mogućnost da se dio sredstava koristi i za financiranje Cenoterorističkih aktivnosti, odnosno osoba iz terorističkog miljea. Jedna od najvažnijih osoba u tome smislu je propovjednik Muhamed Porča iz Sarajeva, koji dugi niz godina živi u Beču. Dio ovih sredstava je namjenski poslan za kupovinu kuća i imanja od raseljenih osoba srpske nacionalnosti s područja općine Srebrenik koji se, zatim, ustupaju “svojim ljudima”. Tako su u naselju Gornja Maoča kupljene sve kuće u kojima su smješteni bivši pripadnici vehabističke zajednice u Bočinji, a iz “centrale u Beču” je stizala instrukcija da se nastavi sa kupovinom kuća i imanja na ovom prostoru za što će sredstva biti blagovremeno poslana.

U kupoprodaji, kao opunomoćenik, izravno je sudjelovao odvjetnik Osman Mulahalilović, koji je inače bio branitelj Sabahudina Fiuljanina, jednog od radikalnih vehabija. “Centrala iz Beča” je, nakon Fiuljaninovog uhićenja, poslala sredstva i za njegovu obranu, kao i za zbrinjavanje članova njegove obitelji. No, do sada tek je mali broj aktivnosti radikalnih islamista u BiH otkriven, a za to su se ponajprije pobrinuli pripadnici Obavještajno-sigurnsone agencije (OSA) kojoj je na čelu Osman Mehmedagić Osmica koji je sudjelovao u dovođenju brojnih terorista. Zbog toga je prva sila svijeta, SAD, jako nezadovoljna s prvim sigurnjakom u BiH Osmicom. Unatoč tome što je s ove pozicije prije više od dvije godine smijenjen Almir Džuvo, koji je i aktualni veleposlanik BiH pri NATO savezu, SAD ga pokušavaju vratiti u BiH zbog porasta opasnosti i koketiranja od radikala i ekstremista koje SDA sada brižljivo čuva.

 

Domagoj Tolić/Hrvatski tjednik/https://www.hkv.hr/Hrvatsko nebo

Odgovori

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Obavezna polja su označena sa * (obavezno)